Polska

15 Muzeów w Szczecinie, Które Warto Zwiedzić

Pomorze Zachodnie to wciąż jedna z najbardziej niedocenianych polskich pereł, jednak ciekawe miejsca można znaleźć już w samym Szczecinie. W skład tego zestawienia wchodzi kilkanaście ciekawych obiektów muzealnych i galerii, które pozwolą urozmaicić cały pobyt o wysokiej klasy doznania historyczno-artystyczne. Oto piętnaście z nich, które koniecznie musisz zobaczyć!

1. Morskie Centrum Nauki

fot. Kapitel / Wikipedia

Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wody, bowiem w obiekcie tym można zapoznać się z samym procesem projektowania łodzi podwodnych i statków, doświadczyć na własnej skórze działania tam, śluz i pomp, poznać funkcje i zadania współczesnego żeglarstwa oraz rybołówstwa, a także zrozumieć istotę wszelkiego rodzaju działań, które są prowadzone na morzu. Morskie Centrum Nauki to przede wszystkim ogromna przestrzeń dydaktyczno-edukacyjna dla dzieci, dzięki której najmłodsi mogą poznać różne aspekty związane z żywiołem morskim – zarówno od tej teoretycznej, jak bardziej praktycznej strony.

Adres: Nad Duńczycą 1, Telefon: 574 980 190

2. Muzeum Tradycji Regionalnych

Wystawa Muzeum Tradycji Regionalnych koncentruje się na sztuce, osiągnięciach i najważniejszych aspektach lokalnej kultury. Sam obiekt stanowi jeden z pododdziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie, a wśród prezentowanych eksponatów można znaleźć oryginalną biżuterię książąt pomorskich oraz obraz Lucasa Cranacha Młodszego, będący portretem księcia Filipa I. Muzeum Tradycji Regionalnych przybliża zwiedzającym charakterystykę, historię oraz uwarunkowania społeczne mieszkańców Pomorza Zachodniego, dlatego w poszukiwaniu wiedzy odnośnie tego tematu warto przekroczyć próg tej placówki.

Adres: Staromłyńska 27, Telefon: 91 431 52 00

3. Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy to kolejna w naszym zestawieniu instytucja, która bezpośrednio podlega pod Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wystawa stała w tym miejscu również koncentruje się na historii, akcentując przy tym w wyjątkowy sposób istotne problemy społeczności Pomorza Zachodniego – migrację, odrębność kulturową, wydarzenia historyczne oraz aspekt patriotyzmu. To warte odwiedzenia miejsce, pomimo ciężaru związanego z niektórymi tematami. Należy jednak pamiętać, że w pełni świadoma wizyta w Centrum Dialogu Przełomy wymaga podstawowej wiedzy historycznej, dlatego muzeum to polecane jest osobom powyżej 13 roku życia.

Adres: Plac Solidarności 1, Telefon: 571 309 239

4. Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej to zdecydowanie najważniejsza placówka tego typu na terenie miasta. Zbiory zawierają dzieła takich twórców, jak na przykład Józef Pankiewicz, Jan Cybis, Maria Jarema, Jerzy Tchórzowski. Dodatkowo ekspozycja wzbogacona jest o pokaźną sekcję grafik oraz rysunków, a organizowane w tym miejscu wystawy czasowe przybliżają twórczość współczesnych artystów, którzy bardzo często są w bezpośredni sposób związani ze Szczecinem.

Adres: Staromłyńska 1, Telefon: 91 43 15 236

5. Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

Ciekawą atrakcją na mapie Szczecina są Podziemne Trasy Turystyczne. Na terenie miasta – a dokładniej w okolicy głównego dworca kolejowego – zlokalizowany jest schron, który był wykorzystywany podczas II wojny światowej. W miejscu tym zaaranżowano trzy wystawy tematyczne, podczas których można przy okazji zwiedzić ten podziemny świat. Dotyczą one tematyki II wojny światowej, zimnej wojny oraz życia w PRL-u, a eksponaty prezentowane w tym miejscu pozwalają poczuć klimat minionych epok, stanowiąc przy tym pełnowartościową lekcję historii.

Adres: Krzysztofa Kolumba 2, Telefon: 605 433 433

6. Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie to jedna z największych w Polsce placówek o profilu technicznym. Zbiory koncentrują się na komunikacji miejskiej w mieście w różnych okresach historycznych, a eksponaty ułatwiają cały proces wizualizacji codziennego życia mieszkańców Szczecina – między innymi w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasach PRL-u. W zbiorach można znaleźć takie pojazdy, jak na przykład Syrena, Fiat 126p, Żuk oraz Nysa. Z kolei świat jednośladów jest dumnie reprezentowany przez Junaki, Alby i Sokoły. Dla zainteresowanych istnieje również możliwość skorzystania ze symulatora tramwaju Konstal, który dzięki cyfrowym narzędziom pozwala każdemu zwiedzającemu poczuć się chociaż przez chwilę jak prawdziwy motorniczy. Dla fanów motoryzacji i komunikacji to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta!

