Polska

25 Najlepszych Atrakcji w Kielcach i okolicach 📍

Kielce to świetna baza wypadowa na Góry Świętokrzyskie. Kiedy przybyliśmy do miasta to nie spodziewaliśmy się, że Kielce leżą w tak malowniczej okolicy. Oto lista najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Kielcach i okolicach.

Zobacz też -> Najlepsze restauracje w Kielcach

1. Rezerwat Przyrody Kadzielnia

To rezerwat przyrody nieożywionej, w którego centrum znajduje się system grot o łącznej długości 392 metrów, z czego do zwiedzania dla turystów dostępne jest około 140 metrów. Dla odwiedzających dostępna jest podziemna trasa przebiegająca przez Jaskinię Odkrywców, Szczelinę na Kadzielni i Prochownię. Pierwotnie były to trzy oddzielone od siebie osobne jaskinie, które połączono w jeden ciąg, dzięki działaniom prowadzonym przez specjalistów z dziedziny speleologii w latach 2004-2009.

Adres: aleja Legionów

2. Muzeum Narodowe

Dawniej Pałac Biskupów Krakowskich. Barokowy pałac powstały w latach w latach 1637–1641, wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy Jakuba Zadzika wielkiego koronnego oraz biskupa krakowskiego. Sufit budowli zdobią malowidła przedstawiające między innymi sąd nad braćmi polskimi oraz rokowania z czasów wojen ze Szwecją i Rosją. W 1816 r. pełnił rolę Szkoły Akademiczno-Górniczej utworzonej przez Stanisława Staszica, a od początku XX wieku pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, drukarni, biura werbunkowego, biura przepustek, poczty, a finalnie siedziby redakcji lokalnego dziennika. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego, w którym można zobaczyć wystawy rzeźbiarstwa i malarstwa. Często odbywają się tutaj interesujące wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty muzyki poważnej. W pobliżu Pałacu Biskupów Krakowskich mieści się wspaniale utrzymany ogród włoski.

Adres: plac Zamkowy 1

3. Rezerwat Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego

Historia rezerwatu sięga 1999 roku. Jego obszar ma 17, 95 ha powierzchni. To świetne miejsce na rodzinny spacer. Obecne są tutaj liczne tablice informacyjne opisujące historię rezerwatu. Do 1974 roku w miejscu tym wydobywane były systemem stokowym kamienie i dolomity, które były przeznaczone do produkcji kamieni budowlanych, tłuczeni drogowych oraz wapna. Ścieżka edukacyjna przebiega dnem wyrobiska. Utworzone tu liczne punkty widokowe umożliwiają obserwację panoramy Kielc i gór świętokrzyskich. W części południowo-wschodniej Wietrzni mieści się siedziba Centrum Geoedukacji.

Adres: Zobacz dojazd

4. Geonatura – Centrum Geoedukacji

Najważniejsze miejsce w Kielcach jeżeli kogoś interesuje geologia. Wspaniała zabawa. Co ciekawe można dotykać eksponatów. Obsługa bardzo pomocna i sympatyczna. Pobyt w Górach Świętokrzyskich warto zacząć właśnie od Geonatury. Śmiało można odwiedzić to miejsce wraz z dzieciakami.

Adres: Daleszycka 21

5. Energetyczne Centrum Nauki

Kompleks w założeniu skierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych spełniający funkcje bliźniacze do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Obiekt skupiony głównie wokół rozmaitych źródeł energii uczy poprzez interakcję z eksponatami i zabawę. Instrukcje i opisy wyświetlane są na atrakcyjnych planszach, które ułatwiają eksperymenty z wystawą.

Adres: Karola Olszewskiego 6

6. Park Rozrywki FlySky

Korzystaliśmy z części z bawialnią i jesteśmy z niej zadowoleni. Znane w całej Polsce z parku trampolin. Duża przestrzeń, dzieci mają gdzie się wyszaleć, choć było dużo osób to każdy maluch znajdzie swoje miejsce. Jeśli chcecie pobawić się i poskakać z dzieciakami, gdy jest mniej osób to polecam dni od poniedziałku do czwartku. Szaleństwo cały czas, gorąco polecam.

