Polska

Koszalin Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć

lew w Koszalinie

Koszalin jest jednym z największych miast w województwie zachodnio-pomorskim. Oprócz bliskiej odległości od Bałtyku ma do zaoferowania niezwykłe atrakcje turystyczne. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co można zobaczyć w Koszalinie, to zobacz ten tekst, przedstawiający najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć w Koszalinie w 2024 roku.

1. Park im. Książąt Pomorskich

To idealne miejsce na osób, które pragną odpocząć od miejskiego hałasu i zgiełku. Znajduje się w centrum miasta i jest najpopularniejszym miejscem na spacery nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla turystów. Niezaprzeczalną zaletą tego miejsca jest występująca tam przyroda, szczególnie najstarsze w Koszalinie drzewa. Park jest bardzo zadbany, nie brakuje tu również ławek i malowniczych fontann. Jedna z najlepszych atrakcji Koszalina w 2023 roku.

2. Tańczące Fontanny

Kolorowe fontanny stanowią fascynującą atrakcję miejską i doskonały sposób na wzbogacenie miejskiej przestrzeni. Fontanny dodają uroku temu miejscu, które często charakteryzuje się betonową monotonią. Zwłaszcza wieczorem stają się one magiczną atrakcją! Rozpryskująca woda oświetlona kolorowymi światłami wywołuje niezwykłe wrażenia! To prawdziwa bajka, która cieszy zarówno małych, jak i dużych. Dzięki tej prosty sztuczce miejsce nabiera nowego blasku! Woda i światła tworzą niezwykłą harmonię. To po prostu super!

3. Wieża Widokowa z Centrum Pielgrzymkowym

Punkt widokowy oferuje malowniczą panoramę Koszalina. Opłata za wstęp wynosi 8 złotych dla dorosłych i 5 złotych dla dzieci. Aby dostać się na punkt widokowy, najpierw trzeba przejść przez metalowe schody, a następnie pokonać strome drewniane schody. Koniecznie trzeba odwiedzić tę atrakcję, zwłaszcza że jest taka tania.

4. Ogrody Hortulus

To miejsce jest idealne zarówno dla zakochanych, jak i rodzin z dziećmi, ponieważ oferuje ogromny teren do zwiedzania. Ogrody tematyczne prezentują się zachwycająco, pełne różnorodnych roślin, krzewów i drzew. Szczególną atrakcją jest ogromny labirynt do pokonania, a widok z wieży widokowej jest niesamowity. Na miejscu znajduje się również restauracja, gdzie podają pyszne dania, choć ceny mogą być nieco wyższe. Dla dzieci dostępnych jest wiele atrakcji, a na terenie pierwszego ogrodu znajduje się sklep ogrodniczy z bogatą ofertą roślin oraz sklep z dekoracjami do domu. Ogólnie rzecz biorąc, to miejsce zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie.

5. Muzeum w Koszalinie

To miejsce zachwyca ciekawymi i zróżnicowanymi wystawami. Dodatkowo regularne wystawy czasowe to wielki atut. Personel jest bardzo uprzejmy, co sprawia, że wizyta jest jeszcze przyjemniejsza. Połączenie muzeum z wystawą mebli zamożnych mieszczan oraz skansenem z wiejskimi domami stanowi fascynujący kontrast i dodaje atrakcyjności temu miejscu.

6. Park Wodny

Spędzenie pięciu godzin w tym miejscu było bardzo przyjemne. Obiekt nie jest ani zbyt duży, ani zbyt mały, co pozwala na komfortowe zwiedzanie bez konieczności przebiegania kilometrów. Zjeżdżalnie, zwłaszcza ta w kształcie „cebuli”, są bardzo fajne. Na zewnątrz znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Gorąco polecam to miejsce!

7. Na linie Park Linowy

To miejsce jest naprawdę świetne! Oferuje wiele różnych atrakcji o zróżnicowanych poziomach trudności, które cieszą zarówno małych, jak i dużych odwiedzających. Dla mniejszych dzieci dostępny jest także plac zabaw. Dodatkowo, na terenie obiektu można znaleźć różne przekąski i napoje, które można zakupić w biurze lub kiosku. Istnieje także dostęp do toalet w formie ToiToi.

