24 fascynujące ciekawostki o wodospadach Niagara

Niagara

Majestat wodospadu Niagara jest czymś, co trudno opisać słowami. Trzy wodospady – Horseshoe Falls, American Falls i Bridal Veil Falls – nakładają się na granicę między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Po jednej stronie wodospadu znajduje się wodospad Niagara Falls w Ontario, a po drugiej Niagara Falls w N.Y. Oba miasta o tej samej nazwie przecina jedna z najbardziej znanych atrakcji na świecie. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o których mogliście nie słyszeć.

1. Wodospad Niagara znajduje się na granicy Ontario w Kanadzie i Nowego Jorku w USA.

2. Wodospady Niagara są źródłem energii wodnej. Wytwarzają duże ilości energii elektrycznej. Instalacje wytwarzające energię elektryczną wzdłuż rzeki Niagara dostarczają ponad jedną czwartą całej energii wykorzystywanej w stanie Nowy Jork i Ontario.

3. Uważa się, że słowo Niagara pochodzi od słowa „Onguiaaha”, które oznacza „grzmiący hałas”.

4. Wodospady Horseshoe Falls są największe, a Bridal Veil Falls najmniejsze.

5. Niagara Falls State Park jest najstarszym parkiem stanowym w Ameryce, założonym w 1885 roku w rezerwacie Niagara. Co roku ponad 8 milionów odwiedzających odkrywa Niagara Falls State Park.

6. Wodospad Niagara składa się z 3 wodospadów, American Falls, Bridal Veil Falls i Horseshoe Falls.

7. 9 listopada 1965 roku wyłącznik w elektrowni Sir Adama Becka uległ awarii, powodując wielki zanik zasilania, który dotknął 30 milionów ludzi w południowym Ontario i stanie Nowy Jork. Później odnotowano duży wzrost liczby urodzeń dziewięć miesięcy po wypadku. Moc została przywrócona około 13 godzin później, a ludzie wrócili do swoich codziennych zajęć.

8. Ksiądz, Ojciec Louis Hennepin, jest uważany za pierwszego Europejczyka, który opisał i narysował wodospad Niagara, gdy odwiedził go w 1678 roku. Hennepin w swojej książce New Discovery napisał przesadny opis wodospadów, czyniąc je trzykrotnie większymi, niż były w rzeczywistości.

9. Wodospady Niagara nie zamarzają w zimie.

10. Te 3 wodospady łączą się w jedną całość, aby uzyskać najwyższy przepływ spośród wszystkich wodospadów na ziemi.

11. Ilość pobieranej wody zależy od dwóch zmiennych. Pory roku i pory dnia. Przepływ wody nad wodospadami jest największy w ciągu dnia w szczycie sezonu turystycznego. W sytuacjach awaryjnych przepływ może być nieco zmniejszony.

12. Rzeka Niagara nie jest właściwie rzeką. Jest cieśniną płynącą pomiędzy dwoma jeziorami. Mapy z XVIII wieku pokazują „rzekę” jako cieśninę Niagara. Wszystkie rzeki w Ameryce Północnej płyną z północy na południe. Ta „rzeka” płynie z południa na północ.

13. Największy pionowy wodospad ma ponad 50 metrów.

14. Wodospady Niagara powstały w wyniku działalności lodowca około 10 tysięcy lat temu.

15. Energia z rzeki Niagara była wykorzystywana do wytwarzania energii wodnej już w połowie XVIII wieku.

16. Rzeka Niagara odprowadza wodę z jeziora Erie do jeziora Ontario.

17. Przy obecnym tempie erozji, naukowcy wierzą, że wodospad Niagara zniknie za około 50 tysięcy lat.

18. Przepływ wody: 567 000 litrów na sekundę

19. Wodospad Niagara jest największym wodospadem w Ameryce Północnej pod względem objętości i szerokości. Jednak na świecie jest prawie 500 wodospadów wyższych niż wodospady Niagara.

20. Przejście przez wodospad Niagara jest nielegalne. Wiele osób próbowało. Niektóre przeżyły, niektóre zostały ranne, a niektóre zginęły.

21. W 2012 roku Nik Wallenda został pierwszą osobą, która przekroczyła wodospad Niagara Falls za pomocą liny. Zrobił to po otrzymaniu zgody zarówno od rządu kanadyjskiego, jak i amerykańskiego, chociaż był zobowiązany do posiadania przy sobie paszportu i przedstawienia go przy wejściu na kanadyjską stronę wodospadu.

22. Pierwszą osobą, która przepłynęła przez wodospad Niagara była 63-letnia nauczycielka szkolna Annie Edson Taylor. Jest ona pochowana na cmentarzu Oakwood w obszarze zwanym Stunters Rest, wraz z innymi śmiałkami.

23. Próba pokonania wodospadu jest nielegalna, a ci, którzy to robią, są karani grzywną 10 tysięcy dolarów.

24. Wodospad Niagara od dawna jest popularnym miejscem turystycznym, do czego przyczyniły się liczne filmy z wodospadami, a nawet odważny występ słynnego iluzjonisty Davida Copperfielda w 1990 roku.

4.1/5 - (liczba ocen: 13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.