Adres: Skrajna 86B

7. Muzeum Zabawek i Zabawy

Miejsce to na pewno zainteresuje najmłodszych. Wielka kolekcja w której dziecko i dorosły znajdzie zabawkę która z pewnością miał kiedyś w swoich rękach. Podziwiać tutaj można m. in. kolekcję lalek, której najcenniejszym eksponatem jest niemiecka lalka z końca XVIII wieku. Na ekspozycji obecne są ołowiane żołnierzyki, mebelki oraz pokoiki dla lalek. Zobaczyć można również gry z okresu międzywojennego np. domino z kości. Podziwiać można także eksponaty bardziej współczesne takie jak zabawki dźwiękowe firmy Fisher Price z lat 60 XX wieku oraz zabawki z nieistniejących spółdzielni zabawkarskich m. in. „Gromada”. W pobliżu muzeum mieści się kawiarnia familijna. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia dla dzieci.

Adres: plac Wolności 2

8. Pomnik Dzika

Dzik, jaki jest każdy widzi, a ten dzik jest wyjątkowy. Rzeźba dzika, nawiązująca do legendy o powstaniu Kielc. Wokół pomnika znajdziemy tablice przedstawiające legendę dotyczącą nazwy miasta. Ciekawostka przyrodnicza i zarazem architektoniczna.

Adres: Kapitulna 2

9. Tyrolki na Kadzielni

Przed przejazdem odbywa się szkolenie, które było profesjonalne i dokładne. Wokół tyrolki jest energetyzująca i sportowa atmosfera. Sam zjazd to czysta rewelacja, ogólnie można zjechać na tyrolce aż 4 razy. Super przeżycie. Świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Polecam każdemu.

Adres: aleja Legionów

10. Rezerwat Skalny Ślichowice

Rezerwat skalny utworzono w celu zachowania formacji skał, przedstawiającej interesujący fragment charakteryzujący budulec Gór Świętokrzyskich w postaci fałdowanych skał wapiennych oraz porastającej ten teren roślinności zielnej i krzewiastej. Na terenie dawnego kamieniołomu, a także dookoła niego znajdują się ścieżki spacerowe, a także wiele punktów widokowych. Rezerwat można oglądać również po zmroku, ponieważ jest on bardzo dobrze oświetlony.

Adres: Kazimierza Wielkiego

11. Ogród Włoski

Niby w centrum, a jednak na uboczu. Ogród ma olbrzymi potencjał. Godny polecenia, a w szczególności dla młodych par. Gdybyśmy mieli robić sesje ślubną w Kielcach to byśmy wybrali to miejsce. Jak w nim byliśmy to całe szczęście bez tłumów. Było cicho i spokojnie.

Adres: plac Zamkowy 1

12. Park Miejski im. Stanisława Staszica

Jeden z najstarszych parków w Polsce. Jego początki sięgają IX wieku. Jesienią park jest przepiękny. Są tutaj ścieżki rowerowe gdzie można się przejechać rowerem. Po drodze można spotkać kaczki które mają dużo do powiedzenia. Dużo ławek jest wokół stawu. Wyśmienite warunki do wypoczynku od zgiełku miasta.

Adres: Jana Pawła II

13. Wzgórze Zamkowe

Położone w centrum miasta z bogatą historią – także tą tragiczną. Ważny punkt zwiedzania miasta Kielc. Wzgórze ładne, zamek odnowiony. Coś dla miłośników historii i sztuki. Warto obejrzeć i poznać ten kawałek fascynującej historii.