8. . Góra Chełmska

To jedną z trzech „świętych gór” znajdujących się na Środkowym Pomorzu, a jej najwyższe wzniesienie, czyli „Krzyżanka” – 137 metrów n. p.m. jest miejscem pielgrzymek. Co roku 140 tysięcy pielgrzymów i turystów odwiedza Górę Chełmską. Mogą tu chodzić po szlakach turystycznych, modlić się czy z XIX – wiecznej wieży widokowej, której wysokość wynosi prawie 32 metry, oglądać piękną panoramę Koszalina. Warto się wspiąć na tą atrakcję.

9. Muzeum Obrony Przeciwlotniczej

To miejsce zachwyca ciekawą ekspozycją zarówno wewnątrz budynku, jak i na terenie plenerowym. Nowoczesny budynek oraz przyjazna obsługa tworzą pozytywne wrażenie dla odwiedzających. Warto zaznaczyć, że pomimo niszy tematycznej, muzeum oferuje różnorodne wystawy, które przyciągną nie tylko entuzjastów przeciwlotnictwa. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawią się również elementy narracyjne, które jeszcze bardziej wzbogacą doświadczenie zwiedzania tego miejsca. Ciekawa atrakcja.

10. Płonące ptaki Hasiora

To stojący na wzgórzu rzeźby uchodzące za współczesny symbol Kalisza. Tworzy je ciąg konstrukcji metalowych, wyglądających jak pług, rydwany jeźdźców i ptasie skrzydła. Autorem tego pomnika jest jeden z najwybitniejszych polskich artystów – Władysław Hasior. Przy okazji ważnych uroczystości koszalińskie ptaki płoną naprawdę. W specjalnych zagłębieniach rozpala się wtedy ogień, co stanowi niezwykłą atrakcję dla odwiedzających.

11. Bałtycki Teatr Dramatyczny

Bardzo zorganizowany i sympatyczny Pan oraz przemiłe Panie w szatni zasługują na pochwałę. Sam budynek wewnątrz jest godny uwagi i zasługuje na inwestycje ze strony władz miasta i państwa. Jako że była to moja pierwsza wizyta w tym miejscu, moja ocena opiera się na szczegółach, na które zwracam uwagę. W ramach oceny chciałbym polecić spektakl „Wieczorek Pożegnalny” z udziałem K. Skrzyneckiej i Piotra Gąsowskiego w 100%. To fantastyczna komedia z niesamowitą grą aktorów, stanowiąca niezwykłą atrakcję dla miłośników teatru.

12. Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego

Noszący imię Ignacego Jana Paderewskiego koszaliński amfiteatr jest jednym z największych w Polsce. Został on zbudowany w roku 1973, a autorem projektu był prof. Jan Filipkowski. W amfiteatrze zasiąść może nawet 4, 5 tysiąca widzów, co czyni go imponującą atrakcją dla miłośników kultury i rozrywki. Obiekt ten znany jest ze swojego elipsowatego dachu, który ma jedynie dwa punkty podparcia. Dach ten, o szerokości 60 metrów i długości 100 metrów, ze względu na swój kształt, jest nazywany „chipsem”. Co więcej, nad budynkiem sceny umieszczony jest ruchomy dach, który po zmianie położenia może stać się ekranem do projekcji filmowych, dodatkowo wzbogacając atrakcje oferowane przez ten amfiteatr.

13. Teatr Muzyczny Adria

Moja druga wizyta w tym teatrze, a na pewno nie ostatnia. To miejsce pełne ludzi oddanych swojej pasji, którzy wkładają serce w to, co robią. Musical „In The Heights”, biorąc pod uwagę wartość oryginału i jego geniusz, został przeniesiony na scenę w sposób absolutnie porywający. Aktorzy świetnie dopasowani pod względem umiejętności wokalnych, co znacznie podnosi jakość wystawienia spektaklu. Wykonanie utworu „96 tys.” było tak poruszające, że wspomnienie go wciąż wywołuje dreszcze na skórze. Warto wybrać się na tą atrakcję.

