Ciekawostki

Beagle – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

Beagle

Jest wiele ras psów, które są warte przybliżenia. Jednak na potrzeby niniejszego tekstu skupimy się na Beagle, czyli niezwykle przyjaznym i zabawnym piesku. To niezwykle towarzyski i rodzinny zwierzak. Jeśli zatem interesuje cię pozyskanie psa tej rasy, to warto przeczytać przygotowane przez nas wskazówki charakteryzujący psa rasy Beagle.

Beagle – Opis i charakterystyka rasy

Beagle to pies będący rasą staroangielską, która ma rzesze entuzjastów. Dawniej były one aktywnymi uczestnikami polowań, lecz współcześnie to głównie psy rodzinne. Odznaczają się one dużą chęcią do zabawy i żywiołowym temperamentem. Psy tej rasy doskonale dogadują się nie tylko z innymi psami, ale też z dziećmi. Będąc na spacerze momentalnie, potrafią żywo zainteresować się intrygującym ich zapachem.

Tryb życia beagle

Jak już wspomnieliśmy Beagle to psy niezwykle ceniące sobie towarzystwo. Tym samym źle znoszą samotność. Przekłada się to na nieustanną potrzebę towarzyszenia opiekunowi w każdej jego aktywności. Jednocześnie warto pamiętać, że nie są one jakoś nadwyraz skore do pieszczot. Jednak nie odrzucają one stonowanych czułości.

Sierść i umaszczenie

U każdego psa rasy Beagle sierść jest gesta i krótka. Wśród kolorów, jakie najczęściej są spotykane, to możemy wyróżnić umaszczenie brązowo-biało-czarne. Z innych popularnych szat warto wskazać czarno-białą, białą w łaty, a także płową z przebłyskami bieli albo też całkiem białą.

Rozmiary i waga

Mamy tu do czynienia z psem raczej średniej postury, która charakteryzuje się mocna i krępą budową. Dorosły osobnik rasy Beagle mierzy w przedziale 33- 41 cm i waży w granicach 13–18 kg.

Beagle – Charakter i zachowanie

Rasa Beagle to synonim wesołego usposobienia. Nieustannie psy tej rasy są żywiołowe i aktywne. Z uwagi na swoje korzenie myśliwskie wyraźnie zauważalna jest u nich, potrzeba eksploracji otoczenia. Nie są to psy, które można na długo pozostawić samopas. Doskonale nadaje się więc jako oddany przyjaciel dla dorastających dzieci.

Psy te uwielbiają być w grupie, ale trzeba uważać, gdyż mogą one podejmować działania prowadzące do podporządkowania sobie innych. Stąd też chcąc je ukształtować, musimy wykazać się zdecydowaniem i konsekwencją.

Usposobienie, a szkolenie

Mamy tu to czynienia z inteligentnymi, lecz upartymi zwierzakami. Beagle mogą wyszukiwać okazje, kiedy to będą mogły postawić na swoim. Dlatego też inicjując ich szkolenie, trzeba być szalenie cierpliwym i konsekwentnym. Zaleca się realizować to przedsięwzięcie poprzez połączenie nauki z zabawą. Z góry trzeba też zaznaczyć, że całkowite posłuszeństwo Beagle będzie niezwykle ciężkie do uzyskania. Do tego najmniej problematyczne psy te są po długim spacerze, kiedy są wybiegane.

Ile żyje beagle?

Analogicznie, jak w przypadku większości psów łowczych również i Beagle są niezwykle odpornymi zwierzętami. Tym samym można śmiało wskazać, że dożywają one w dobrym zdrowiu do około 15. roku życia.

Jak dbać o jego zdrowie?

Z uwagi na fakt posiadania przez Beagle krótką sierść to nie potrzeba poświęcać jej jakoś większej uwagi. W zasadzie aktywność właściciela w tej materii powinna się ograniczyć do sporadycznego wyczesywania i w razie konieczności kąpieli z wykorzystaniem dedykowanego szamponu. Znacznie więcej uwagi powinniśmy za to poświecić na pielęgnacji uszu psa. Maja one bowiem klapnięte uszy, co sprzyja niestety do powstawania stanów zapalnych. Kolejnym aspektem, jaki jest wart uwagi właściciela Beagle to konieczność dbania o szczupłą sylwetkę pupila. Psom tym dopisuje bowiem spory apetyt i w konsekwencji łatwo doprowadzić do otyłości. Mając to na uwadze, trzeba zagwarantować psu sporą dawkę aktywności fizycznej. Opiekun powinien również zadbać o regularną kontrola pazurów i w razie potrzeby je przycinać.

