12 Interesujących Atrakcji w Europie Wschodniej
Państwa Europy Wschodniej mają ze sobą najwięcej wspólnego. Faktem jest, że przez lata znajdowały się pod pieczą Związku Radzieckiego i tym samym mają w pewnym sensie sporo wspólnych mianowników na płaszczyźnie historycznej.
1. Salina Turdy – Rumunia
Salina Turda jest kopalnią soli w Rumunii, w mieście Turda. Jest to jedna z najstarszych i najważniejszych kopalni soli w Europie, z historią sięgającą ponad 2000 lat. Kopalnia została zamknięta w 1932 roku i otwarta dla turystów w 1992 roku. Obecnie Salina Turda jest nie tylko miejscem o walorach historycznych i leczniczych, ale także podziemnym parkiem rozrywki, gdzie można znaleźć m.in. koło młyńskie, amfiteatr, boisko do minigolfa czy jezioro z łódkami. Kopalnia zachwyca swoją architekturą i oświetleniem, a także doskonałą akustyką. Temperatura w kopalni wynosi około 12 stopni Celsjusza przez cały rok.
2. Plac Sułtana Ahmeda – Turcja
Jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc w Istambule. Znajduje się tu słynny Błękitny Meczet, który został zbudowany przez sułtana Ahmeda I w XVII wieku i ozdobiony tysiącami błękitnych kafli i witraży. Obok meczetu stoi grobowiec tego samego sułtana i jego rodziny. Plac jest otoczony ogrodami, fontannami i pawilonami. Jest to miejsce spotkań, modlitwy i odpoczynku dla mieszkańców i turystów.
3. Wodospady Krushuna – Bułgaria
Wodospady Krushuna są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Bułgarii. Znajdują się w pobliżu wioski Krushuna, otoczonej zielonymi lasami i skałami wapiennymi. Wodospady składają się z kilku kaskad i basenów o turkusowej barwie. Najwyższy z nich ma 20 metrów wysokości. Można spacerować po drewnianych kładkach i podziwiać ten niezwykły krajobraz. Wodospady są dostępne przez cały rok, ale najlepiej odwiedzić je wiosną lub jesienią, gdy nie ma tłumów turystów.
4. Zamek Bran – Rumunia
Jest średniowieczną warownią położoną na klifie w Rumunii, na granicy Siedmiogrodu i Wołoszczyzny. Został wybudowany w XIV wieku jako punkt obronny i cel handlowy. Zamek jest znany jako inspiracja dla postaci Drakuli z powieści Brama Stokera, choć nie ma bezpośredniego związku z historycznym władcą Wołoszczyzny Vladem Palownikem. Zamek był także letnią rezydencją królowej Rumunii Marii w XX wieku. Obecnie zamek jest muzeum i atrakcją turystyczną, gdzie można podziwiać zbiory sztuki, mebli i pamiątek historycznych.
5. Góra Krzyży – Litwa
Wzgórze położone na Litwie, w pobliżu miasteczka Meszkucie. Jest to miejsce kultu religijnego i symbol narodowej tożsamości Litwinów. Na wzgórzu znajdują się tysiące krzyży różnych rozmiarów i kształtów, które są składane przez pielgrzymów i turystów od ponad 500 lat. Pierwsze krzyże zostały postawione w 1430 roku jako znak wdzięczności za przyjęcie chrztu przez Żmudzinów. W czasach sowieckich Góra Krzyży była miejscem oporu i protestu przeciwko komunistycznemu reżimowi, który wielokrotnie niszczył krzyże i zabraniał ich stawiania. W 1993 roku Górę Krzyży odwiedził papież Jan Paweł II, który poświęcił ją i nazwał „miejsce nadziei”.
6. Zamek w Kiesi – Łotwa
Ruiny średniowiecznej warowni położonej na Łotwie, w samym sercu Parku Narodowego Gauja. Zamek został wybudowany na początku XIII wieku przez Zakon Kawalerów Mieczowych w miejscu dawnego grodu Wendów. Był to jeden z największych i najpotężniejszych zamków w Inflantach, o grubych murach i pięciu basztach. Zamek był wielokrotnie oblegany i niszczony przez różne armie, a ostatecznie został opuszczony i spalony przez Rosjan w 1703 roku podczas Wielkiej Wojny Północnej. Obecnie zamek jest atrakcją turystyczną i historyczną, gdzie można podziwiać zachowane fragmenty murów i wież, a także zwiedzać muzeum zamkowe i podziemne lochy.
7. Winnica Cricova – Mołdawia
Mołdawia to niewielkie państwo znajdujące się pomiędzy Rumunią i Ukrainą. Będąc na miejscu warto udać się do winnicy Cricova, która składa się tak naprawdę z ponad stu kilometrów korytarzy. W rzeczywistości wygląda jak podziemne miasto, a żeby dojechać z punktu A do punktu B, trzeba poruszać się samochodami.
8. Ogród Zoologiczny Oradea – Rumunia
Ogród Zoologiczny Oradea (Grădina Zoologică Oradea) to miejsce, gdzie można podziwiać ponad 650 zwierząt z różnych części świata. Można tu zobaczyć niedźwiedzie, wilki, tygrysy, lwy, jaguary, lamy, jelenie i małpy oraz wiele gatunków ptaków. Ogród zoologiczny znajduje się w zachodniej Rumunii, nad rzeką Crişul Repede, i jest otwarty codziennie od 9:00 do 17:00.
9. Śpiewające Fontanny – Bułgaria
To atrakcja turystyczna znajdująca się w ogrodzie Tsar Simeon w Płowdiwie, drugim co do wielkości mieście Bułgarii. Fontanny są ogromne i wydają dźwięki oraz zmieniają kolory w rytm muzyki. Można je podziwiać wieczorem, kiedy odbywają się pokazy świetlne i muzyczne. Fontanny zostały zbudowane w 2011 roku i są jednym z symboli Płowdiwu.
10. Orhei Vechi – Mołdawia
Orhei Vechi (Stary Orgiejów) to kompleks archeologiczno-historyczny w północnej Mołdawii, położony w zakolu rzeki Raut. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć pozostałości po ludach zamieszkujących te tereny od czasów prehistorycznych do średniowiecza. Największą atrakcją Orhei Vechi jest skalny klasztor prawosławny z XV wieku, wykuty w zboczu kanionu. Można tu także zwiedzić muzeum etnograficzne i podziwiać piękne krajobrazy.
11. Jeziora Brasławskie – Białoruś
Z całą pewnością Białoruś to jedno z tych państw, które jeszcze nie zdążyło być docenione przez turystów. A szkoda, bo ma sporo do zaoferowania. Warto udać się na wycieczkę nad słynne Jeziora Brasławskie, które znajdują się na terenie Parku Narodowego.
12. Naroczański Park Narodowy – Białoruś
Miłośnicy przyrody przemierzający Białoruś w poszukiwaniu mniej zatłoczonych zakątków powinni udać się do Naroczańskiego Parku Narodowego liczącego sobie ponad 80 kilometrów kwadratowych.