15 najlepszych ciekawostek o Rafach Koralowych
Rafy koralowe występują w tropikach oraz subtropikach i stanowią około 1% dna oceanów i mórz. Są to podwodne ekosystemy utworzone z wapiennych szkieletów koralowców. Oprócz pięknego wyglądu rafy koralowe skrywają kilka ciekawych faktów.
Rafa Koralowa ciekawostki
1. Największą na świecie rafą koralową jest Wielka Rafa Koralowa, która zajmuje powierzchnię około 344,4 tysięcy km2 i rozciąga się na obszarze 2300 kilometrów. Swoje ogromne rozmiary zawdzięcza temu, że w jej skład wchodzi ponad 3000 raf i 900 wysp.
2. Rafy koralowe są bardzo wrażliwe na zmiany klimatu. Uznaje się je za jedne z najbardziej wrażliwych ekosystemów.
3. Największa z raf koralowych – Wielka Rafa Koralowa jest tak duża, że widać ją z kosmosu jako białą smugę na tle oceanu.
4. W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy oszacowali, że za około 50 lat pozostanie jedynie 10% raf koralowych.
5. Ludzie starają się chronić rafy koralowe na różne sposoby. Stworzyli do tego celu specjalnego robota, ma rozróżniać i zabijać szkodliwe rozgwiazdy. Robot nie jest doskonały i w razie wątpliwości ma czekać na potwierdzenie, że rozpoznanie było prawidłowe, ale ciągle jest doskonalony i niedługo powinien stać się w pełni automatyczny.
6. Tak zwane „fale gorąca” powodują szkodliwe zjawisko blaknięcia oraz wymieranie i niszczenie rafy.
7. Rafa koralowa jest siedliskiem dla około 25% wszystkich obecnie znanych gatunków morskich. Trzeba mieć też na uwadze, że wciąż wiele gatunków pozostaje nieodkrytych.
8. Wielka Rafa Koralowa ze względu na swój urokliwy wygląd oraz położenie geograficzne jest uznawana za jeden z siedmiu cudów natury.
9. Największy małż żyjący w rafie koralowej to przydacznia olbrzymia. Ten małż może osiągnąć długość około 1,5 metra i ważyć nawet 320 kilogramów.
10. Najstarsze fragmenty rafy koralowej szacuje się nawet na 500 tysięcy lat.
11. Największym zagrożeniem dla raf koralowych wśród organizmów żywych jest Korona cierniowa. To inwazyjny oraz żarłoczny gatunek rozgwiazdy. Żywią się polipami korali madreporowych. Są żarłoczne i potrafią pozbawić z tkanki olbrzymie obszary rafy, które już się nie odbudują. Według szacunków naukowców przez ostatnie około 30 lat rozgwiazda ta była odpowiedzialna za aż 40% strat na rafie koralowej.
12. Największa warstwa szkieletowa morskich organizmów, które tworzą rafę ma ponad 500 metrów grubości.
13. W 1981 roku Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
14. Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2017 roku odkryto w rafie koralowej jaskinię morską. Znajdują się w niej liczne koralowce o nieznanych dotąd kształtach. Jaskinia przez wiele lat była zupełnie odizolowana od świata, dlatego naukowcy są bardzo zainteresowani, jakie organizmy mogą tam żyć i co zostanie odkryte po całkowitym zbadaniu jaskini.
15. Naukowcy tworzą koralowce w drukarkach 3D. Mimo że to sztuczne i nienaturalne koralowce, to dają rafie wiele korzyści. Przede wszystkim wspomagają ich naturalną odnowę, a także są schronieniem dla licznych gatunków ryb i mięczaków.
Rafy koralowe to cudowne twory natury, dlatego naukowcy robią wszystko, aby je chronić i aby planeta nie straciła jednego ze swoich najpiękniejszych tworów.