Polska

10 najlepszych atrakcji w Pieninach

owce

Karpaty zaliczane są do najbardziej rozległych łańcuchów górskich świata. Na tereny polskie przypada 10 % tego masywu. Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat znajduje się na południu Polski graniczy ze Słowacją.

Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej od północy z Gorcami i Beskidem Sadeckim rozciągającym się na długości 30 kilometrów od Kotliny Orawskiej na zachodzie do przełomu Białki na wschodzie.

Pieniny ze względu na wiele atrakcji stanowią ulubione i często odwiedzane przez turystów miejsce. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Pieninach, które warto odwiedzić jednego dnia lub w weekend.

1. Przełom Dunajca – na spiętrzonych wodach Dunajca odbywają się sezonowe spływy specjalnie do tego celu wykonanymi tratwami. Spływ Dunajcem to bardzo oryginalna forma zwiedzania, podczas kilka godzin trwającego spływu podziwiać można wiele niezwykłych miejsc. Podczas trwania spływu flisacy opowiadają o mijanych miejscach okraszając swoje opowieści wieloma mniej lub bardziej niesamowitymi opowieściami. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Sromowce – Kąty a kończy w Szczawnicy Niżnej lub w Krościenku. Spływ trwa 2-3 godziny. Sezon zaczyna się 1 kwietnia, kończy 31 października.

2. Trzy Korony – szczyt w Pieninach ze względu na swoją sławę jest najbardziej rozpoznawalną górą w tym rejonie. Na szczyt można wybrać się różnymi szlakami, najbardziej uczęszczany jest zaczynający we wsi Sromowce Niżne. Na szczycie Trzech Koron zbudowana została specjalna platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę pasm górskich widocznych na horyzoncie. Przy dobrej widoczności dostrzec i podziwiać można panoramę Tatr i dalej aż po Babią Górę.

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia

3. Wąwóz Homole – głęboki na 120 metrów długi na 800 metrów kanion uznawany za najpiękniejszy w Polsce. Na dnie wąwozu płynie potok Kamionka tworząc malownicze kaskady. Znajduje się w Małych Pieninach.

fot. Krzysztof Bergier / flickr.com

4. Czorsztyn – wieś słynąca z zamku znajdującego się na pobliskich wzgórzach. Dziś po wzniesionym IV wieku zamku pozostały jedynie ruiny, częściowo odrestaurowany udostępniony do zwiedzania.

5. Zamek w Niedzicy – stojąc na brzegu czorsztyńskiego sztucznego jeziora rozpościera się na jego prawy brzegu widok na znajdujący się tam wzniesiony w XVI wieku zamek. Część zamku mieści muzeum w pozostałej jest restauracja i mały hotelik. Zamek ze względu na fakt, że los obchodził się z nim bardzo łaskawie pozostawiając go w niemalże niezmienionej formie, często wykorzystywany jest jako plener do kręcenia filmów.

6. Zapora Niedzica – sztuczna budowla pomimo wielu protestów wzniesiona w 1975-1997 jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym glinowym uszczelnieniem. Wysokość zapory wynosi 57 metrów, wykonana została z wykorzystaniem 1, 7 miliona metrów sześciennych żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna. Zapora wraz z podziemnym tunelem i elektrownią udostępniana jest do zwiedzania z udziałem przewodnika.

7. Czerwony Klasztor – położony po słowackiej stronie kompleks klasztorny w miejscowości o tej samej nazwie. Początek budowy klasztoru sięga 1330 roku. Sławę swoją zawdzięcza między innymi za sprawą mnicha brata Cypriana. Tenże pełnił w klasztorze funkcję aptekarza, cyrulika i botanika. Dzięki swojemu zamiłowaniu sporządził zielnik roślin zawierający około 300 okazów.
Do klasztoru można dotrzeć udając się na piesza wycieczkę ze Szczawnicy trwającą około 2, 5 godziny w jedną stronę.

8. Rejs statkiem po zalewie – jezioro czorsztyńskie liczące ponad 9 kilometrów długości i 1, 8 kilometra szerokości stanowi doskonałą okazję do odbycia po jego wodach statkiem. Podczas rejsu podziwiać można atrakcyjne widoki na zamek w Czorsztynie i Niedzicy, zaporę wodną i Rezerwat Zielone Skałki. W sezonie letnim miłośnicy żeglarstwa mogą uprawiać swój ulubiony sport podziwiając jednocześnie górskie uroki.

9. Wąwóz Szopczański – znajdujący się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego wysoki kanion z oryginalnymi wapiennymi skałkami to doskonałe miejsce na małą wyprawę. W wąwozie znajdują dwie niewielkie jaskinie w których według legendy ukryte są skarby. W wąwozie tym kręcono sceny do filmu „Potop”

10. Wodospad Zaskalnik – przebywając w Szczawnicy możemy udać się na spacer. Idąc niebieskim szlakiem na Przehybe. W odległości około 3 kilometrów od miasta znajduje się malowniczy wodospad utworzony przez naturę na potoku Sopotnickim. Wysokość wodospadu wynosi 5 metrów. Miejsce na którym znajduje się wodospad leży na wysokości 550 metrów nad poziomem morza. Na miejsce to można dotrzeć pieszo, rowerem lub bryczką. Tuż obok wodospadu znajduje się zajazd, w którym można się posilić i odpocząć przed powrotną drogą.

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia.org

Pieniny to doskonałe miejsce do uprawianie turystyki pieszej. Wiele szlaków turystycznych przystosowanych jest do rożnych wymogów, posiadają one także urozmaicona skalę trudności.
Ze względu na swoje walory klimatyczne w obrębie Pienin doskonale rozbudowana została baza noclegowa. Szereg pensjonatów oferuje gościnę połączoną z wieloma atrakcjami.
Za główny ośrodek Pienin można przyjąć Szczawnicę, to tu ze względu na uzdrowiskowe walory przybywa najwięcej osób i z tego miejsca rozpoczynają swoje eskapady. Szczawnica stanowi też w okresie zimowym ważny ośrodek na narciarskiej mapie Polski