Afryka

26 ciekawostek oraz mało znanych informacji o Mali

Mali

Mali, czyli Republika Mali, jest krajem śródlądowym w Afryce Zachodniej. Poniżej przedstawiamy ciekawostki i zaskakujące fakty na temat kraju Mali.

1. Kiedy Mansa Musa, cesarz Imperium Mali we wczesnych latach 1300-tych, odbył pielgrzymkę do Mekki, rozsławił Mali przywożąc ze sobą 12 tysięcy niewolników, 60 tysięcy ludzi, 80 wielbłądów, z których każdy niósł od 15 do 25 kilogramów złota.

2. Mansa Musa zostawił tyle złota ludziom po drodze, że nieumyślnie spowodował inflację w regionach, które przechodził.

3. Malowidła skalne znalezione w regionie Gao i Timbuktu sugerują, że region Mali był zamieszkany nawet około 50.000 p.n.e.

4. Równik termiczny przecina Mali, co czyni go jednym z najgorętszych krajów na świecie. Opady deszczu są znikome, a susze są częste.

5. Trzy wielkie imperia, które powstały w Mali, to Imperium Ghany, Imperium Mali i Imperium Songhaï.

6. Mali jest ósmym co do wielkości krajem w Afryce, o powierzchni nieco ponad 1 240 000 kilometrów kwadratowych.

7. Sundiata, Król Lew (zwany również Księciem Lwa), był założycielem Imperium Mali i rządził nim przez 25 lat, od około 1235 do 1260 roku.

8. Kraj ten graniczy z Algierią na północnym wschodzie, Nigrem na wschodzie, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

9. Mieszka tutaj 18 milionów ludzi.

10. Większość kraju leży na południowej pustyni Sahary, która wytwarza niezwykle gorącą, pełną kurzu sudańską strefę sawannową.\

11. Stolicą Mali jest Bamako, położone nad brzegiem rzeki Niger.

12. Oficjalnym językiem Mali jest język francuski.

13. Opady deszczu są znikome, a susze są częste.

14. Mali jest jednym z najbiedniejszych narodów świata. Około 70% ludności Mali zarabia mniej niż 4 złoty dziennie.

15. Mniej niż 10% Malijczyków zarabia więcej niż 8 złotych dziennie.

16. Pustynia lub półpustynia pokrywa około 65% powierzchni Mali.

17. Sieć obszarów chronionych w Mali obejmuje około 8% terytorium kraju. Składa się ona z 4 parków narodowych oraz innych rodzajów obszarów chronionych.

18. Kraj podzielony jest na osiem dużych regionów i jeden dystrykt – Bamako Capital District. Są to regiony Kayes, Koulikoro, Sikasso, Segow, Gao, Mopti, Kindal i Tombouctou, znany również jako Timbuktu.

19. Aby wjechać do Mali, będziesz potrzebował ważnego paszportu, wizy i dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze. Wizy nie są dostępne po przyjeździe do Mali.

20. Najniższym punktem geograficznym w Mali jest rzeka Senegal, natomiast najwyższym punktem jest Mount Hombori Tondo.

21. Rzeki Senegal i Niger czynią z południa Mali najbardziej żyzny region kraju.

22. Park Narodowy Boucle du Baoulé leży w zachodnim Mali. Park został założony w 1982 roku i ma powierzchnię 25 330 kilometrów kwadratowych.

23. Mali było kolebką Imperium Ghany, pierwszego czarnego imperium Afryki Zachodniej.

24. Kiedyś sól była tak cennym towarem, że ludzie wymieniali funt złota na funt soli. Mali słynie z kopalni soli.

25. Wielki meczet w malijskim mieście Dżenne, czyli największy budynek z gliny na świecie, został zbudowany w 1204 r. Został zbudowany na planie kwadratu, którego każda strona ma 56 metrów długości.

26. Bamako’s Modibo Keita International Airport jest głównym lotniskiem w Mali, położonym około 15 kilometrów na południe od centrum Bamako.