10 Największych i Najcięższych Dinozaurów

Zauroposejdon | fot. Steveoc 86 / Wikipedia

Prawdopodobnie słyszałeś o największych dinozaurach. Ale co z najcięższymi? Na tej liście znajdziesz dziesięć największych i najcięższych istniejących dinozaurów.

Od Sauroposeidona do Karcharodontozaura – wszystkie te masywne zwierzęta były kiedyś powszechne na naszej planecie.

1. Zauroposejdon

Sauroposeidon to zauropod, co oznacza, że był to duży dinozaur z długimi nogami i długą szyją. Sauroposeidony były największymi dinozaurami, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Sauroposeidon był również najcięższym dinozaurem o wadze ponad 100 ton (110 ton). Dla porównania, słoń waży około 3 ton (3,3 tony). Wysokość Sauroposeidona wynosiła około 30 metrów (100 stóp), a jego długość około 40 metrów (130 stóp).

Najdłuższe szkielety Sauroposeidonów są obecnie wystawione w Muzeum Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh w Karolinie Północnej.

2. Alamosaurus

Mający 40 stóp długości i ważący do 70 ton Alamosaurus był największym dinozaurem swoich czasów. Był nie tylko większy niż inne zauropody, ale także większy niż jakiekolwiek inne zwierzę lądowe, które kiedykolwiek chodziło po Ziemi. Miał bardzo długą szyję i ogon, które pomagały mu utrzymać równowagę na czterech nogach, gdy jadł liście z wysokich drzew. Masywny zauropod żył w zachodniej części Ameryki Północnej podczas późnej kredy około 80 milionów lat temu.

3. Argentinosaurus

Argentinosaurus został odkryty w Argentynie w 1987 roku i jest największym dinozaurem, jaki kiedykolwiek został odkryty. Ważył około 70 ton i miał około 30 metrów (98 stóp) długości. Miał długą szyję i ogon, które pomagały mu sięgać do koron drzew, by jeść liście.

4. Giganotosaurus

Giganotosaurus to największy znany mięsożerny dinozaur. Miał około 40 stóp długości i ważył około 11 ton, co czyni go większym od większości współczesnych mu dinozaurów. Giganotosaurus żył w Ameryce Południowej w okresie kredy, około 95 milionów lat temu. Dinozaur ten został po raz pierwszy odkryty w Argentynie w 1993 roku przez Pablo Martineza, który kierował ekspedycją mającą na celu wydobycie skamieniałości ze skał należących do formacji zwanej Cerro Carnerero Formation.

5. Spinosaurus

Spinosaurus był największym mięsożernym dinozaurem, jaki kiedykolwiek żył. Miał długą szyję i ogon, a kształtem ciała przypominał krokodyla. Prawdopodobnie większość czasu spędzał w wodzie polując na ryby, co sugeruje jego krótki pysk i nozdrza na końcu pyska.

Spinosaurus żył w Afryce około 100 milionów lat temu w okresie kredy (145-66 milionów lat temu). Miał około 40 stóp długości z 20-stopową czaszką, co czyni go znacznie większym od T-Rexa!

6. Karcharodontozaur

Karcharodontozaur to ogromny dinozaur z rodziny teropodów, który żył w okresie kredy, około 112-99 milionów lat temu. Dorastał do około 25 m (82 stóp) długości i ważył 15 t (16,5 tony). Dinozaur ten miał długi ogon z dużymi kolcami na nim, co mogło zwiększyć jego prędkość podczas biegu. Zwierzę miało też mniejsze ramiona niż miały inne mięsożerne dinozaury; służyłyby one do chwytania zdobyczy lub odrywania kawałków mięsa od martwych zwierząt. Karcharodontozaur został znaleziony w Afryce Północnej i Europie, gdzie w tym okresie historii Ziemi były bujne lasy, co sugeruje, że polował tam na pożywienie lub żył w pobliżu wody, gdzie mógł się ochłodzić po polowaniu.

7. Mapusaurus

Mapusaurus to mięsożerny dinozaur, który żył w okresie kredy. Miał około 26 metrów długości i ważył około 10 ton. Mapusaurus miał długi ogon, krótkie ramiona i dużą głowę. Jego ciało było pokryte kostnymi płytkami na całym grzbiecie i bokach. Płytki te służyły prawdopodobnie do ochrony przed drapieżnikami takimi jak Allosaurus czy Acrocanthosaurus.

8. Tyrannosaurus rex (T.rex)

T.rex, czyli Tyrannosaurus rex, był największym drapieżnikiem wszech czasów. Żył w okresie późnej kredy (72-65 mln lat temu) i ważył ponad 13 ton. Dinozaur ten słynie z dużej głowy z masywnymi szczękami, ostrych zębów i krótkich ramion (między innymi). T.rex był mięsożercą i teropodem; był jednym z ostatnich żyjących dinozaurów, wymierając 65 mln lat temu.9. Deinocheirus mirificus

Ten dinozaur został odkryty w 1965 roku i jest teropodem. Nazwa Deinocheirus mirificus oznacza „straszną rękę”, co jest w odniesieniu do jego długich ramion. Każde ramię miało dwa palce, które prawdopodobnie służyły do chwytania zdobyczy.

Deinocheirus miał tylko około 23 stóp (7 metrów) długości, co czyni go najmniejszym z 10 największych dinozaurów na naszej liście. Był też jednym z najmniej zbadanych do niedawna dinozaurów, ponieważ żył w Mongolii w skałach z okresu kredy, które są trudne do wydobycia.

10. Szunozaur

Shunosaurus był kiedyś uważany za największego dinozaura, ale bliższe badania skamieniałości ujawniły, że nie był on tak duży, jak pierwotnie sądzono. Nazwa Shunosaurus oznacza „krótką jaszczurkę”, a żył on w późnym okresie jurajskim. Ten roślinożerny dinozaur miał długą szyję i ogon, co pomagało mu osiągać wysokie gałęzie w wysokich drzewach. Shunosaurus miał około 30 stóp (9 metrów) długości, co czyni go jednym z największych dinozaurów, które żyły w Azji. Miał małą głowę i grube kości, które mogły pomóc mu utrzymać ciężar ciała podczas chodzenia na dwóch nogach.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.