Polska

Najlepsze atrakcje w Rzeszowie

miasto rzeszów

Rzeszów jest aktualnie jednym z najprężniej rozwijających się polskich miast. Od długiego już czasu mówi się o tym, że powoli staje się on przykładem dla innych polskich ośrodków miejskich. Intensywny rozwój połączony jest tu ze stałym podnoszeniem jakości życia mieszkańców i wieloma nowymi możliwościami na rynku pracy. Można jednak powiedzieć, że pod względem turystyki Rzeszów ciąż jest dość zaniedbany. Pomimo tego, że znajdziemy w nim mnóstwo ciekawych zabytków i obiektów wartych zobaczenia, stosunkowo niewielu ludzi kojarzy go jako miejsce, do którego można przyjechać na urlop. Zdecydowanie warto to zmienić, tym bardziej, że miasto położone jest w niezwykle pięknym i ciekawym regionie. Zwiedzanie Rzeszowa warto rzecz jasna zacząć od najbardziej charakterystycznych obiektów. Co warto zobaczyć w Rzeszowie.

1. Zamek w Rzeszowie

Tutejszy zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Rzeszowa. Jego początki sięgają XVII wieku, choć obiekt obronny prawdopodobnie istniał tu już wcześniej. Zamek początkowo należał do rodziny Ligęzów, następnie przejęli go Lubomirscy. W 2 połowie XVII stulecia obiekt nabrał istotnego znaczenia strategicznego. W regionie Rzeszowa toczono wiele walk z Turkami i Tatarami, przez co podjęto decyzję o jego znacznej rozbudowie i wzmocnieniu. W czasach zaboru austriackiego zamek zaczął pełnić funkcję więzienia oraz sądu. Na początku XX stulecia planowano jego renowację, ale ostatecznie zdecydowano się na zburzenie całej konstrukcji i postawienie jej od nowa, zgodnie z historycznym wyglądem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek nadal był siedzibą sądu. W latach II wojny światowej oraz po jej zakończeniu było to miejsce przetrzymywania wielu działaczy ruchów antyniemieckich oraz antykomunistycznych. W XXI wieku zamek nadal jest siedzibą sądu, ale nie ma tu już więzienia. Oprócz tego odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne, takie jak przedstawienia teatralne.

2. Aleja Pod Kasztanami

Będąc w pobliżu rzeszowskiego zamku warto przespacerować się Aleją pod Kasztanami. Jest to mały, ale bardzo urokliwy deptak. Dawniej znajdował się tu ogród należący do pałacu Lubomirskich. Dziś jest to alejka biegnąca wśród licznych, starych kamienic i pałacyków.

3. Pałac Lubomirskich

Rzeszów zawsze był siedzibą przedstawicieli wielu znanych, polskich rodów. Dziś możemy podziwiać ślady jego historii. Przykładem tego jest letni pałac, należący do rodziny Lubomirskich. Pałacyk został zbudowany pod koniec XVII wieku, ale w kolejnym wieku został poddany znacznej rozbudowie. Pomimo tego, że obiekt jest stosunkowo niewielki, zachwyca swoją piękną architekturą.

4. Rzeszowski rynek

Jak w każdym innym mieście, również w Rzeszowie rynek jest centrum starego miasta i jednym z najciekawszych miejsc. Warto zacząć swoje zwiedzanie właśnie od tego punktu. Znajduje się tu rzecz jasna mnóstwo restauracji oraz innych lokali gastronomicznych. Plac otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Większość obecnej zabudowy rynku pochodzi z XIX wieku. W połowie tego stulecia Rzeszów został nawiedzony przez wielki pożar, który zniszczył znaczną część dotychczasowej, głównie drewnianej zabudowy rynku.

5. Ratusz

Jednym z najważniejszych obiektów na rzeszowskim rynku jest ratusz. Powstał z inicjatywy tego samego człowieka, który zapoczątkował budowę rzeszowskiego zamku – Mikołaja Spytki Ligęzy. Również on przybrał obecny kształt w drugiej połowie XIX wieku. Budynek jest pięknym przykładem panujących wówczas w architekturze trendów neorenesansowych i neogotyckich. Co ciekawe, Rzeszów – podobnie jak Kraków – posiada własny hejnał, który jest grany z wieży ratuszowej o każdej pełnej godzinie. Ponieważ dawniej rynek był wielkim placem targowym, znajdujący się w ratuszu dzwon obwieszczał koniec i początek pory, w której dozwolone było prowadzenie handlu.

6. Podziemna trasa turystyczna

Podziemia rzeszowskiego rynku to jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji tego typu w całej Polsce. Wejście znajduje się w samym rynku; trasa biegnie licznymi piwnicami i podziemiami pod całą jego powierzchnią. W niektórych miejscach zwiedzający schodzą na głębokość nawet 10 m pod powierzchnią rynku. W środku znajdują się liczne pomieszczenia, w których podziwiać można najróżniejsze eksponaty. Trasa prezentuje historię całego Rzeszowa i na różne sposoby przedstawia życie jego dawnych mieszkańców.

7. Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Rzeszów posiada również teatr, będący bardzo ważną instytucją kulturalną nie tylko dla samego miasta, ale również całego regionu. Sam teatr powstał po II wojnie światowej, ale budynek w którym znajduje się jego główna scena ma jeszcze dłuższą historię. Powstał pod koniec XIX wieku i doskonale wpisuje się w zabytkową architekturę starego miasta. Teatr nosi imię Wandy Siemaszkowej, osoby bardzo zasłużonej dla polskiego teatru w latach międzywojennych oraz pierwszej dyrektorki teatru rzeszowskiego.

8. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rzeszów jest także miastem wielu pięknych obiektów sakralnych. Jednym z najważniejszych z nich jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się na granicy starego miasta. Jak głoszą podania, w miejscu budowy kościoła na początku XVI wieku doszło do objawienia, który doświadczył okoliczny mieszkaniec. Wówczas były to tereny leżące poza granicami miasta. Wówczas powstała tu najpierw drewniana kapliczka, a potem niewielki kościół. Obecna świątynia zbudowana została w XVII wieku.

9. Rzeszowskie synagogi

Pozostając w temacie obiektów sakralnych, warto zwrócić uwagę na dwie tutejsze synagogi. Rzeszów aż do II wojny światowej był miastem ze znacznym odsetkiem ludności żydowskiej. Starsza, zwana synagogą staromiejską, zbudowana została na początku XVI wieku. Synagoga nowomiejska powstała około 100 lat później. Obydwa obiekty należą do najciekawszych zabytków kultury żydowskiej na Podkarpaciu.

10. Fontanna multimedialna

Rzeszowska fontanna multimedialna znajduje się przy wspomnianej już alei Pod Kasztanami. Jest to jeden z głównych obiektów tego typu w całej Polsce; często określa się ją nawet jako jedną z najnowocześniejszych fontann tego typu w Europie. Regularnie odbywają się tu różne przedstawienia i pokazy tematyczne, które robią niesamowite wrażenie.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Rzeszowie