CiekawostkiEuropa

Modena – Interesujące fakty i ciekawostki o włoskim mieście

modena

Modena jest dużym miastem w regionie Emilia-Romania we Włoszech, liczącym około 150 tys. mieszkańców i jest jednym z największych we Włoszech. Odkryj wszystkie fakty i informacje na temat Modeny.

Fakty i liczby dotyczące Modeny w skrócie
Nazwa: Modena
Status: Duże mias
Ludność: 158 tys. osób.
Nazwa regionu (poziom 3): Modena
Nazwa regionu (poziom 2): Provincia di Modena
Nazwa regionu (Poziom 1): Emilia-Romania
Państwo: Włochy
Kontynent: Europa

Modena leży w regionie Emilia-Romania. Bolonia, stolica Emilii-Romanii, znajduje się w odległości ok. 37 km od Modeny (w linii prostej). Odległość z Modeny do Rzymu, stolicy Włoch, wynosi około 332 km (w linii prostej).

W 1929 roku Enzo Ferrari założył wraz z Alfa Romeo stajnię samochodów wyścigowych, która stanie się najbardziej znana na świecie. W czasach faszyzmu wybudowano wiele publicznych gmachów, ale w 1938 r. prawa rasowe zmusiły wielu Żydów do ucieczki lub stawienia czoła śmierci (redaktor naczelny Angelo Fortunato Formiggini zabił się wyskakując z wieży Chirlandynki).

II wojna światowa przyniosła biedę i bomby: w 1944 r. ucierpiało centrum miasta – na szczęście bez zniszczeń strukturalnych: ocalono średniowieczne i renesansowe tereny i pałace. Siedziba niemiecka mieściła się w wieży Pałacu Książęcego.

W prowincji Modena był Fossoli, jeden z największych włoskich obozów sortowania, odpowiedzialny za wysyłanie więźniów żydowskich do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Dzięki oporowi partyzantów Modena została wyzwolona zaledwie kilka dni przed wkroczeniem wojsk alianckich (22 kwietnia 1945 r.): Złoty Medal został przyznany całemu miastu.

Modena w okresie powojennym jest średniej wielkości i wspaniałym włoskim miastem, pracowitym i bogatym. Jest ona jedną z lepszych we Włoszech pod względem jakości życia.

W 1997 r. katedra romańska, wieża Ghirlandyna i Piazza Grande zostały uznane przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze.

Mury obronne starego miasta, obecnie przekształcone w promenady, nadają mu pięciokątny kształt. Do godnych uwagi budowli należą: katedra, wzniesiona w 1099 roku w stylu romańskim na miejscu wcześniejszych budowli. Ddzwonnica (Torre Ghirlandina), ukończona w 1319 roku, symbol miasta i imponujący pałac książęcy (1634), obecnie akademia wojskowa.

W Palazzo dei Musei znajdują się zbiory miejskie, w tym Galeria i Muzeum Este (bogate w renesansowe malowidła) oraz Biblioteka Este, która słynie z kolekcji rękopisów. Zbiór zdjęć został przekazany przez Francesco V w 1869 roku, biblioteka założona przez rodzinę Este w Ferrarze w 1393 roku została przeniesiona do Modeny w 1598 roku. W Modenie znajduje się także uniwersytet założony w 1175 roku.

Nowoczesne miasto, w skład którego wchodzą tereny mieszkalne i przemysłowe, rozciąga się na zewnątrz od murów miejskich. Najważniejszy jest przemysł samochodowy – istnieją też huty metali, odlewnie żeliwa i stopów lekkich oraz przemysł maszynowy. Modena, będąca ośrodkiem rolniczym, ma zatłoczony targ bydła i fabryki wyrobów skórzanych. Pop. (2006 est.) mun., 180 469.