10 najlepszych atrakcji w Kielcach i okolicach

Kielce to świetna baza wypadowa na Góry Świętokrzyskie. Kiedy przybyliśmy do miasta to nie spodziewaliśmy się, że Kielce leżą w tak malowniczej okolicy. Oto 10 najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Kielcach i okolicach.

Pałac Biskupów Krakowskich

Barokowy pałac powstały w latach w latach 1637–1641, wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy Jakuba Zadzika wielkiego koronnego oraz biskupa krakowskiego. Sufit budowli zdobią malowidła przedstawiające między innymi sąd nad braćmi polskimi oraz rokowania z czasów wojen ze Szwecją i Rosją. W pełnił rolę 1816 r. Szkoły Akademiczno-Górniczej utworzonej przez Stanisława Staszica, a od początku XX wieku pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, drukarni, biura werbunkowego, biura przepustek, poczty, a finalnie siedziby redakcji lokalnego dziennika. Na tyłach pałacu znajduje się ogródek w stylu włoskim.

Ulica Henryka Sienkiewicza

Kielecka ulica reprezentacyjna wytyczająca zarazem szlak miejskich zabytków i ciekawych dla turystów miejsca w mieście. Łączy charakter najstarszy, zabytkowy miasta z kościołem ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy na czele i nowoczesny zwieńczony współczesnym centrum handlowym. Fragment zabudowy przy ulicy Sienkiewicza od placu Moniuszki do ulicy Paderewskiego został wpisana do rejestru zabytków.

Energetyczne Centrum Nauki

Kompleks w założeniu skierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych spełniający funkcje bliźniacze do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Obiekt skupiony głównie wokół rozmaitych źródeł energii uczy poprzez interakcję z eksponatami i zabawę. Instrukcje i opisy wyświetlane są na atrakcyjnych planszach, które ułatwiają eksperymenty z wystawą.

Zamek Królewski w Chęcinach

Ruiny datowanego na XIII wiek zamku znajdujące się na grzbiecie skalistego wzgórza niedaleko Kielc. Za czasów swojej świetności pełnił rozmaite funkcje m. in. skarbca archidiecezji gnieźnieńskiej czy więzienie pod koniec XIV wieku. Niefortunnie jednak w latach 1606-1607 został zdobyty w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego i od tamtego czasu zaczął powoli podupadać. Los fortecy przypieczętowała I wojna światowa. Według legendy straszy w nim od czasu do czasu Biała Dama, którą utożsamia się z przebywającą tam dawniej Królową Boną. Dla zwiedzających raz na jakiś czas ogłaszane są specjalne pokazy takie jak wystrzały armatnie, czy występy grup tanecznych. Natomiast z wieży zamkowej rozpościera się na całą pokrytą połaciami łąk i lasów okolicę.

Jaskinie na Kadzielni

Kadzielnia to rezerwat przyrody nieożywionej, w którego centrum znajduje się system grot o łącznej długości 392 metrów, z czego do zwiedzania dla turystów dostępne jest około 140 metrów. Dla odwiedzających dostępna jest podziemna trasa przebiegająca przez Jaskinię Odkrywców, Szczelinę na Kadzielni i Prochownię. Pierwotnie były to trzy oddzielone od siebie osobne jaskinie, które połączono w jeden ciąg, dzięki działaniom prowadzonym przez specjalistów z dziedziny speleologii w latach 2004-2009.

Muzeum Wsi Kieleckiej

W odległości 20 km od Kielc na obszarze 65 hektarów położone są zbiory muzeum etnograficznego odtwarzającego historyczny układ osadnictwa z różnych rejonów województwa świętokrzyskiego. Pośród przykład budownictwa dworsko-folwarcznego od XVII do XX wieku znajdują się stodoły, stare samochody, pasieki, mieszkanie lekarza, tradycyjne domostwa, apteka, szkoła, poczta, sklep spożywczy, młyn, czy kościół. Większość domostw wyposażonych w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble można zobaczyć od środka. Na obszarze skansenu można także zorganizować sobie piknik lub wybrać się na dłuższy lub krótszy spacer.

Jaskinia Raj

Uznawana powszechnie za najpiękniejszą w Polsce jaskinia, która przez lata była niedostępna, ze względu na procesy erozji. Raj jest jaskinią krasową ulokowaną w wapieniach. Wyróżnia się pomimo swoich małych rozmiarów spośród polskich jaskiń unikalną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń posiadających oświetlenie. Cała jaskinia zamyka się w przestrzeni 240 metrów, z czego dla turystów dostępne jest 180 metrów długości. Dodatkowo jest możliwość wstępu do Centrum Neandertalczyka ukazującego życie prehistorycznego człowiek, które uświadamia wbrew obiegowej opinii, że nie pozostali zapomnianymi ogniwami łączącymi ludzi z małpami.

Pałac Tomasza Zielińskiego

Pałac Tomasza Zielińskiego położony jest w samym centrum Kielc. Powstał na terenie dawnego folwarku biskupiego, obok XVII wiecznego Pałacu Biskupiego. Wnętrza pałacyku wypełnia kilkanaście pomieszczeń. Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria stanowią rdzeń zabudowy pałacyku. Wokół obiektu rozciąga się ogród, na terenie którego znajdują się m. in. kawiarenka obok studni z daszkiem, a także zabytkowy słup pamiątkowy. Całość otacza mur z otworami strzelniczymi, w obrębie którego znajduje się mała baszta nazywana dowcipnie Plotkarą. Obecnie Pałacyk jako Dom Środowisk Twórczych zapewnia organizację wystaw, koncertów, a także spotkań z różnymi dziedzinami życia społecznego, z artystami, naukowcami oraz politykami.

Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego

Rezerwat skalny utworzono w celu zachowania formacji skał, przedstawiającej interesujący fragment charakteryzujący budulec Gór Świętokrzyskich w postaci fałdowanych skał wapiennych oraz porastającej ten teren roślinności zielnej i krzewiastej. Na terenie dawnego kamieniołomu, a także dookoła niego znajdują się ścieżki spacerowe, a także wiele punktów widokowych. Rezerwat można oglądać również po zmroku, ponieważ jest on bardzo dobrze oświetlony.

Dworek Laszczyków

Zlokalizowany na południowej stronie Wzgórza Zamkowego drewniany dworek jest w zasadzie najcenniejszym z zabytków w Kielcach przede wszystkim ze względu na to, że jest jedynym drewnianym obiektem tego typu w mieście. Pierwotnie była rezydencją miejską zbliżoną do kanonii kieleckiej. Dzięki środkom unijnym obiekt odnowiono oraz zmodernizowano resztę posesji, a wnętrza dworu spełniają funkcję wystawy dla turystów.

4.4/5 - (liczba ocen: 8)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.