14. Kościół ewangelicko-augsburski św. Gertrudy

Ten piękny kościół jest z pewnością wart uwagi, zwłaszcza ze względu na jego zachowany stan i historyczne znaczenie. Chociaż niestety nie zawsze można go zwiedzać, to uczestnictwo w mszach lub innych uroczystościach może stanowić okazję do bliższego poznania tego wyjątkowego miejsca. Dla wielu osób kościoły mają znaczenie zarówno duchowe, jak i kulturalne, więc warto śledzić harmonogram wydarzeń i atrakcji, aby móc cieszyć się ich bogatą historią i atmosferą.

15. Papugarnia

To naprawdę super miejsce z przyjaznymi papużkami i miłą atmosferą. Obsługujące Panie są bardzo pomocne i upewnią się, że każdy odwiedzający ma pozytywne doświadczenia z papużkami. Można tu nawet kupić pokarm dla papużek i nakarmić je samemu, co z pewnością dostarcza wielu radości. Warto jednak pamiętać, że trzeba zdjąć biżuterię przed wejściem i ubrać się w koszulkę, którą papużki mogą delikatnie przetrzeć swoim dziubkiem lub pazurkami. To miejsce, które z pewnością zostawi po sobie miłe wspomnienia i polecam je każdemu, kto jest zainteresowany interakcją z papużkami. Atrakcje tego miejsca są niezapomniane!

16. Skansen Kultury Jamneńskiej

To miejsce z pewnością warto odwiedzić, zwłaszcza że w piątki jest bezpłatne. Kolekcja mebli i sprzętów gospodarstwa domowego z niedalekiej przeszłości jest oszałamiająca. Fantastyczną atrakcją jest także restauracja w starej chacie obok, gdzie podają jedzenie, które rozpływa się w ustach. Palce lizać!

17. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Kolejka oferuje bardzo fajną trasę, a całość wycieczki trwa około 3.5 godziny. To świetna opcja dla osób, które chcą zabrać swój rower, ponieważ można go zabrać do wagonu. W czasie przerwy organizowane jest ognisko, gdzie można przygotować kiełbasę. Oprócz tego w sąsiedztwie dostępna jest mała gastronomia. Po powrocie warto również zajrzeć do lokomotywowni. Bilety można kupić w kasie lub w czasie podróży, a płatność kartą jest również możliwa. Rewelacyjna atrakcja dla dzieci i dorosłych.

18. Skansen Zagroda Jameńska

Planując swoją wizytę, koniecznie uwzględnij te atrakcje: „Julek”, Zagroda oraz zwiedzanie kościoła. Dzięki nim będziesz mógł/zmogła poznać dawne Jamno, jego zwyczaje, kulturę i zachowane piękności. W Zagrodzie warto poświęcić chwilę na obejrzenie filmu, a potem zrobić pamiątkowe zdjęcia, ubrany/a w elementy tradycyjnego stroju ludowego mieszkańców dawnej miejscowości Jamno. Nie zapomnij odwiedzić Zagrody w trakcie cyklicznych Jarmarków jamneńskich. Nad jeziorem czeka na Ciebie klimatyczna kawiarenka w sezonie letnim, gdzie możesz delektować się lodami, kawą, goframi i pięknym widokiem na jezioro.

19. Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Budynek ten z pewnością robi ogromne wrażenie swoją wielkością, strzelistością i piękną czerwoną cegłą. Kościół stanowi centralny punkt miasta i obok rynku staromiejskiego jest ważnym symbolem historii tego miejsca. Wasza wizyta tuż przed zachodem słońca dodatkowo podkreśliła atmosferę tego miejsca. Szkoda, że nie mieliście okazji zwiedzić także wnętrza tej świątyni, ale może następnym razem uda się to zrealizować?

