Ciekawostki

24 Fascynujące Ciekawostki o Wodospadach Niagara

Niagara

Majestat wodospadu Niagara jest czymś, co trudno opisać słowami. Trzy wodospady – Horseshoe Falls, American Falls i Bridal Veil Falls – nakładają się na granicę między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Po jednej stronie wodospadu znajduje się wodospad Niagara Falls w Ontario, a po drugiej Niagara Falls w N.Y. Oba miasta o tej samej nazwie przecina jedna z najbardziej znanych atrakcji na świecie. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o których mogliście nie słyszeć.

1. Wodospad Niagara znajduje się na granicy Ontario w Kanadzie i Nowego Jorku w USA.

2. Wodospady Niagara są źródłem energii wodnej. Wytwarzają duże ilości energii elektrycznej. Instalacje wytwarzające energię elektryczną wzdłuż rzeki Niagara dostarczają ponad jedną piątą całej energii wykorzystywanej w stanie Nowy Jork i Ontario.

3. Uważa się, że słowo Niagara pochodzi od słowa „Onguiaaha”, które oznacza „grzmiący hałas”.

4. Wodospady Horseshoe Falls są największe, a Bridal Veil Falls najmniejsze.

5. Niagara Falls State Park jest najstarszym parkiem stanowym w Ameryce, założonym w 1885 roku w rezerwacie Niagara. Co roku ponad 8 milionów odwiedzających odkrywa Niagara Falls State Park.

6. Wodospad Niagara składa się z 3 wodospadów, American Falls, Bridal Veil Falls i Horseshoe Falls.

7. 9 listopada 1965 roku wyłącznik w elektrowni Sir Adama Becka uległ awarii, powodując wielki zanik zasilania, który dotknął 30 milionów ludzi w południowym Ontario i stanie Nowy Jork. Później odnotowano duży wzrost liczby urodzeń dziewięć miesięcy po wypadku. Moc została przywrócona około 13 godzin później, a ludzie wrócili do swoich codziennych zajęć.

8. Ksiądz, Ojciec Louis Hennepin, jest uważany za pierwszego Europejczyka, który opisał i narysował wodospad Niagara, gdy odwiedził go w 1678 roku. Hennepin w swojej książce New Discovery napisał przesadny opis wodospadów, czyniąc je trzykrotnie większymi, niż były w rzeczywistości.

9. Wodospady Niagara nie zamarzają w zimie.

10. Te 3 wodospady łączą się w jedną całość, aby uzyskać najwyższy przepływ spośród wszystkich wodospadów na ziemi.

11. Ilość pobieranej wody zależy od dwóch zmiennych. Pory roku i pory dnia. Przepływ wody nad wodospadami jest największy w ciągu dnia w szczycie sezonu turystycznego. W sytuacjach awaryjnych przepływ może być nieco zmniejszony.

12. Rzeka Niagara, choć nazywana rzeką, płynie pomiędzy dwoma jeziorami: jeziorem Erie i jeziorem Ontario. Choć wiele rzek w Ameryce Północnej płynie z północy na południe, rzeka Niagara płynie z południa na północ.

13. Największy pionowy wodospad ma ponad 50 metrów.

14. Wodospady Niagara powstały w wyniku działalności lodowca około 10 tysięcy lat temu.

15. Energia z rzeki Niagara była wykorzystywana do wytwarzania energii wodnej już w połowie XVIII wieku.

16. Rzeka Niagara odprowadza wodę z jeziora Erie do jeziora Ontario.

17. Przy obecnym tempie erozji, naukowcy wierzą, że wodospad Niagara zniknie za około 50 tysięcy lat.

18. Przepływ wody: 567 000 litrów na sekundę

19. Wodospad Niagara jest jednym z największych wodospadów w Ameryce Północnej pod względem objętości przepływającej wody. Jednak na świecie jest prawie 500 wodospadów wyższych niż wodospady Niagara.

20. Przejście przez wodospad Niagara jest nielegalne. Wiele osób próbowało. Niektóre przeżyły, niektóre zostały ranne, a niektóre zginęły.

21. W 2012 roku Nik Wallenda został pierwszą osobą, która przekroczyła wodospad Niagara Falls za pomocą liny. Zrobił to po otrzymaniu zgody zarówno od rządu kanadyjskiego, jak i amerykańskiego, chociaż był zobowiązany do posiadania przy sobie paszportu i przedstawienia go przy wejściu na kanadyjską stronę wodospadu.

22. Pierwszą osobą, która przepłynęła przez wodospad Niagara była 63-letnia nauczycielka szkolna Annie Edson Taylor. Jest ona pochowana na cmentarzu Oakwood w obszarze zwanym Stunters Rest, wraz z innymi śmiałkami.

23. Próba pokonania wodospadu Niagara jest nielegalna, a osoby, które podejmują taką próbę, mogą zostać ukarane grzywną sięgającą nawet 10000 dolarów.

24. Wodospad Niagara od dawna jest popularnym miejscem turystycznym, do czego przyczyniły się liczne filmy z wodospadami, a nawet odważny występ słynnego iluzjonisty Davida Copperfielda w 1990 roku.

Czytaj dalej: Ciekawostki dla Dzieci o Wodospadzie Niagara