Europa

Wyjazd do Chorwacji samochodem – jak się odpowiednio przygotować do mobilnych wakacji? Jak planować podróż – przejazd, trasy i winiety

Popularnym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków jest Chorwacja. Potwierdzają to badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) z 2023 roku. Według analityków w 2023 roku najchętniej polscy turyści wyjeżdżają właśnie do Chorwacji (18 proc. wszystkich podróżujących za granicę). Niewielka odległość pomiędzy Chorwacją a Polską sprawia, że można wybrać własny transport. Zobacz zatem, jak powinieneś się przygotować do tego rodzaju mobilnych wakacji.

Podróż samochodem do Chorwacji – sprawdź stan techniczny auta

Wybierając się na wakacje z dojazdem własnym samochodem, trzeba zadbać o swój środek transportu. Dobrą praktyką jest udanie się do stacji kontroli pojazdów lub do warsztatu, by wykonać choćby podstawowy przegląd techniczny. Jeśli to konieczne, diagnosta wskaże, jakie elementy wymagają naszej uwagi. Czy trzeba wymienić płyny eksploatacyjne, klocki i tarcze hamulcowe.

Jaka trasa do Chorwacji na wakacje własnym samochodem będzie najlepsza? Wybór trasy

Z danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wynika, że w 2022 roku Chorwację odwiedziło ponad 1 mln polskich turystów. Często jeździmy do takich nadmorskich miejscowości jak Makarska, Omis, Zadar czy Orebić i Baska Voda. Jak dotrzeć do nich własnym samochodem?

Najbardziej popularna trasa wiedzie przez Czechy i Austrię, a następnie przez Słowenię do Zagrzebia w Chorwacji. Można podróżować również przez Czechy i Węgry czy Słowację.

Przeważnie wybierane trasy wiodą przez:

  •         Cieszyn – Brno – Wiedeń – Graz – Macejl,
  •         Cieszyn – Trenczyn – Bratysława – Szombathely – Murska Sobota – Ptuj – Macejl.

Pierwsza z wymienionych tras jest dobra dla tych wszystkich Polaków, którzy do Chorwacji jadą z południowego zachodu Polski. Stwarza ona również szansę na to, by zrobić sobie przystanek w Wiedniu i zwiedzić stolicę Austrii. Druga trasa z kolei będzie odpowiednia dla podróżujących z południowego wschodu, chcących poznać stolicę Węgier, czyli Budapeszt. Od granicy Polski do granicy z Chorwacją jedzie się około 6-8 godzin, w zależności od warunków na drodze.

Koszty związane z wyjazdem do Chorwacji samochodem – paliwo, autostrady i winiety

Dojazd do Chorwacji, np. na wyspę Krk, Istrię albo do Zadaru, Splitu, na Riwierę Makarską czy do Dubrownika wymaga pokonania wielu setek kilometrów. Trasa, jak wiadomo, biec będzie przez kilka krajów, gdzie obowiązują różne opłaty drogowe.

Przede wszystkim chodzi o winiety, które kosztują:

  •         310 koron (około 75 zł) winieta 10-dniowa w Czechach lub 440 koron (około 108 zł) winieta 30-dniowa,
  •         9,90 euro (około 63 zł) winieta 10-dniowa w Austrii,
  •         16 euro (około 90 zł) winieta na 7 dni w Słowenii.

Chorwacja ma płatne odcinki dróg szybkiego ruchu i autostrad. Za przejazd od granicy ze Słowenią do Zagrzebia płaci się 6,40 euro (dla samochodów osobowych), a na przykład z Zagrzebia do Biogradu na Moru – 17,60 euro.

Poza kosztami związanymi z winietami czy opłatami za autostrady trzeba do tego doliczyć również wydatki związane z paliwem do samochodu. W zależności od tego, gdzie wybieramy się autem do Chorwacji, dystans pomiędzy Polską a miejscem turystycznego wypoczynku wynosić może 1000-1200 km. Przy spalaniu benzyny rzędu 8 litrów na 100 km i cenie 1 l Pb95 na poziomie 7 zł koszt dojazdu w dwie strony wyniesie 1120 zł do 1344 zł. Oczywiście trudno z góry przewidzieć ceny na stacjach w różnych krajach.

Porady dla podróżujących na wyjazdy do Chorwacji samochodem – ważne ubezpieczenie osób podróżujących i auta

Przy wyjeździe autem do Chorwacji trzeba obowiązkowo mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. Kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego obywatele Polski wjadą do niego na podstawie dowodu osobistego. W przypadku zgubienia dokumentu tożsamości – dowodu osobistego czy paszportu, trzeba zwrócić się o pomoc konsula, by w ambasadzie wyrobić nowy dokument uprawniający do przekroczenia granicy i powrotu do kraju.

Jeśli chodzi o wyjazd autem na wakacje w Chorwacji, to obowiązkowo musi być ono ubezpieczone w ramach polisy odpowiedzialności cywilnej, czyli OC.

Przygotowując się do wyjazdu, dobrze jest przemyśleć sobie wcześniej zapewnienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej w ramach polisy AC (autocasco), a także assistance. Trzeba jednak sprawdzić, czy takie ubezpieczenia będą działać również za granicą, na terenie Chorwacji i innych krajów, przez które przejeżdżamy w drodze na wakacje.

Prócz tego warto zapewnić sobie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji. Kalkulator ubezpieczenia turystycznego wskazuje, że już za 4,20 zł dziennie można otrzymać szeroki zakres ochrony w towarzystwie UNIQA, łącznie z zapewnieniem pomocy ubezpieczyciela w zdarzeniach utrudniających komfortowe podróżowanie i wakacyjny wypoczynek.