10 Najlepszych Atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej dla dzieci

Wzgórza Rogówki
źródło: Jacek Halicki / Wikipedia

Ziemia Kłodzka to jedno z najpiękniejszych regionów naszego kraju, położona w Sudetach otoczona przez liczne pasma górskie. Wspaniałe góry, liczne szczeliny, labirynty, tajemnicze głazy takie jak Błędne Skałki, Wielki Szczeliniec, Góry Stołowe, Orłickie, Sowie.

Wiele tajemnic Ziemia Kłodzka skrywa również pod powierzchnią ziemi, liczne jaskinie i szczeliny, które czekają na poznanie ich historii. Znajdziemy tutaj wiele uzdrowisk i miejscowości wypoczynkowych takich jak znane w całej Polsce Polanica Zdrój, Kudawa Zdrój czy Lądek Zdrój. Nawet najbardziej wymagający turyści czy kuracjusze z rodzinami czy bez, bez wątpienia znajdą dla siebie coś interesującego na Ziemi Kłodzkiej. Prezentujemy najlepsze atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach.

1. Kopalnia złota w Złotym Stoku

Jest doskonałą propozycją dla całych rodzin w miejscu gdzie wydobywano najcenniejszy kruszec na świecie. Podczas wizyty możemy się poczuć jak poszukiwacze złota z okresu „gorączki złota”. W Sztolni Gertrudy poznamy legendę, skąd pochodzi nazwa tej sztolni, znajdziemy tu przyjemnie jest wypić kawę ekspozycję narzędzi górniczych, minerałów oraz poznamy historię powstawania arszeniku. W skarbcu przechowywane są sztabki złota, udając się dalej przez Chodnik Śmierci spotkamy Gnoma i dalej do sztolni czarnej. Najpiękniejszym miejscem jest podziemny wodospad o wysokości 8 metrów. Zwieńczeniem przygody jest przejażdżka podziemnym tramwajem.

2. Minieuroland

Jak sama nazwa wskazuje jest to park miniatur. Na terenie 20 tys. m2 powstały wykonane z niezwykłą starannością miniatury budowli i obiektów z czasów starożytnych oraz współczesnych. Wśród 40 miniaturowych makiet znajdziemy m. in. Łuk Triumfalny, Wrocławski Ratusz i wiele innych. Dzieci poczują się jak Guliwer w krainie liliputów, przyjemnie jest przyjrzeć się z bliska wieży Eiffla czy zobaczyć makietę Twierdzy Kłodzkiej. W parku nie brakuje oczywiście zieleni, skrupulatnie drobne i sprowadzone z Belgii i Holandii drzewa i krzewy uzupełniają klimat tego wyjątkowego miejsca.

3. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Muzeum przeniesie nas w czasy, kiedy papier powstawał w całkiem inny, mało komu znany sposób. Po za zbiorami typowo muzealnymi możemy nie tylko zobaczyć jak powstaje papier samodzielnie wyczerpać arkusz papieru ucząc się tej znanej od 400 lat sztuki, na specjalnych warsztatach. Możemy również poznać sposoby zdobienia papieru, zbadać jego właściwości i sposoby drukowania.

4. Dvur Kralove

Ogród zoologiczny z największą kolekcją zwierząt Afrykańskich w Europie znajduje się tuż przy granicy u naszych południowych sąsiadów. Specyfiką tego ogrodu jest zoo safari gdzie mamy rzadką okazję zobaczenia zwierząt po za kratami, w środowisku zbliżonym do naturalnego. Safari można zwiedzić swoim samochodem lub safari busem, dużo radości dzieciom sprawią spacerujące w pobliżu zwierzęta, zebry czy antylopy. Oprócz typowych dla zoo atrakcji organizowane są place zabaw, wystawa dinozaurów i wiele innych.

5. Skalne Miasto

Kolejna atrakcja na europejska skalę położona po czeskiej stronie zasługuje z całą pewnością na uwagę. To zaczarowane miejsce, jedno z najpiękniejszych w Europie zaczyna się turkusowym jeziorem powstałym po wyrobisku dawnej kopalni piachu, mijamy skały o tajemniczych nazwach, Dzban, Głowa Cukru czy Ząb. Po drodze mijamy schody, wodospady, górne jezioro, które można przepłyną tratwą. Na każdym kroku Skalne Miasto zaskakuje, skalne iglice pokryte mchem, ciasno przylegające do siebie, szum wody dodaje temu miejscu tajemniczości i piękna. Każdemu wyryją się w pamięci wspaniałe wspomnienia z pobytu z tego uroczego zakątka.

6. Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce z cudowną szatą naciekową, stalaktyty i stalagmity tworzą obraz nie powtarzalny. Jaskinia składa się z trzech poziomów, z których tylko środkowy jest dostępny do zwiedzania o długości 360m. Oprócz pięknej szaty naciekowej, w jaskini znaleziono szczątki Niedźwiedzia Jaskiniowego, skąd pochodzi nazwa jaskini, lwa jaskiniowego, hieny, wilka i wielu innych gatunków zwierząt.

7. Zjeżdżalnia Grawitacyjna

Zwana też Czarną Żmiją jest jedna z najdłuższych zjeżdżalni tego typu w Polsce. Dla turystów przygotowano aż 33 dwuosobowych wagoników wyposażonych w hamulec. Na trasie o długości 950 metrów czekają 3 pętle, przejazd przez las i potok wiaduktem o wysokości 8 metrów. Oprócz dawki adrenaliny, zjazd kolejką dostarcza masę wrażeń estetycznych, przez cały rok możemy z pociechami podziwiać otoczenie i przepiękne widoki.

8. Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku

Jest atrakcją nie tylko dla dorosłych, podziemne labirynty korytarzy znajdujące się pod Starym Miastem odkrywają historię miasta. Doskonale zachowane podziemia przenoszą nas w dawne życie tego miasta. Możemy zobaczyć jak była wyposażona ówczesna pralnia, piekarnia czy nawet więzienie. Postacie naturalnej wielkości dodają realizmowi temu miejscu i na chwilę zapominamy co się dzieje nad naszymi głowami.

9. Muzeum Zabawek w Kudawie Zdrój

Z pewnością ucieszy najmłodszych ale nie tylko, bo każdy może powrócić do wspomnień z dzieciństwa i dawnych bohaterów. W tym zminiaturyzowanym świecie znajdziemy wszystko co z zabawkami jest związane, od czasów starożytnych po lata 80 XX wieku. Zwiedzanie jest wielką frajdą zarówno dla rodziców jak i dzieci.

10. Stara Kopalnia w Kletnie

Jest kolejną niespodzianka ukrytą pod ziemią regionu Kotliny Kłodzkiej. Położona na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika kopalnia stała się dzisiaj miejscem chętnie odwiedzanym. W przeszłości w tej liczącej 37 km kopalni wydobywano rudę żelaza, srebra i miedzi. W tej chwili dla turystów udostępniono chodnik o długości 400 metrów. Uruchomiono wystawę szkła uranowego oświetloną lampą UV.

4/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.