20. Zabytkowy budynek Straży Pożarnej

Powstał on w roku 1928 i jest położony w miejscu, gdzie w roku 1718 wybuchł w Koszalinie największy pożar. Najwyższy i najbardziej charakterystyczny element budynku stanowi wieża, która znajduje się po stronie zachodniej. Pełniła ona funkcję ściany do wysokościowych ćwiczeń. Obecnie, budynek nadal funkcjonuje jako miejsce pracy strażaków. Atrakcje tego miejsca są niezapomniane!

21. Spływy Kajakowe. Radew, Parseta, Wieprza

Dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek, spływy kajakowe rzeką Parsętą stanowią doskonałą propozycję. Trasy te kończą się w malowniczym Kołobrzegu, w kuźni przy ulicy Szpitalnej. Rozpocząć je można w różnych miejscach, takich jak Ząbrowo (najłatwiejsza i najkrótsza opcja), Wrzosowo lub Bardo. Dla bardziej doświadczonych kajakarzy dostępna jest również trasa Karlino-Kołobrzeg, licząca imponujące 45 km długości. Jest to świetna atrakcja.

22. Sanktuarium Przymierza

Nazywane też: Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Ta niewielka kaplica znajduje się niedaleko szczytu. Budynek, który możemy oglądać obecnie, pochodzi z lat 90 – tych XX wieku i został poświęcony w roku 1991 przez Jana Pawła II. Kaplica jest otoczona dużym terenem, który tworzy razem teren o sakralnym charakterze. W pobliżu można zobaczyć również fundamenty budowli z czasów wczesnego średniowiecza.

23. Dom kata

Ta gotycka kamienica powstała w XV wieku funkcjonuje obecnie jako siedziba Teatru Propozycji „Dialog”. Do roku 1893 na tzw. Wzgórzu Wisielców, kat wykonywał swój „zawód”. Z tym miejscem związanych jest wiele legend i opowieści, które warto poznać.

24. Ratusz

To modernistyczny budynek z roku 1962, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miasta. Budynek, który możemy obecnie podziwiać, jest szóstym ratuszem w koszalińskiej historii. Poprzednie zostały rozebrane lub spłonęły. Pierwszy budynek ratusza został wybudowany prawdopodobnie w roku 1308, czyli niedługo po ukończeniu budowy pierwszych miejskich murów.

25. Pałac Ślubów

Został on wybudowany pod koniec XVI wieku, chociaż znajdujące się w jej narożnikach ostrołukowe blendy pochodzą z przełomu wieków XV i XVI. W roku 1718 doszło do pożaru, w którym kamienica uległa zniszczeniu. Do roku 1945 funkcjonowała ona jako kamienica mieszkalna, jednak remont przeprowadzony w latach 1962 – 1972 zaadaptował wnętrze na potrzeby Okręgowego muzeum, a od 1982 funkcjonuje jako Pałac Ślubów.

Gdzie zjeść w Koszalinie

Polecamy 3 miejsca, gdzie jest dobrze zjeść: Gospoda Jamneńska: Jedzenie jest naprawdę smaczne. Faktycznie, ceny mogą wydawać się nieco wyższe, ale biorąc pod uwagę jakość i ilość dań, są one adekwatne. Dodatkowo, pozytywnym aspektem jest możliwość wejścia z psami. Mozaika: Wszystkie zamówione dania były smaczne, a czas oczekiwania nie przekroczył pół godziny. Obsługa również nie budzi żadnych zastrzeżeń, a ceny są w miarę przystępne. Nie jest to poziom baru mlecznego, ale również nie są to wygórowane ceny. Za cztery dania, kawę, dwa piwa i lemoniadę zapłaciliście 200 złotych. Kukuryku Lunch Bar & Shop: Podają jedzenie w gustowny i finezyjny sposób. Lokal jest przestronny i pomieści trochę osób, można wybrać się tam zarówno na posiłek wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu.

W okolicy: Mielno

Mielno, malowniczo położone nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, to jedno z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Jest tutaj dużo atrakcji. Niekiedy nazywane „polską Ibizą” ze względu na rozbudowaną klubową scenę, Mielno oferuje o wiele więcej niż tylko życie nocne. To miejsce pełne różnorodnych atrakcji, które przyciągają turystów o każdych zainteresowaniach.