Polska

6 Najlepszych Kawiarni w Białymstoku ☕

kawiarnia białystok

Kawiarnie Białystok – miasto to, będące stolicą województwa podlaskiego, należy do najgęściej zaludnionych miast wojewódzkich w Polsce. W parze z tym idzie również zagęszczenie wspaniałych kawiarni. Wiele z nich oferuje kawy prosto z palarni, a także własnoręcznie przygotowywane ciasta i desery. W niektórych można też zaspokoić swój głód i skosztować smakowitych dań. Ponadto w wybranych lokalach istnieje możliwość zakupu paczkowanych kaw czy herbat.

1. The White Bear Coffee

Ma kilka lokalizacji w Białymstoku, ale najstarsza kawiarnia znajduje się przy ul. Sienkiewicza 6 i funkcjonuje od 2019 r. Jej wystrój nawiązuje do nazwy, a więc można tu odnaleźć misie pod różnymi postaciami. Do przygotowywania kaw w kawiarni wykorzystywane są świeżo palone ziarna kaw, przygotowywane we własnej palarni. Poza klasycznymi kawami, takimi jak americano, espresso, cappuccino czy latte, w lokalu spróbować można również kaw z dodatkami i na zimno, herbat, grzańców, lemoniad, soków czy smoothies. Na głodnych czekają wyborne kanapki, a ci, którzy chcą sobie przedłużyć przyjemność i przyrządzić gorące napoje w domu, mogą zakupić różnego rodzaju kawy pochodzące z Brazylii, Kolumbii, Tanzanii, Etiopii czy Rwandy, a także paczkowane herbaty.

2. Klubokawiarnia Duży Pokój

Znajduje się przy ul. Icchoka Malmeda 3. Za artystyczny wystrój tego miejsca odpowiadają lokalni artyści, a klubowe fotele zachęcają by usiąść i dać sobie czas na, tak nieraz potrzebną, chwileczkę zapomnienia. W lokalu można spróbować kaw wypalanych przez Kafejeto Palarnię, a także zakupić kawę ziarnistą w paczkach i akcesoria kawowe. Menu obejmuje również przygotowywane ręcznie desery, sałatki, bajgle, a także herbaty, lemoniady, świeżo wyciskane soki i alkohole. Klubokawiarnia stanowi ponadto miejsce wydarzeń kulturalnych. Na scenie Dużego Pokoju odbywają się kameralne koncerty, zarówno debiutujących artystów, jak i profesjonalnych muzyków.

3. Kafejeto

Mieści się przy ul. Mazowieckiej 48. Posiada własną palarnię kawy i jest członkiem organizacji SCAE, czyli Speciality Coffee Association of Europe. Prócz dobrej kawy, można tu spróbować także koktajli owocowych, owsianek z dodatkami, sałatek czy dań śniadaniowych. Do przygotowywania potraw używane są produkty od lokalnych dostawców. Kafejeto posiada również bogatą ofertę alkoholi, a wśród nich wina białe, czerwone i musujące, prosecco, koktajle alkoholowe, piwa kraftowe i miody pitne. Na miejscu można również zakupić zestawy kawowe oraz rozsmakować się w wyrabianych własnoręcznie deserach.

4. Baristacja

Ulokowana jest przy ul. Sienkiewicza 7. W przestronnym wnętrzu można spędzić miło czas przy wybornej kawie, przygotowywanej z wyselekcjonowanych ziaren, które pochodzą prosto z palarni,  w tym również z zagranicznych. Na miejscu wypiekane jest również pieczywo, m.in. chleb żytni na zakwasie czy bułki owsiane wegańskie, które używane są także do robienia wybornych kanapek. Do przygotowywania śniadań wykorzystywane są produkty sezonowe pochodzące od lokalnych dostawców. Baristacja to także cukiernia, więc znajdzie się tu również coś dla łasuchów. W 2018 r. Baristacja została nagrodzona przez Sweet&Coffee Awards w kategorii kawiarnia oraz cukiernia działająca indywidualnie.

5. BTL Lalki

Jest to kawiarnia teatralna, która mieści się przy Białostockim Teatrze Lalek. Usytuowana jest przy ul. Kalinowskiego 1. Oferuje napoje zimne i gorące oraz bogaty wybór alkoholi. W menu znaleźć ponadto można makarony, sałatki oraz dania obiadowe. Na smakoszy czekają również pizze oraz desery. BTL Lalki to także przestrzeń kulturalna, w której można obcować ze sztuką w różnej postaci. Organizowane są tu kameralne koncerty, spotkania autorskie, występy stand-uperów, wystawy fotograficzne i wiele innych imprez, które dają możliwość ciekawie i wartościowo spędzonego czasu.

6. Nocne Pieczenie Cafe

Mieści się przy ul. Lipowej 16. Jest to miejsce, w którym przede wszystkim można spróbować wspaniałych ciast i deserów. Musy owocowe z dodatkami, serniki w różnych odsłonach, miodownik, brownie czy malinowa chmurka to tylko niektóre z propozycji, które spełnią wymagania najbardziej wymagających smakoszy. Do tego kawa na gorąco bądź kawa mrożona w różnych wersjach. A dla tych, którzy zgłodnieją, w godz. 8-12 czekają propozycje śniadaniowe, takie jak bajgle, wytrawne kanapki czy dania vege.