11 Najlepszych Atrakcji na Opolszczyźnie w 2024
Opolszczyzna jest malowniczym regionem Polski położonym pomiędzy Dolnym a Górnym Śląskiem. Turystycznie nie jest to region zbyt dobrze rozwinięty. Jest tam jednak wiele pięknych i ciekawych miejsc, które na pewno zwiedzić.
1. Prudnik
Na liście miejsc wartych poznania zajmuje wysoką pozycję. Przede wszystkim jest to bardzo stare miasto. Jego początki sięgają 1255 roku. Wtedy czeski władca Wok wybudował tu zamek. Dzisiaj została po nim tylko wieża zamkowa i jest najstarszą tego typu budowlą na całym Śląsku. Można się na nią wspiąć i z wysokości 41 metrów zobaczyć piękną panoramę Gór Opawskich. W muzeum prudnickim można dowiedzieć się dużo o historii wieży i całego miasta. Podczas wojny Prudnik nie uległ wielkiemu zniszczeniu, dlatego z dawnych czasów zachowało się wiele zabytków.
2. Brzeg
Na szczególną uwagę zasługuje Brzeg. To małe, bo liczące tylko 40 tysięcy mieszkańców może się poszczycić wieloma ciekawymi zabytkami. Zwiedzanie warto rozpocząć od Rezydencji Piastów Śląskich. Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo budowli do krakowskiego Wawelu. W zamkowym muzeum można zobaczyć wiele pamiątek, królewskie stroje, meble i sarkofagi.
3. Góra Świętej Anny
Mnóstwo kapliczek i piękna Bazylika pokazują, że jest to miejsce religijnego kultu. Na szczyt góry można dotrzeć na różne sposoby, pieszo albo na rowerze. Mieszkańcy okolicznych miejscowości chętnie wybierają się tu na niedzielne wycieczki.
4. Jeziora Opolszczyzny
Dolny Śląsk również może pochwalić się jeziorkami. Nie ma ich tak dużo jak na Mazurach ale są urocze i czyste. Zwiedzając Nysę warto zatrzymać się na krótki odpoczynek właśnie nad takim akwenem. Do wyboru mamy jeszcze Jezioro Otmuchowskie, Turawskie i w Osowcu. Jeziora Turawskie to cały kompleks, na który składa się duży akwen wodny i trzy mniejsze jeziora. Jest to dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu jezior powstało dużo ośrodków wypoczynkowych. Piękne plaże z czystym piaskiem, ciche zatoczki i malownicze tereny przyciągają w to miejsce wielu turystów. Ze względu na specyficzny klimat jest to najcieplejszy region Polski. Okolice jezior zapewniają turystom dogodne miejsca noclegowe. Jest ich ponad 12 tysięcy. Poza nimi letnicy mogą skorzystać z pól namiotowych. W pobliżu jezior znajdują się restauracje, kawiarnie i punkty małej gastronomi. Są też sklepy i zakłady usługowe.
5. Na szlaku drewnianych kościołów
Miłośników historii i obiektów sakralnych z pewnością zainteresuje skupisko drewnianych kościołów i kapliczek. Na terenie Opolszczyzny jest ich naprawdę sporo. Najwięcej znajdziemy w powiecie kluczborskim.
6. Jura Park w Krasiejowie
Miejsce, które zainteresuje głównie najmłodszych ale i dorośli też na pewno chętnie spotkają się z prehistorycznymi smokami i dinozaurami. W parku można zobaczyć całą masę skamielin gadów i płazów, pochodzących sprzed 200 milionów lat. Ciekawa prezentacja multimedialna przybliży te odległe dla nas czasy. Można również wybrać się na 2- godzinną wycieczkę na plac wykopalisk.
7. Byczyna
W odległej o 60 kilometrów od Opola Byczynie można poczuć się jak w okresie średniowiecza. Zachowały się tu w prawie idealnym stanie mury obronne z basztami i bramami. Atrakcyjnym miejscem Byczyny jest gród rycerski, zaprojektowany tak aby przypominał te ze średniowiecza. Odbywają się tu Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Byczyna jest jednym z najstarszych śląskich miast.
8. Nysa
Ciekawe miasto z piękną starówką i z Bazyliką pod wezwaniem św. Jakuba Starszego i św Agnieszki, która posiada najbardziej spadzisty dach w Polsce a może i w Europie. Jest też kościół Wspomożenia Wiernych, ze słynącym z cudów obrazem Matki Boskiej. W pobliżu kościoła jest źródełko, które podobno ma moc uzdrawiania. Jest też studnia, bardzo ważna dla mieszkańców Nysy. Bardzo stara i kuta ręcznie. Znalazła się ona na liście unikatowych zabytków.
9. Tężnia Solankowa w Głuchołazach
Bardzo przyjemne miejsce. Drewniana konstrukcja powstała dzięki góralskiemu kunsztowi Można się wspiąć na sam jej szczyt. Ż góry budowli spływa solanka z solą morską. Idealne miejsce dla osób z chorobami dróg oddechowych. Już kilkanaście minut w tym wyjątkowym mikroklimacie oczyści zatoki i na pewno poprawi samopoczucie.
10. Park Miniatur w Olszowej
Zobaczymy tu 15 miniatur budynków sakralnych. Wszystkie są bardzo wiernie odtworzone, w skali 1:25. Największa z miniatur ma prawie 5 metrów wysokości. W parku znajdziemy nie tylko obiekty z polski ale i te słynne zagraniczne. Jest Bazylika św. Marka w Wenecji, Katedra Notre Dame w Paryżu, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej i wiele innych. Zadziwia dokładność i precyzja z jaką wykonano, można śmiało powiedzieć dzieła. Na terenie Parku Miniatur znajduje się również w pełni bezpieczny park linowy dla dzieci i sala zabaw Bajkowy Sad. Miejsce to jest celem licznych wycieczek szkolnych.
11. Stobrawski Park Krajobrazowy
To urokliwe miejsce zaprasza do zwiedzania. Tu można napotkać różnorodne zwierzęta, odkryć nieznane na mapach ruiny i podziwiać drzewa. Wędrówka po tych terenach jest jednocześnie odkrywcza i pełna wspaniałych widoków jezior i przyrody, które dodają uroku temu miejscu.