Ciekawostki

15 ciekawostek o krajach śródziemnomorskich

morze śródziemne

Kraje śródziemnomorskie to kraje znajdujące się nad Morzem Śródziemnym. Należą do nich między innymi Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Turcja i wiele innych. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Strefa śródziemnomorska obejmuje ponad 1,3 miliony kilometrów kwadratowych. Jej granice są ściśle określone w sposób naturalny, a mianowicie przez Pustynię Syryjską, Góry Dynarskie, Alpy i Masyw Centralny.

2. Turcja to państwo, które znajduje się częściowo w Azji Zachodnie, a częściowo w Europie. Jest to jeden z krajów, które są najczęstszą destynacją wakacyjną dla ludzi z całego świata.

3. We Włoszech znajduje się najstarsza uczelnia na całym świecie. Uniwersytet Boloński został założony w 1088 roku, kiedy o w epoce średniowiecznej rozpoczęła się moda na tworzenie uczelni wyższych.

4. Barcelonę uznaje się za jedno z najlepiej oświetlonych miast w całej Europie. Pośpieszna elektryfikacja rozpoczęła się w 1888 roku, kiedy w mieście miała odbyć się wystawa światowa Expo. W latach dwudziestych planowano tutaj również Międzynarodową Wystawę Powszechną, kóra również przyczyniła się do tego, że krajobraz miasta znacząco się zmienił dzięki oświetleniu.

5. Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo. To właśnie w tym miejscu w czerwcu 1914 roku doszło do zamachu na życie Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda oraz jego żony Zofii von Chotek, który stał się pretekstem do rozpoczęcia pierwszej wojny światowej. Zamachu dokonał członek bośniackiej grupy niepodległościowej, Gawriło Princip.

6. W 1992 Bośnia i Hercegowina proklamowały swoją niepodległość. Był to ostateczny powód, dla którego rozpadła się Jugosławia.

7. Grecja to państwo, do którego należy ponad 2500 wysp. Spośród nich wszystkich tylko 150 zamieszkują ludzie. Do najsłynniejszych pod względem turystycznym należą Kreta, Kos czy Santorini.

8. Stolica Grecji, Ateny, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie. Walka ze smogiem rozpoczęła się tam na dobre, kiedy okazało się, że może on działać destrukcyjnie na starożytne zabytki.

9. Izrael proklamował swoją niepodległość w 1948 i w związku z tym już po kilku godzinach został zaatakowany przez państwa ościenne. Arabowie i Izraelczycy mają wrogie stosunki do dnia dzisiejszego, tym bardziej, że Izrael od lat dążył do ekspansji.

10. Czarnogóra to państwo wielkości województwa małopolskiego. Jak na tak małą powierzchnią, jest bardzo interesująca pod względem ukształtowania. Czarnogórcy mają dostęp do morza, wysokie pasma górskie, drugi pod względem głębokości kanion na Ziemi oraz jedyny w tej części Europy fiord.

11. Słowenia jest trzecim najbardziej zalesionym państwem w całej Europie. Co roku sadzi się tutaj ponad milion drzew.

12. Stadnina Lipica w Słowenii jest najstarszą stadniną koni na świecie. To stąd pochodzi lipicańska rasa koni, która wyróżnia się białym umaszczeniem i niezwykłą zdolnością do szybkiego uczenia się.

13. Libia to państwo, którego powierzchnię w aż 90 procentach zajmują pustynie.

14. Wszyscy obywatele Libii mają bezpłatną opiekę lekarską, a także nie muszą płacić za lekarstwa.

15. W Algierii obowiązkowa edukacja trwa dziewięć lat, a zaczyna się, kiedy dziecko ma sześć lat.