Adres: Zamkowa 3

14. Rynek

Kielecki rynek powstał w drugiej połowie XII wieku. Pierwotnie odgrywał rolę lokalnych targów. W latach 90 teren ten był bogato porośnięty drzewami, a w jego centrum znajdowała się fontanna. Rynek został gruntownie przebudowany. Obecnie mieści się tu wiele klimatycznych restauracji oraz kawiarni z ogródkami. Mają tu również miejsce liczne wydarzenia plenerowe np. Europeada. Obecna tu zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX. Najważniejszą budowlą na rynku jest ratusz. Zobaczyć na rynku można także zarys murów starego ratusza oraz replikę pręgierza z XVI wieku, a także kiosk Kiebabczego, który jest wzorowany na budowli z 1910 roku.

Adres: Zobacz dojazd

15. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Duża, wyremontowana, ładna katedra. Góruje nad zabudowaniami śródmieścia. Piękna budowla, stosunkowo niedawno odnowiona. Wnętrze zrobiło na nas spore wrażenie. Pomimo kolorystyki utrzymanej w ciemnych tonacjach jest całkiem przytulnie. 900-letni kościół z dużym znaczeniem dla miasta.

Adres: Plac Najświętszej Maryi Panny 3

16. Muzeum Historii Kielc

Muzeum ma swoją siedzibę w kamienicy pochodzącej z XIX wieku. Podziwiać tu można stałą ekspozycję „Z dziejów Kielc”, która opisuje historię tego miasta od średniowiecza do czasów współczesnych.

Adres: Świętego Leonarda 4

17. Ulica Henryka Sienkiewicza

Kielecka ulica reprezentacyjna wytyczająca szlak miejskich zabytków i ciekawych dla turystów miejsc w mieście. Łączy charakter najstarszy, zabytkowy miasta z kościołem ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy na czele i nowoczesny zwieńczony współczesnym centrum handlowym. Fragment zabudowy przy ulicy Sienkiewicza od placu Moniuszki do ulicy Paderewskiego został wpisana do rejestru zabytków. To reprezentacyjny trakt Kielc. Po drodze obecne jest wiele klimatycznych kawiarenek, restauracji i sklepów. Do ulicy Sienkiewicza przylega także Plac Artystów. Zobaczyć tu można fontannę oraz pomnik Dzika, który jest symbolem Kielc. Na placu Artystów ma miejsce wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, jak np. wystawy, koncerty.

Adres: Zobacz dojazd

18. Zamek Królewski w Chęcinach

Ruiny datowanego na XIII wiek zamku znajdujące się na grzbiecie skalistego wzgórza niedaleko Kielc. Za czasów swojej świetności pełnił rozmaite funkcje m. in. skarbca archidiecezji gnieźnieńskiej czy więzienie pod koniec XIV wieku. Niefortunnie jednak w latach 1606-1607 został zdobyty w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego i od tamtego czasu zaczął powoli podupadać. Los fortecy przypieczętowała I wojna światowa. Według legendy straszy w nim od czasu do czasu Biała Dama, którą utożsamia się z przebywającą tam dawniej Królową Boną. Dla zwiedzających raz na jakiś czas ogłaszane są specjalne pokazy takie jak wystrzały armatnie, czy występy grup tanecznych. Natomiast z wieży zamkowej rozpościera się na całą pokrytą połaciami łąk i lasów okolicę.

Adres: Małogoska 7, Chęciny

19. Muzeum Wsi Kieleckiej

W odległości 20 km od Kielc na obszarze 65 hektarów położone są zbiory muzeum etnograficznego odtwarzającego historyczny układ osadnictwa z różnych rejonów województwa świętokrzyskiego. Pośród przykład budownictwa dworsko-folwarcznego od XVII do XX wieku znajdują się stodoły, stare samochody, pasieki, mieszkanie lekarza, tradycyjne domostwa, apteka, szkoła, poczta, sklep spożywczy, młyn, czy kościół. Większość domostw wyposażonych w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble można zobaczyć od środka. Na obszarze skansenu można także zorganizować sobie piknik lub wybrać się na dłuższy lub krótszy spacer.

