Polska

Kraków na weekend – co warto zobaczyć w dawnej stolicy Polski?

Kraków to idealne miejsce na weekend, zwłaszcza dla tych, którzy lubią zwiedzanie. W mieście z wielowiekową tradycją znajduje się mnóstwo zabytkowych budowli, muzeów i klimatycznych miejsc do spędzania czasu we dwoje. Miasto oferuje też liczne atrakcje dla najmłodszych, dlatego warto zdecydować się na krótki wyjazd również z dziećmi. Podpowiadamy, co zobaczyć wybierając się do Krakowa na weekend.

Spis treści:

  1. Kraków na weekend – zwiedzanie Rynku Głównego 
  2. Spacer po ulicach Krakowa 
  3. Wawel – obowiązkowo, zwłaszcza w weekend w Krakowie  
  4. Wyjazd do Krakowa na weekend z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych
  5. Gdzie się zatrzymać na weekend w Krakowie? 

Kraków na weekend – zwiedzanie Rynku Głównego 

Weekend to tylko dwa dni, ale spędzenie go w Krakowie może być niezapomnianą, pełną wrażeń przygodą. Zwiedzanie warto rozpocząć od Rynku Głównego, jednego z największych placów miejskich w Europie, którego historia sięga czasów Bolesława Wstydliwego. Niegdyś plac ten pełnił głównie funkcje handlowe, obecnie jest także miejscem spotkań i wydarzeń kulturowych. 

Na Rynku możesz zobaczyć m.in. pomnik Adama Mickiewicza, odpocząć w kawiarni z ogródkiem, czy zwiedzić Kościół Mariacki. Będąc w tym miejscu, warto udać się na Wieżę Mariacką i podziwiać panoramę Krakowa. Z kolei w sercu placu, w słynnych Sukiennicach możesz kupić pamiątki oferowane na straganach. Warto wstąpić również do podziemi tego niezwykłego miejsca, gdzie znajduje się muzeum multimedialne Podziemny Rynek.  

Spacer po ulicach Krakowa 

Wybierając Kraków na weekend, warto przynajmniej kilka godzin przeznaczyć na spacer po ulicach. Do Rynku Głównego prowadzi ich aż 11, spośród których najpopularniejsze to Floriańska i Grodzka, które wspólnie ze słynną Bramą Floriańską tworzą tzw. Trakt Królewski – dotrzesz nim do Wawelu. 

Piesze zwiedzanie zabytkowych kamienic to już spora atrakcja i ciekawa propozycja na chwilę wytchnienia i refleksji. Przy okazji można wstąpić do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, czy udać się na spacer po Plantach – ośmiu ogrodach o łącznej powierzchni 20 ha.     

Wawel – obowiązkowo, zwłaszcza w weekend w Krakowie

Plantami dotrzesz do Wawelu. Jest to niemal obowiązkowe miejsce, które warto zobaczyć w trakcie pobytu w Krakowie. To na Wawelu kształtowała się historia Polski, a zamek na przełomie wieków przeszedł wiele transformacji. Obecnie funkcjonują tam dwie instytucje – Zamek Królewski i Katedra. 

Wawel i związana z nim legenda o smoku z pewnością zainteresuje również dzieci. Jednak to, co można zobaczyć na Wawelu podczas weekendu w Krakowie, zależy też od miesiąca, np. zejście do Smoczej Jamy możliwe jest tylko w sezonie letnim. Dobrze więc wcześniej wybrać szlak i zarezerwować bilet. Czas potrzebny na zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego to cały dzień pobytu w Krakowie, o ile chcesz skorzystać przynajmniej z większość atrakcji.  

Wyjazd do Krakowa na weekend z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych

Zwiedzanie z dziećmi i – co więcej – zainteresowanie ich historią, to nie lada wyzwanie. W Krakowie nie brakuje jednak atrakcji dla najmłodszych. Starsze dzieci po wysłuchaniu legend może zainteresować Muzeum Archeologiczne, do którego dotrzemy spacerem z Wawelu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Iluzji Krakil przy Plantach. Jest to bez wątpienia muzeum różniące się od miejsc, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Zamiast tradycyjnych eksponatów, które dzieci obserwują z wyznaczonej odległości, w Muzeum Iluzji wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, a nawet przeprowadzać edukacyjne eksperymenty. Atrakcje takie sprawiają, że weekend w Krakowie jest niezapomnianą wycieczką dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. 

Z kolei na Starym Kleparzu przy ulicy Paderewskiego warto odwiedzić Żywe Muzeum Obwarzanka. Weekend w Krakowie z dziećmi to idealna okazja, ponieważ właśnie wtedy organizowane są warsztaty, w których trakcie można samemu przyrządzić ten tradycyjny, krakowski smakołyk. 

Gdzie się zatrzymać na weekend w Krakowie? 

Kraków to miasto z historią, pełne zabytków. Chyba w żadnym polskim mieście nie ma aż tylu skarbów architektury, dlatego zwiedzanie warto wcześniej zaplanować. W tym uwielbianym przez mieszkańców i turystów mieście nie brakuje punktów noclegowych. Miejsce hotelowe zarezerwujesz wygodnie na stronie Travelist. Zaplanuj wyjazd do Krakowa i ciesz się udanym weekendem.