Ameryka PołudniowaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Paragwaju – Piękne zdjęcia

Kraj Paragwaj jest oficjalnie nazywany Republiką Paragwaju. Przed przyjazdem Hiszpanów w 1500 roku, Paragwaj był zamieszkiwany głównie przez rdzenną ludność znaną jako Guarani od tysięcy lat. Mieszkańcy Paragwaju zbuntowali się przeciwko Hiszpanom w 1811 roku i 14 maja 1811 roku ogłosili swoją niezależność od Hiszpanii. 15 maja uznano ich niepodległość. Do lat 90-tych XX wieku kraj ten miał historię konfliktu i autorytaryzmu. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Paragwaju.

Ciekawostki o Paragwaju

1. W Paragwaju odbyła się pierwsza w historii konferencja państw śródlądowych. Wzięło w niej udział ponad 30 państw. Jego brak wybrzeża i liczba ludności wynosząca zaledwie 5,8 miliona nie powstrzymuje go od posiadania największej marynarki wojennej jakiegokolwiek kraju śródlądowego, z lotnictwem morskim, korpusem obrony rzecznej i strażą przybrzeżną.

2. Stolicą Paragwaju jest Asuncion. Jest to centrum kulturalne Paragwaju i jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej.

3. Do najbardziej zaludnionych miast Paragwaju należą Asuncion, San Lorenzo, Luque, Capiata, Lambare i Fernando De La Mora.

4. Według Alberto Pereiry z ambasady Paragwaju w Londynie, gościnność zajmuje wysokie miejsce na liście zobowiązań społecznych w Paragwaju.

5. Wojna paragwajska w latach 1864-1870 doprowadziła do śmierci około 70% ludności Paragwaju z powodu chorób i wojny. Kwestie polityczne i korupcja w rządzie nadal dręczą Paragwaj.

6. Paragwaj jest podzielony na dwie części przez rzekę Paragwaj i jest drugą co do wielkości rzeką w Ameryce Południowej.

7. Oryginalny język ojczysty, Guarani jest nadal używany przez większość ludzi w kraju.

8. Były kapitan paragwajskiej piłki nożnej José Luis Chilavert, grając w prawie 700 meczach dla klubu i kraju jako bramkarz, udało mu się zdobyć 67 goli w swojej karierze dzięki temu, że był specjalistą od rzutów karnych i rzutów wolnych.

9. Najbardziej popularnym sportem w Paragwaju jest piłka nożna.

10. Koronki to popularne rzemiosło obok haftu. Kobiety i mężczyźni często czerpią inspirację projektową z pajęczyn.

11. Populacja Paragwaju wynosi około 6,8 mln osób.

12. Oficjalną walutą Paragwaju jest Guarani, z kodem PYG.

13. Narodową potrawą Paragwaju jest sopa paragwaj. Jest to danie kukurydziane z cebulą i serem. Paragwajczycy lubią również danie Guarani z fasoli i kukurydzy zwanej jopara.

14. Paragwaj jest narodem dwujęzycznym: Guaraní to jego pierwszy język i hiszpański, drugi język. Jest to również jeden z niewielu krajów Ameryki Południowej, które zachowały swój język ojczysty jako język urzędowy.

15. Guaraní jest językiem onomatopeicznym. Wiele jego słów, podobnie jak jego muzyka, naśladuje naturalne dźwięki zwierząt i środowiska naturalnego.

16. Ze względu na centralne położenie kraju w Ameryce Południowej, jest on czasami nazywany Corazón de Sudamérica (Serce Ameryki Południowej).

17. Linia kolejowa Asunción-Encarnación była pierwszą linią kolejową w Ameryce Południowej. Została zbudowana przez brytyjskich inżynierów w latach 1858-1861.

18. W 1811 r. Paragwaj uzyskał niepodległość od Hiszpanii. Jednak w ciągu pierwszych 60 lat niepodległości rządziło nią trzech dyktatorów.

19. Trzeci dyktator kraju, Francisco López, prowadził w latach 1865-1870 wojnę z Urugwajem, Brazylią i Argentyną. Podczas konfliktu zginęła połowa populacji mężczyzn.

20. Paragwaj jest krajem śródlądowym, który graniczy z niektórymi z największych krajów Ameryki Południowej: Argentyna, Brazylia i Boliwia.

Informacje o Paragwaju

21. Paragwaj wraz z Boliwią jest jedynym, obok Boliwii, krajem śródlądowym w Ameryce Południowej.

22. Ma 3 wspólne punkty graniczne (trójstyki) z dwoma innymi krajami: Argentyną i Brazylią – Brazylią i Boliwią – Boliwią i Argentyną.

23. Brak linii brzegowej nie stanowi problemu dla Paragwaju. Posiadają największą flotę wśród krajów śródlądowych na świecie.

24. W XX wieku Paragwaj doświadczył kolejnych trzech dekad dyktatury pod wodzą Alfredo Stroessnera, który został ostatecznie obalony w 1989 roku.

25. Paragwaj otrzymuje prawie 100% energii elektrycznej z elektrowni wodnych.

26. Tama Itaipu, której współwłaścicielem jest Brazylia, produkuje 75% energii elektrycznej z elektrowni wodnych.

27. Położona na rzece Parana – zapora Itaipu jest drugą co do wielkości na świecie.

28. W Paragwaju pojedynki na rewolwery/pistolety są nadal legalne, o ile obie strony są zarejestrowanymi dawcami krwi.

29. Paragwaj jest domem dla dużych bagien, lasów subtropikalnych i dzikich obszarów obejmujących sawannę i zarośla.

30. Cerro Peró lub Cerro Tres Kandú to szczyt i najwyższy punkt Paragwaju, z wysokością 842 metrów.

31. Park Narodowy Cerro Cora jest największym obszarem chronionym w Paragwaju z 5,538 ha. Założony 11 lutego 1976 roku, jest rezerwatem przyrody, jak również ważnym zabytkiem.

32. Rzeka Paragwaj, która dzieli kraj na dwie połowy, jest drugą najdłuższą rzeką Ameryki Południowej po bardziej znanej rzece Amazonce.

33. Tylko około 2% całej populacji Paragwaju żyje na zachód od rzeki Paragwaj.

34. Około 95% ludności Paragwaju to Metysi, czyli ludność mieszana pochodzenia hiszpańskiego i rdzennej Guaraní.

35. Paragwaj posiada 1 obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

Piękne zdjęcia z Paragwaju