10 Najlepszych Atrakcji w Koszalinie
Koszalin jest jednym z największych miast w województwie Zachodnio-Pomorskim. Chociaż od morza dzieli je zaledwie 11 kilometrów, to nie należy do najczęściej odwiedzanych nadmorskich regionów.
Oprócz bliskiej odległości od Bałtyku, ma do zaoferowania niezwykłe atrakcje turystyczne, a także teatry, kina, muzea, amfiteatry i filharmonię.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co można zobaczyć w Koszalinie, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst, przedstawiający najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w tym mieście.
1. Święta Góra Chełmska
To jedną z trzech „świętych gór” znajdujących się na Środkowym Pomorzu, a jej najwyższe wzniesienie, czyli „Krzyżanka” – 137 metrów n. p.m. jest miejscem pielgrzymek. Co roku 140 tysięcy pielgrzymów i turystów odwiedza Górę Chełmską. Mogą tu chodzić po szlakach turystycznych, modlić się czy z XIX – wiecznej wieży widokowej, której wysokość wynosi prawie 32 metry, oglądać piękną panoramę Koszalina.
2. Płomienne ptaki Hasiora
To stojący na wzgórzu rzeźby uchodzące za współczesny symbol Kalisza. Tworzy je ciąg konstrukcji metalowych, wyglądających jak pług, rydwany jeźdźców i ptasie skrzydła. Autorem tego pomnika jest jeden z najwybitniejszych polskich artystów – Władysław Hasior. Przy okazji ważnych uroczystości koszalińskie ptaki płoną naprawdę. W specjalnych zagłębieniach rozpala się wtedy ogień.
3. Amfiteatr pod „chipsem”
Noszący imię Ignacego Jana Paderewskiego koszaliński amfiteatr jest jednym z największych w Polsce. Został on zbudowany w roku 1973, a autorem projektu był prof. Jan Filipkowski. W amfiteatrze zasiąść może nawet 4, 5 tysiąca widzów, których chroni elipsowaty dach, mający jedynie dwa punkty podparcia. Dach ma 60 metrów szerokości i 100 metrów długości i ze względu na swój kształt, nazywany jest „chipsem”. Nad budynkiem sceny, znajduje się ruchomy dach, który po zmianie położenia może się zamienić w ekran do filmowych projekcji.
4. Pałac Ślubów
Został on wybudowany pod koniec XVI wieku, chociaż znajdujące się w jej narożnikach ostrołukowe blendy pochodzą z przełomu wieków XV i XVI. W roku 1718 doszło do pożaru, w którym kamienica uległa zniszczeniu. Do roku 1945 funkcjonowała ona jako kamienica mieszkalna, jednak remont przeprowadzony w latach 1962 – 1972 zaadaptował wnętrze na potrzeby Okręgowego muzeum, a od 1982 funkcjonuje jako Pałac Ślubów.
5. Małe muzeum wielkiego barda
Pani Marlena Zimna z Koszalina, wielka miłośniczka twórczości Włodzimierza Wysockiego, urządziła w swoim domu jedyne w Polce Muzeum Włodzimierza Wysockiego. Ten wybitny rosyjski poeta, pieśniarz i aktor ma w naszym kraju wiernych fanów, dlatego też małe muzeum stało się miejscową atrakcją turystyczną. Można tu zobaczyć niesamowicie bogaty zbiór wszelkich nagrań pieśni artysty, zarejestrowanych podczas koncertów czy w profesjonalnych studiach nagraniowych oraz zbiór filmów, w którym artysta wystąpił, a także kilka tysięcy książek. Pani Marlena zgromadziła także przedmioty należące niegdyś do Wysockiego, m. in. skórzaną kurtkę czy gitarę. Podczas zwiedzania muzeum w weekend, dodatkową atrakcją jest osobiste oprowadzanie przez właścicielkę, która przybliża również swoimi komentarzami sylwetkę Włodzimierza Wysockiego.
6. Zabytkowy budynek Straży Pożarnej
Powstał on w roku 1928 i jest położony w miejscu, gdzie w roku 1718 wybuchł w Koszalinie największy pożar. Najwyższy i najbardziej charakterystyczny element budynku stanowi wieża, która znajduje się po stronie zachodniej. Pełniła ona funkcję ściany do wysokościowych ćwiczeń. Obecnie, budynek nadal funkcjonuje jako miejsce pracy strażaków.
7. Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej
Ta niewielka kaplica znajduje się niedaleko szczytu. Budynek, który możemy oglądać obecnie pochodzi z lat 90 – tych XX wieku i został poświęcony w roku 1991 przez Jana Pawła II. Kaplica jest otoczona dużym terenem, który tworzy razem teren o sakralnym charakterze. W pobliżu można zobaczyć również fundamenty budowli w czasów wczesnego średniowiecza.
8. Dom kata
Ta gotycka kamienica powstała w XV wieku funkcjonuje obecnie jako siedziba Teatru Propozycji „Dialog”. Do roku 1893 na tzw. Wzgórzu Wisielców, kat wykonywał swój „zawód”. Z tym miejscem związanych jest wiele legend i opowieści, które warto poznać.
9. Ratusz
To modernistyczny budynek z roku 1962, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miasta. Budynek, który możemy obecnie podziwiać jest szóstym ratuszem w koszalińskiej historii. Poprzednie zostały rozebrane lub spłonęły. Pierwszy budynek ratusza został wybudowany prawdopodobnie w roku 1308, czyli niedługo po ukończeniu budowy pierwszych miejskich murów.
10. Park im. Książąt Pomorskich
To idealne miejsce na osób, które pragną odpocząć od miejskiego hałasu i zgiełku. Znajduje się w centrum miasta i jest najpopularniejszym miejscem na spacery nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla turystów. Niezaprzeczalną zaletą tego miejsca jest występująca tam przyroda, szczególnie najstarsze w Koszalinie drzewa. Park jest bardzo zadbany, nie brakuje tu również ławek i malowniczych fontann.