Najczęstsze choroby

Z racji na sporą popularność Beagle’e w naszym kraju są one też częstymi pacjentami u weterynarza, jak tu było wspomniane, często wynika to z ich otyłości. Przypadłość ta może doprowadzić do kłopotów w obrębie układu kostno-ruchowym, co bywa u nich też nierzadko problemem genetycznym. Beagle’e należą również do częstych pacjentów pod kątem problemów natury kardiologicznej. Dotyczy to zwłaszcza psów w średnim i starszym wieku. Starsze psy mają tendencje do chorób przyzębia, a więc wskazana jest dbałość o higienie jamy ustnej.

Cechy szczególne

Beagle to psy wyróżniające się przyjaznym usposobieniem. Tym samym nie przeszkadzają im dzieci oraz inne zwierzęta w domu. Jeśli od maleńkości mają styczność z kotami, to nie powinny później mieć większego kłopotu z tolerowaniem tego zwierzęcia w przyszłości. Warto dodać, że jako psy stróżujące Beagle potrafią reagować szczekaniem na nietypowe wydarzenia i odgłosy.

Pielęgnacja psa

Pod względem pielęgnacji opisywana tutaj rasa nie wymaga jakoś szczególnej uwagi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że linieją one na okrągło, co wymusza regularne szczotkowanie. Jeżeli pies będzie spacerować po twardej nawierzchni, to automatycznie skróceniu ulegną mu pazurki. W razie potrzeby można też użyć specjalnych nożyczek bądź cążków.

Jak szczotkować beagle?

W przypadku tej rasy powinniśmy psy poddawać szczotkowaniu raz dziennie. Do tego celu warto użyć szczotki z miękkim włosiem. Kolejną ważną sprawą jest to, aby raz w miesiącu wykąpać pupila w celu pozbycia się kompleksowo wszelkiego brudu. W przypadku, kiedy zachodzi konieczność częstszych kąpieli, warto użyć suchego szamponu.

Wypadanie sierści

Najczęściej sierść wypada, jak doszło do jej uszkodzenia lub przesuszenia. Stąd też dobrym rozwiązaniem będzie 2-3 razy w tygodniu dedykowanej odżywki, a po kąpieli można też aplikować balsam regenerujący.

Alergicy

Tutaj nie mamy dobrej wiadomości, ponieważ Beagle nie jest odpowiednim pupilem dla kogoś, kto alergicznie reaguje na psią sierść. Jak już wspomnieliśmy psy, te linieją całorocznie i ich sierść często wbijania się w ubranie i otoczenie.

Hodowla i szczeniaki

Psy rasy Beagle są raczej wziętą rasą w Polsce, co jednoznacznie przekłada się na możliwość znalezienia szczeniaka dla siebie. Analogicznie, jak w przypadku innych psów rasowych tak też i przy Beagle należy brać pod uwagę tylko hodowle, które przynależą do Związek Kynologiczny w Polsce. Pozwoli to mieć pewność, że psy faktycznie będą z rodowodem. Psy rasy Beagle nie są tanie, lecz nie warto wybierać te oferty z atrakcyjnymi cenami, gdyż zazwyczaj pochodzą one od pseudohodowli. Tym samym w większości oznacza to nastawienie na zyski niż dobro zwierząt. Co więcej, nie ma też w takiej sytuacji pewności czystości genów, co przekłada się na możliwe choroby genetyczne. Zatem przed ostateczną decyzją sprawdźmy dokładnie konkretną hodowlę i warunki tam panujące.

Historia rasy

Psy rasy Beagle są znane przynajmniej od XIV wieku. Mówi się, że jest to połączenie francuskich psów gończych harrierów z terierami. Na początku wykorzystywano je w polowaniach na zające i lisy.

Rasa ta raczej średnio sprawdza się w charakterze psa stróżującego lub obronnego. Współcześnie są to psy traktowane przede wszystkim jako pupile do towarzystwa. Z innych sposobów ich wykorzystania warto wskazać dogoterapię, a także możliwość wykorzystania ich do wykrywania nielegalnych substancji.

