Polska

10 Interesujących Ciekawostek o Kościelisku

1. Kościelisko

W Kościelisku mieszka niespełna cztery tysiące ludzi. Jest to wobec tego dosyć spokojna miejscowość, która przyciąga turystów celujących w zaciszne miejsca na wakacyjny wypoczynek.

2. Polany

Według prawa należy posługiwać się nazwą Kościelisko, aczkolwiek wieś doczekała się przezwiska Polany. Historia tej zastępczej nazwy, z której ochoczo korzystają mieszkańcy, pochodzi od polan, czyli niegdyś osad pasterskich.

3. XVII wiek

Pierwsze wzmianki na temat Kościeliska pochodzą jeszcze z XVII wieku.

4. Jedna osada

W drugiej połowie XIX wieku Kościelisko wraz z Zakopanem stanowiło jedną osadę. Dopiero niespełna trzy dekady temu doczekało się suwerenności, przestając być jednocześnie częścią Gminy Tatrzańskiej.

5. Zakopower

Jednym z najbardziej popularnych mieszkańców Kościeliska jest słynny piosenkach i lider zespołu Zakopower, czyli Sebastian Karpiel-Bułecka. Warto jednak wspomnieć również Jana Krzeptowskiego, którego zalicza się do jednych z najwybitniejszych przewodników tatrzańskich.

6. Kaplica na Kirach

Dosyć dużą popularnością cieszy się fantastyczna Kaplica na Kirach, czyli w rzeczywistości Kaplica pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

7. Dolina Kościeliska

Wielu turystów niemal od razu po przyjeździe do Kościeliska udaje się do Doliny Kościeliska. To idealne miejsce na spacer rodzinny i przede wszystkim malownicze krajobrazy na wyciągnięcie ręki.

8. Dolina Chochołowska

Zainteresowaniem cieszy się również słynna Dolina Chochołowska. To najdłuższa oraz największa dolina w Tatrach.

9. Kolej Linowa

W Kościelisku znajduje się również fantastyczna Kolej Linowa. Taka forma zwiedzania „z lotu ptaka” jest doskonałą atrakcją i nietuzinkową możliwością podziwiania tego pięknego regionu Polski z zupełnie innej perspektywy.

10. Wyciąg Narciarski

W sezonie zimowym Kościelisko ma do zaoferowania wspaniały Wyciąg Narciarski pod Butorowym. Dla miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych to prawdziwy raj na ziemi.