AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Pusan

Pusan

Busan (dawniej pisany jako Pusan) jest największym miastem portowym i drugim co do wielkości miastem w Korei Południowej. Leży na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Koreańskiego. Jest to ważne dla transportu i żeglugi. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Pusan.

Ciekawostki o Pusan

1. Najbardziej znany jest z Busan Port i plaża Haeundae.

2. W 2012 roku, według spisu powszechnego, liczba ludności wynosiła około 3.439.000.

3. Podczas wojny koreańskiej Pusan odegrał ważną rolę, ponieważ był jednym z dwóch miast, które nie zostały najechane przez Koreę Północną. Miasto przez krótki czas było stolicą.

4. Pusan był gospodarzem Igrzysk Azjatyckich w 2002 roku i szczytu APEC w 2005 roku.

5. Od północy i zachodu graniczy z południową prowincją Kyŏngsang (Południowy Gyeongsang), od południa i wschodu leży Cieśnina Koreańska. W czasach dynastii Koryża (935-1392) nosiła ona nazwę Pusanp’o.

6. Ma status miasta metropolitalnego pod bezpośrednią kontrolą rządu centralnego, o statusie administracyjnym równym statusowi prowincji.

7. Na głębokiej, dobrze osłoniętej zatoce u ujścia rzeki Naktong, naprzeciwko japońskich wysp Tsushima przez Cieśninę Koreańską, Pusan został otwarty dla Japończyków w 1876 roku i dla ogólnego handlu zagranicznego w 1883 roku.

8. Pod okupacją japońską (1910-45) rozwinął się w nowoczesny port. Prom połączył miasto z Shimonoseki, Japonią, a Pusan był końcem linii kolejowych łączących Koreę z Chinami i Rosją.

9. Parki przemysłowe przyciągają wielu zaawansowanych technologicznie producentów. Coraz większe znaczenie zyskuje turystyka, od kurortów i gorących źródeł Haeundae Beach po plaże Songjŏng i Kwangalli (Gwangalli), położone we wschodniej części miasta.

10. Ważny jest przemysł stoczniowy, samochodowy, elektroniczny, stalowy, ceramiczny, chemiczny i papierniczy.

11. Pusan jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Jest obsługiwany przez ekspresowe autobusy, główną linię kolejową oraz międzynarodowe lotnisko Kimhae. System metra działa od 1986 roku.

12. Pusan złożył ofertę na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 i Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024. Jest to również ojczyzna Lotte Giants, profesjonalnej drużyny baseballowej w lidze Korea Baseball Organization.

13. Miasto pierwotnie nosiło nazwę Busanpo. Nazwano je na cześć kształtu góry za Busan Port.