Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Malcie w 2024 ⛱️

fot. unsplash.com

Malta to bardzo mała, urokliwa wyspa znajdująca się na Morzu Śródziemnym. Przyciąga turystów przede wszystkim pogoda, Malta jest krajem które można odwiedzać praktycznie cały rok, ponieważ słońce jest tam 300 dni w roku. Bardzo rzadko pojawiają się tam deszcze. Dodatkowo jest to była kolonia brytyjska, co oznacza że kraj jest dwujęzyczny i bez problemu można się tam dogadać po angielsku.

1. Valletta

fot. Mandyy88 / Wikipedia

Valletta to najmniejsza europejska stolica licząca zaledwie 10 tysięcy mieszkańców. Jej atutem są przede wszystkim urokliwe uliczki, finezyjne balkony, harmonijne zdobienia, ogrody a także wiele zabytków, które się tam znajdują. Od 2018 roku Valletta jest Europejską Stolicą Kultury.

Główne atrakcje warte zobaczenia i odwiedzenia to Pałac Wielkiego Mistrza, Konkatedra św. Jana (którą widać z miejscowości Sliema), Wyższe Ogrody Barrakka, Pałac Casa Rocca Piccola. Warto również wybrać się w rejs po zatoce Grand Harbour.

2. Mdina

fot. R Muscat / Wikipedia

Dawna stolica Malty i jedno z najmniejszych miast na tej wyspie. Przepiękne stare miasto, bardzo urokliwe. Miasto określane jest Cichym Miastem ze względu na bardzo mały ruch uliczny, nie licząc oczywiście turystów.

To miasto zamieszkuje zaledwie 250 mieszkańców i na jego teren mogą wjechać tylko mieszkańcy bądź służby porządkowe. Miłośników Gry o Tron zapewne zainteresuje fakt, iż to właśnie tam były kręcone niektóre sceny.

3. Dom Rzymski w Rabacie

fot. Sudika / Wikipedia

Pozostałości okresu rzymskiego można zobaczyć w Rabacie, niedaleko Mdiny. Dom Rzymski to takie kameralne muzeum wybudowane na pozostałościach niegdysiejszej kamienicy rzymskiej. Można tam zobaczyć m.in. kolumny, posągi, szkło, cały grób z szkieletem, maski teatralne a także mozaiki z okresu rzymskiego.

Miejsce to powinno się spodobać zwłaszcza miłośnikom historii. Obok muzeum znajduje się również teren wykopalisk, który można podziwiać jedynie z daleka. Niestety wejście na ten teren jest zabronione.

4. Katakumby św. Pawła oraz św. Agaty

fot. Kritzolina / Wikipedia

Odwiedzając Rabat warto wybrać się również do katakumb. Malta jest krajem katolickim i to właśnie św. Paweł przyczynił się do powstania chrześcijaństwa na tych terenach. Legenda głosi, że św. Paweł płynąc na Maltę rozbił się o skałę i zamieszkał w jednej z grot prowadząc tam działalność misyjną.

Zapewne dlatego grota ta została nazwana jego imieniem. Można więc najpierw zwiedzić grotę, w której znajduje się rzeźba świętego oraz kandelabr w kształcie statku, a następnie wybrać się do katakumb, które stanowią labirynt podziemnych grobowców.

Natomiast katakumby św. Anny znane są przede wszystkim z niesamowitych malowideł ściennych. Zwiedzanie zajmuje około pół godziny, a w tym czasie przewodnik opowiada historię tego miejsca.

5. Klify Dingli

fot. Tony Hisgett / Wikipedia

Malta to piękny cud natury, na niemal każdym kroku spotykamy coś co nas zachwyci. Jednym z takich miejsc są Klify Dingli, będące jednocześnie najwyższymi klifami na południu Europy. Uznawane przez wielu za najbardziej malownicze miejsce na wyspie.

Przyciąga rzeszę turystów chcących uwiecznić tak majestatyczny widok na zdjęciach. Będąc tam warto się wybrać na spacer, który również dostarcza niezapomnianych przeżyć.

6. Błękitna Grota (Blue Grotto)

fot. Bengt Nyman / Wikipedia

Największą atrakcją tego miejsca jest rejs małymi łódeczkami. Nazwa tej groty pochodzi oczywiście od koloru wody, który przybiera tam barwę błękitną. W rejs najlepiej wybrać się przed południem, ponieważ wtedy wpadające promienie słońca zmieniają barwę wody.

W niektórych miejscach może się ukazać żółta, pomarańczowa, czerwona, fioletowa, zielona a nawet czarna barwa. W dodatku gra cieni pojawia się również na ścianach grot co dodatkowo dodaje magii.

7. Marsaxlokk

fot. Seancarlgrech / Wikipedia

Najpopularniejsza wioska na Malcie, po polsku zwana wioską rybacką. Jest bardzo bajecznym miejscem ze względu na ilość znajdujących się tam łodzi. Jednym z symboli jest tam pomalowana na różne kolory łódź, która na dziobie ma oko Horusa bądź Ozyrysa w celu ochrony rybaków na morzu.

Można tam zjeść świeżą rybę, zwłaszcza w niedzielę warto się tam wybrać na niedzielny targ. Jest to dobre miejsce na poznanie maltańskich smaków.

8. Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar

fot. Frank Vincentz / Wikipedia

Bardzo często nazywany „Miniaturowy Wersal”. Jest to dawny domek myśliwski zmieniony w pałać i udostępniony dla zwiedzających. Najpiękniejszą z komnat jest olśniewająca sala balowa przyozdobiona złotem i pięknym ornamentami.

W pałacu nie brak też cennych obrazów i mebli, które dopełniają te wnętrza. Ogród okalający pałac utrzymany jest w stylu włoskim. Niestety minusem jest cena, zarówno bilety wstępu jak i ceny w kawiarni są dość wysokie, jednak warto się tam wybrać, ponieważ miejsce robi wrażenie.

9. Maltańska Kolekcja Klasycznych Samochodów

fot. allen watkin / Wikipedia

Miłośnicy starych samochodów koniecznie muszą odwiedzić to miejsce. Każdy z modeli został odnowiony i w dodatku wygląda, jakby dopiero co został wyprodukowany. Całość oddaje klimat tamtych lat i robi niesamowite wrażenie na każdym kto wejdzie do tego muzeum, można dosłownie cofnąć się w czasie.

10. Plaże

fot. Pygar1954 / Wikipedia

Przylatując na Maltę nie należy nastawiać się na typowe leżakowanie, ponieważ wyspa oferuje o wiele więcej. W dodatku plaże jeżeli już są to nie są one zbyt duże. Większość powierzchni zajmują skały. Do najpiękniejszych plaż, na które warto się wybrać należą Anchor Bay, Riviera Bay czy Golden Bay.