AfrykaCiekawostki

Namibia ciekawostki oraz zaskakujące informacje

Park Narodowy

Książę Harry i Meghan Markle podobno wybrali Namibię jako miejsce na miesiąc miodowy, co było doskonałym wyborem. Namibia to coś więcej niż tylko wydmy. Ma wiele wspaniałych cech, w tym historię i kulturę. Namibia, znana jako „Klejnot Afryki”, jest wyjątkowym miejscem dla ekoturystów. Duża część Namibii jest taka jak przed wiekami. Dzięki temu, posiada wiele cudów natury i niesamowitych miejsc. Oto ciekawostki o Namibii , które powinieneś znać przed wizytą.

1. Namibia poważnie traktuje ochronę przyrody. W rzeczywistości ponad 40 procent kraju jest objętych ochroną. Był to również pierwszy kraj afrykański, który włączył ochronę środowiska do swojej konstytucji. Stąd jego obfita przyroda.

2. Oszałamiający Kanion Rzeki Rybiej jest drugim co do wielkości kanionem na świecie, po Wielkim Kanionie. Ma 161 km długości, do 27 km szerokości i 550 m głębokości. Powstał około 500 milionów lat temu. Kanion można zwiedzać, ale tylko w chłodniejszych miesiącach między majem a wrześniem. Wędrówka trwa 5 dni, a po drodze nie ma hoteli.

Pustynia i Wydmy

3. Sossusvlei jest uważany za najwyższy piaszczysty drzewostan na świecie.

4. Pod względem wolności prasy Namibia zajmuje pierwsze miejsce w Afryce i 17 miejsce na świecie. Światowy Dzień Wolności Prasy przypada 3 maja, aby upamiętnić Deklarację z Windhoek w sprawie wolności prasy na świecie, która odbyła się 3 maja 1991 r.

5. Jeśli chcesz zobaczyć najszybsze zwierzę lądowe na naszej planecie, Namibia jest miejscem, do którego możesz się udać, ponieważ jest domem dla największej na świecie populacji swobodnie przemieszczających się gepardów.

drzewo

6. Namibia ma około 300 dni słonecznych w roku.

7. Stolicą Namibii jest Windhoek, a inne duże miasta to Lüderitz, Swakopmund i Walvis Bay.

8. Namibia ma 4 srebrne medale olimpijskie – od momentu uzyskania niepodległości w 1990 roku, z pomocą Organizacji Narodów Zjednoczonych, Namibia mogła rywalizować na torze olimpijskim.

9. Oddech Smoka (Dragon’s Breath) jest największym podziemnym jeziorem na świecie.

10. W 2011 r. około 1 218 234 turystów zagranicznych odwiedziło Namibię, głównie z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

11. Rezerwat Przyrody NamibRand, jeden z największych prywatnych rezerwatów w Afryce, z wieloma możliwościami wolontariatu przyrodniczego.

step sawanna

12. Nazwa Namibia pochodzi od słowa Nama oznaczającego „ogromne miejsce nicości”.

13. Niewiele jest miejsc, które przypominają o potędze natury tak bardzo, jak Wybrzeże Namibii – brutalne miejsce, w którym rycząca fala Oceanu Atlantyckiego rozbija się o ogromną nicość pustyni Namibii.

pustynia

14. Brad Pitt i Angelina Jolie zdecydowali się urodzić swoją córkę Shiloh w Namibii w 2006 roku. Para przekazała również 2 miliony dolarów na rzecz Sanktuarium Przyrody w Namibii.

15. Wygląda niesamowicie z kosmosu. Namib jest wypełniony kraterami uderzeniowymi, takimi jak Roter Kamm.

słonie

16. Średnie temperatury wynoszą od 17° C do 30° C latem i od 7° C do 20° C zimą.

17. Pierwszy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Namibii, Twyfelfontein, jest domem dla ponad 2500 obrazów w jaskiniach i rzeźb na 212 płytach skalnych i 13 panelach, z których niektóre mają prawie 6000 lat.

lew

18. Kraj ten stał się Namibią w 1990 r., kiedy to uzyskał niepodległość od Republiki Południowej Afryki, która przejęła jego terytorium podczas pierwszej wojny światowej.

19. Namibia jest drugim najmniej zaludnionym krajem na ziemi. Pierwsza jest Mongolia.

Hipopotam Nilowy

20. Namib i Damaraland oferują niezwykle czyste niebo dla zapalonych obserwatorów gwiazd.

21. To dom najstarszej pustyni świata. Mówimy o pustyni Namib, która mając 80 milionów lat, jest najstarszą pustynią na świecie.

Himba

22. Jedzenie nie jest typowym powodem, aby zarezerwować wycieczkę do Namibii, ale jest to miła niespodzianka. Świeża lokalna wołowina, kiełbasy i dziczyzna są grillowane na tradycyjnym otwartym grillu i podawane z domowym chlebem.

23. Skamieniały las w Namibii składa się z około 50 skamieniałych pni drzew.

Antylopa

24. Południowoafrykańczycy nie potrzebują wizy turystycznej, aby podróżować do Namibii.

25. Szacuje się, że w Namibii jest 2500-3000 gepardów.

afryka

26. Namibia nie jest tak gorąca, jak można się tego spodziewać. Styczeń i luty to najgorętsze miesiące tutaj, kiedy temperatury w sercu pustyni Namib mogą przekroczyć 40 stopni. W nocy, średnia temperatura minimalna jest niższa niż 10 stopni.

27. Po utworzeniu w 1990 r. konstytucja Namibii została uznana za jedną z najbardziej demokratycznych na świecie, w tym ustawę o prawach, która przyznaje wolność słowa, prasy, zgromadzeń, zrzeszania się i religii.