Jak sobie radzi beagle w upały i mrozy

Beagle to psy mogące pochwalić się stosunkowo gęstą sierścią. Tym samym przebywając, na świeżym powietrzu nie będzie im niekomfortowo. W zimie nie trzeba zakładać im ocieplającego ubranka, bo Beagle jest odporny na zimno. Tak samo rzecz ma się w kontekście upałów. Pamiętajmy o tym, że należy jednak w obu przypadkach zachować zdrowy rozsądek i tym samym wielogodzinne przebywanie na dworze nie będzie zbyt dobre.

Dla kogo są beagle?

Mamy w tym przypadku do czynienia z psem o łagodnym usposobieniu. Nie jest to agresywny psiak, a więc nie sprawdzi się jako obrońca. Idealnie sprawdzi się z kolei jako towarzysz dla starszych dzieci. Uwielbia biegać i jest skory do figli. Jeśli więc nie mamy ogrodu, to powinniśmy zabierać go na długie spacery. To bowiem coś, co go uszczęśliwia.

Jaką karmę wybrać?

Już kilkukrotnie w niniejszym artykule wspominaliśmy, że Beagle odznaczają się sporym apetytem. Tym samym bardzo łatwo je przekarmić. Nie powodując nadwagi u psa, powinniśmy dostarczać mu 2–3 posiłki o stałych porach. Sama jakość karmy musi być dobrej jakości. W równym stopniu dotyczy to suchej i mokrej karmy, jak i też samodzielnie przygotowywanych posiłków. Warto monitorować wagę i nawyki żywieniowe pupila, aby w razie konieczności wprowadzić stosowne modyfikacje.

Minusy posiadania beagle w domu

Wszyscy powinniśmy mieć świadomość tego, że nie ma idealnych istot. Dotyczy to też opisywanych na niniejszych lamach psów rasy Beagle, bo one też mają swoje przywary. Zatem rozważając, przyjęcie, takiego psa  pod swój dach, pamiętajmy o tym fakcie. Oczywiście nie są o jakieś znaczące wady. W tym przypadku po prostu trzeba mieć je z tyłu głowy i zaakceptować. Dla niektórych nad aktywność takiego psa jest wadą, ale i zaletą. Sporym wyzwaniem może za to być próba zapanowanie nad charakterem tych psów. Jeśli mamy ogród, to trzeba się liczyć z tym, że Beagle, będą kopać tam dziury. Wynika to z ich myśliwskiej natury i tym samym nie będzie nam dane cieszyć się ładnym ogrodem.

Pochodzenie rasy

Beagle to pies gończy, który pojawił się w XIV wieku. Początkowo zamysłem osób go hodujących było tworzenie sfory do dużych polowań z nagonką.

Historia rasy

Znane są dwa warianty powstania rasy Beagle. Według pierwszej teorii powstały one do polowań już starożytnej Grecji. Z czasem miały one trafić na tereny współczesnej Anglii, na co wpływ mieli w późniejszym czasie Rzymianinie. Drugi wariant początków historii tej rasy wiąże się przywiezieniem do Anglii przodków Beagle z Francji w trakcie wojny stuletniej. Abstrahując od prawdziwości którejkolwiek z teorii, uważa się, że współczesne Beagle to rezultat skrzyżowania gończych psów rasy harrier z niewielkimi terrierami.

Beagle – Ciekawostki

Na temat rasy Beagle można powiedzieć wiele ciekawych rzeczy. Wśród tych najpopularniejszych ciekawostek warto wymienić zwłaszcza te dwie.

Niewątpliwie są to jedne z najgłośniejszych psów. Samo szczekanie jest bardzo melodyjne. Tym samym często psy te są określane jako śpiewające Beagle.

Drugą wartą uwagi ciekawostką jest to, że psy te pracują w służbach mundurowych przy wykrywaniu narkotyków. Do tego po specjalnym szkoleniu sprawdzają się podczas pracy terapeutycznej.

Czytaj więcej: ciekawostki o beaglach

Cena beagle w 2023 roku

Przeglądając różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, można natrafić na bardzo duży rozstrzał cenowy w kontekście szczeniaków rasy Beagle. Odrzucając te skrajnie niskie i często niewiadomego pochodzenia psy naszym oczom ukaże się przedział w granicach 2000 – 4 000 zł za szczeniaka z rodowodem.