Adres: Tokarnia 303, Tokarnia

20. Jaskinia Raj

Uznawana powszechnie za najpiękniejszą w Polsce jaskinia, która przez lata była niedostępna, ze względu na procesy erozji. Raj jest jaskinią krasową ulokowaną w wapieniach. Wyróżnia się pomimo swoich małych rozmiarów spośród polskich jaskiń unikalną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń posiadających oświetlenie. Cała jaskinia zamyka się w przestrzeni 240 metrów, z czego dla turystów dostępne jest 180 metrów długości. Dodatkowo jest możliwość wstępu do Centrum Neandertalczyka ukazującego życie prehistorycznego człowiek, które uświadamia wbrew obiegowej opinii, że nie pozostali zapomnianymi ogniwami łączącymi ludzi z małpami.

Adres: Dobrzączka, Chęciny

21. Pałac Tomasza Zielińskiego

Pałac Tomasza Zielińskiego położony jest w samym centrum Kielc. Powstał na terenie dawnego folwarku biskupiego, obok XVII wiecznego Pałacu Biskupiego. Wnętrza pałacyku wypełnia kilkanaście pomieszczeń. Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria stanowią rdzeń zabudowy pałacyku. Wokół obiektu rozciąga się ogród, na terenie którego znajdują się m. in. kawiarenka obok studni z daszkiem, a także zabytkowy słup pamiątkowy. Całość otacza mur z otworami strzelniczymi, w obrębie którego znajduje się mała baszta nazywana dowcipnie Plotkarą. Obecnie Pałacyk jako Dom Środowisk Twórczych zapewnia organizację wystaw, koncertów, a także spotkań z różnymi dziedzinami życia społecznego, z artystami, naukowcami oraz politykami.

Adres: Zamkowa 5

22. Kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce

Kościół powstał w 1628 roku. Miejsce to miało być podziękowaniem Bogu za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Od 1629 roku stacjonowali tutaj benedyktyni. Jednak nie powrócili już do klasztoru po II wojnie światowej. W czasach obecnych miejsce to jest siedzibą pallotynów. W klasztorze obecna jest wieża widokowa, z której roztacza się malownicza panorama na góry świętokrzyskie i Kielce. Na wzgórze wiodą stacje drogi krzyżowej.

Adres: Karczówka Klasztor 1

23. Góra Telegraf

To świetne miejsce na rodzinny spacer. Ze szczytu Telegrafu roztacza się panorama na Kielce oraz góry świętokrzyskie. Możliwe jest łagodne podejście przez las od strony Pierścienicy.
W sezonie zimowym działa tutaj stok narciarski, który jest zaopatrzony w wyciąg narciarski. W sezonie letnim odbywają się tu zawody kolarskie oraz biegowe. W pobliżu stoku mieści się strefa odpoczynku, minigolf oraz Karczma, w której można napić się ciepłej herbaty oraz zjeść pożywny obiad.

Adres: Zobacz dojazd

24. Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur

Jest to naprawdę fajne miejsce. Możemy wybrać wybrać pojedyncze atrakcje lub kupić karnet. Fascynujący spacer między najsłynniejszymi budowlami świata. Dostaniemy tutaj lody, zjemy przekąski i jest też restauracja. Dla najmłodszych znajdziemy park rozrywki (są atrakcje w postaci dmuchańców, trampolin czy łódek), a dla spragnionych sportu park linowy z różnymi stopniami trudności. W połowie drogi na szczyt można wypożyczyć rowerek wodny.

Adres: Krajno-Zagórze 43c, Krajno-Zagórze

25. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Ciekawe miejsce na przyjazd z dziećmi. Zwiedzanie około na około 1,5 godziny. Jest kawiarnia gdzie można też zjeść ciastko. Dobre miejsce edukacyjne dla rodzin z dziećmi. Dojazd dobrze oznakowany, duży parking przed budynkiem.

Adres: Podzamcze 45, Podzamcze