Polska

Najlepsze zabytki w Trójmieście

Widok na Motławę w Gdańsku

Każde miasto turystyczne ma swoje zabytki, miejsca, które musisz zobaczyć. W Paryżu jest Luwr i Wieża Eiffla, w Londynie – Big Ben i Pałac Buckingham, w Warszawie – Kolumna Zygmunta i posąg Syreny Warszawskiej, w Krakowie – Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu. Jakiego symbolu Trójmiasta nie można przegapić?

Trójmiasto nie jest jednorodną jednostką miejską, ale trzema miastami, z których każde ma kilka, jeśli nie więcej, charakterystycznych cech. Trudno wyobrazić sobie Trójmiasto bez Fontanny Neptuna, majestatycznego Żurawia, bez sopockiego molo i klifów Gdyni, statku „Błyskawica” i żaglowca „Dar Pomorza”.

Warto jednak pamiętać, że oprócz historycznych budynków i innych popularnych miejsc, każde z tych trzech miast, Gdańsk, Sopot i Gdynia, ma swoje mniej turystyczne perełki, które zalecamy odkryć podczas osobistych wycieczek.

Jedno jest pewne – w Trójmieście nie będziesz się nudzić: możesz imprezować w klubach, opalać się nad brzegiem morza czy skosztować lokalnych specjałów. Tutaj poczujesz piasek pod stopami, powiew wiatru na skórze, usłyszysz wołanie morza.

1. Narodowe Muzeum Morskie

Główna siedziba Narodowego Muzeum Morskiego znajduje się po przeciwnej stronie Motławy na Wyspie Ołowiu w trzech spichlerzach dziedzictwa historycznego: „Panna” „Miedź” i „Oliwski”. Kolejną częścią Muzeum Morskiego jest „Sołdek” – statek zacumowany na brzegu Motławy, pierwszy statek morski zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej i jedna z głównych atrakcji miasta.

2. Centrum Filmowe w Gdyni

U stóp Kamiennej Góry znajduje się Centrum Filmowe w Gdyni, trzyekranowe studio kinowe w kompleksie z galerią sztuki, księgarnią, kawiarnią i restauracją. Na zewnątrz zauważysz wyróżnienie dla wszystkich sławnych osób z Gdyni, które przez lata występowały w polskich filmach.

3. Dar Pomorza

Ten w pełni uzbrojony żaglowiec, utrzymywany przez Narodowe Muzeum Morskie w Polsce, znajduje się na nabrzeżu obok ORP Błyskawica i miał karierę w całej Europie. Wyprodukowany w Hamburgu w stoczni Blohm & Voss w 1909 r., W 1920 r. został wysłany do Wielkiej Brytanii na odszkodowania wojenne.

Następnie Dar Pomorza został okrętem szkoleniowym we Francji, a następnie dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1935 roku był pierwszym statkiem, który pływał po świecie w polskich barwach.

A w latach siedemdziesiątych wszedł w wyścigi wysokich statków, zanim w 1983 r. przeszedł na emeryturę jako statek muzealny. Możesz wejść na pokład, aby zobaczyć wewnętrzne funkcjonowanie i wyposażenie statku i przeczytać o jego historii na panelach informacyjnych.

4. Westerplatte

Wycieczka na półwysep Westerplatte zaspokoi zainteresowania wszystkich miłośników historii, ponieważ to tutaj Niemcy rozpoczęli swoje ataki 1 września 1939 r. Obecnie półwysep jest ogromnym muzeum na wolnym powietrzu i pamiątką wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojna światowa. To jedno z najbardziej rozsławionych i charakterystycznych miejsc półwyspu, które przyciąga każdego roku rzesze turystów.

5. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Jako wskazówkę podróżniczą Muzeum Narodowe w Gdańsku oferuje bezpłatny wstęp w każdy piątek i mieści jeden z najbardziej niesamowitych obrazów w Polsce. Został namalowany przez Niemca w XV wieku i jest znany jako „Sąd Ostateczny”. Oprócz tego muzeum posiada wiele sal poświęconych historii lokalnej i narodowej.

6. Jarmark św. Dominika (tylko latem)

Jeśli masz szczęście być latem w Gdańsku, nie przegap doskonałych jarmarków św. Dominika. Ulice ożywiają stragany i budki z jedzeniem. Nocna muzyka, rozrywka i prawdziwa świąteczna atmosfera sprawiają, że jest to festiwal, który zapamiętasz na lata. Odbywa się na różnych ulicach w centrum miasta i wokół niego.

7. Sopockie molo

Molo szczyci się tym, że jest najbardziej znanym takim obiektem w Polsce ale też określeniem, że jest to najdłuższe drewniane molo w całej Europie. Wybierz się na spacer wzdłuż sopockiego molo nad Bałtykiem, aby podziwiać wspaniałe widoki. Szereg kawiarni i restauracji zapobiega głodowi i pragnieniu. Dostępne są również rejsy statkiem.

8. Ulica Bohaterów Monte Cassino

Witamy na jednej z najbardziej znanych ulic w Polsce, ulica Bohaterów Monte Cassino. Ta ulica jest centralną częścią prawie wszystkiego, co Sopot ma do zaoferowania. Ponieważ wiele atrakcji na tej liście znajduje się w okolicach Monte Cassino, znajduje się tam również więcej barów, kawiarni i restauracji niż ma większość głównych ulic w polskich miastach. W miesiącach letnich dzień jest pełen ludzi zmierzających na plażę. W nocy na całym pasie odbywają się imprezy – Sopot tętni życiem do białego rana.

9. Muzeum w Sopocie

Większe polskie miasta mogą mieć bardziej imponujące i większe muzea, ale to nie powstrzymuje Sopotu przed posiadaniem swojego obiektu.. To muzeum mieści się w dworku z początku XX wieku, który kiedyś należał do rodziny Claaszenów. Wewnątrz znajdują się zdjęcia, pocztówki i druki dokumentujące historię Sopotu i rodziny Claaszen, a także regularnie zmieniające się wystawy sztuki na drugim piętrze.

10. Krzywy Domek

Być może najsłynniejszym budynkiem w Sopocie jest Krzywy Domek. Znany i często odwiedzany obiekt, jest to osobliwie wyglądający budynek w połowie głównej dzielnicy Sopotu, ulubiony przez Instagrammerów. Wewnątrz znajdują się liczne bary, kawiarnie i restauracje. Wymarzony klub nocny na najwyższym piętrze imprezuje ciężko do 5 rano.