Podróże

Odszkodowanie za odwołany lot – jak je uzyskać?

Odszkodowanie za odwołany lot - jak je uzyskać?

Odwołanie lotu to wiadomość, która może sfrustrować każdego. Niezależnie od tego, czy akurat planował podróż biznesową, czy chciał lecieć na upragnione wakacje (lub wrócić z nich na czas). Warto znać swoje prawa i wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za odwołany lot.

1. Odszkodowanie za odwołany lot – komu przysługuje?

2. Jakiego odszkodowania za odwołany lot możesz się spodziewać?

Podróżujemy coraz częściej, dlatego powinniśmy również być coraz bardziej świadomymi klientami linii lotniczych. Niespodziewane sytuacje, chociażby ze względu na warunki atmosferyczne, mogą zdarzać się dość często. A jeśli na pewne czynniki nie mamy wpływu, warto chociaż mieć świadomość na temat tego, jakie są prawa pasażera.

1. Odszkodowanie za odwołany lot – komu przysługuje?

Unijne Rozporządzenie (WE) nr 261/2004, z dnia 11 lutego 2004 roku, określa kryteria przyznawania odszkodowań dla pasażerów linii lotniczych, których lot odwołano.

Co w tym zakresie mówi Rozporządzenie?

Kwalifikuje do odszkodowań pasażerów wszystkich tych lotów, które:

  • obsługiwane są przez linie lotnicze, które prowadzą działalność zarejestrowaną w UE, a ich trasa uwzględnia przynajmniej jedno lotnisko na terenie UE (niezależnie od tego, czy chodzi o start, czy też lądowanie)
  • obsługiwane są przez linie lotnicze spoza UE, ale wylot nastąpił z lotniska na terenie UE. (To bardzo ważne, bo wielu pasażerów nie jest świadomych, że również taki zapis znajduje się w dokumencie).

Oczywiście nie ma możliwości zwrócić się o odszkodowanie do linii lotniczych ten, kto z własnej winy nie mógł polecieć konkretnym lotem. Ale każdy, komu linia lotnicza odwołała lot w związku z własną odpowiedzialnością, już tak.

Odszkodowanie może przysługiwać w przypadku, gdy lot odwołano do 13 dni przed wyznaczoną datą lotu.

Aby złożyć wniosek o odszkodowanie, pasażer ma 12 miesięcy od dnia, w którym odwołano lot. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy należy ci się odszkodowanie za odwołany lot, szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: https://givt.com/pl/odwolany-lot/.

2. Jakiego odszkodowania za odwołany lot możesz się spodziewać?

Maksymalna kwota, jaką linie lotnicze mogą wypłacić w przypadku odwołanego lotu, wynosi 600 euro (jeśli trasa lotu przekroczyła 3500 kilometrów). Lot do 1500 kilometrów to odszkodowanie w wysokości 250 euro.

Warto pamiętać, że wysokość odszkodowania nie zależy wyłącznie od dystansu, jaki mieliśmy pokonać odwołanym lotem. Liczy się również kilka innych czynników, tj. konkretna trasa, czy linia lotnicza.