Adres: Niemierzyńska 18A, Telefon: 91 459 92 00

7. Be Happy Museum

Obiekt ten nazywany jest również Muzeum Szczęścia i Iluzji. Szczecińska placówka jest jedną z czterech, jakie funkcjonują na terenie Polski. Odwiedzający mogą w tym miejscu nacieszyć swoje oczy pastelowymi kolorami przygotowanych pomieszczeń i scenografii, które wydają się być stworzone do przeprowadzenia efektownej sesji fotograficznej. Część ekspozycji koncentruje się na szeroko rozumianych zjawiskach iluzji optycznej, umożliwiając uzyskanie na zdjęciach przeczących prawom fizyki efektów końcowych. Jedno jest pewne – po wyjściu z Be Happy Museum każde dziecko będzie w siódmym niebie!

Adres: Aleja Papieża Jana Pawła II 3/4, Telefon: 606 944 142

8. Muzeum Szczecin w PRL

Obiekt ten stanowi zbiór oryginalnych eksponatów z epoki, wśród których można znaleźć akcesoria, przedmioty codziennego użytku, elektronikę, meble oraz odzież, które łączy wspólny mianownik – PRL-owski klimat. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu życie mieszkańców Szczecina nie tylko toczyło się w zupełnie odmienny sposób, ale też i wyglądało inaczej. Muzeum Szczecin w PRL to świetna okazja do zapoznania się z atmosferą minionych dekad, które obecnie pamiętają nieliczni z nas. Można znaleźć kilkanaście miejsc tego typu na terenie naszego kraju, natomiast szczecińska placówka jest zdecydowanie jedną z najlepiej zaopatrzonych. Polecamy!

Adres: Śląska 51/LU 1A, Telefon: 451 538 376

9. Muzeum Historii Szczecina

Muzeum Historii Szczecina koncentruje się na przeszłości miasta. Odwiedzający to miejsce zostają wrzuceni w wir informacji i wydarzeń, które w bezpośredni sposób ukształtowały obecną stolicę województwa zachodniopomorskiego. Można znaleźć tutaj wytwarzane przed wiekami przedmioty, tablice upamiętniające najważniejsze momenty w historii miasta oraz bardziej współczesne nam eksponaty, takie jak na przykład zapiski, pamiętniki oraz elektronikę z XX wieku.

Adres: Księcia Mściwoja II 8, Telefon: 91 431 52 55

10. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe sprawuje nadrzędną kontrolę nad częścią wymienionych w tym zestawieniu placówek, jednak największymi zbiorami może pochwalić się gmach głównego budynku przy ulicy Staromłyńskiej. Kolekcja podzielona jest na kilkanaście sekcji, wśród których odwiedzający mogą zobaczyć pomorską sztukę starożytną oraz średniowieczną, afrykańskie maski i rzeźby rytualne, monety oraz banknoty z epoki, zbiory srebrnej biżuterii oraz wystawę kolei wąskotorowej. Jest w czym wybierać, dlatego na wizytę w Muzeum Narodowym w Szczecinie warto zarezerwować przynajmniej kilka godzin.

Adres: Staromłyńska 27 , Telefon: 91 431 52 00

11. Muzeum na Zamku Książąt Pomorskich

Na Zamku Książąt Pomorskich zlokalizowano placówkę muzealną, która stanowi dopełnienie zwiedzania samej fortyfikacji. Tematyka wystaw o charakterze stałym koncentruje się na rzemiośle artystycznym z XVI i XVII wieku, sarkofagach zlokalizowanych w krypcie zamkowej oraz eksponatach, które zaliczane są do przykładów sztuki funeralnej. Poszczególne sekcje są zlokalizowane w południowym skrzydle zamku, natomiast polecamy zwiedzenie całego kompleksu – jest to jedna z najbardziej imponujących budowli na terenie miasta.

Adres: Korsarzy 34 , Telefon: 91 433 88 41

12. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne będzie interesującym punktem wycieczki po Szczecinie dla fanów skamieniałości i minerałów. W miejscu tym można zobaczyć między innymi kolekcję pomorskich głazów narzutowych, kości zwierząt plejstoceńskich, wapienie pochodzące z niemieckich kamieniołomów oraz kolekcje krzemieni i zlepieńców czwartorzędowych. Warto jednak pamiętać o tym, że wizyta w Muzeum Geologicznym jest możliwa jedynie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym – sama placówka jest częścią Państwowego Instytutu Geologicznego.

Adres: Adama Mickiewicza 18 , Telefon: 91 444 24 26

13. Eksperymentarium Eureka

Eureka to centrum nauki, które koncentruje się na wystawach, podejmujących w przystępny sposób tematykę astronomii, fizyki, chemii oraz technologii. Wizyta w tym miejscu szczególnie zaciekawi spragnionych wiedzy najmłodszych, na co wpływ ma częściowa interaktywność całej kolekcji. Każdy odwiedzający może samodzielnie przeprowadzić niektóre doświadczenia chemiczne, zrozumieć istotę grawitacji oraz poznać z bliska planety naszego układu. Eureka to potężna dawka wiedzy, która może w pełni konkurować z programem nauczania w szkołach podstawowych.

Adres: Księdza Piotra Ściegiennego 42, Telefon: 795 111 084

14. Piwnice Starki

Ta oryginalna placówka zlokalizowana jest w budynku Szczecińskiej Wytwórni Wódek przy ulicy Jagiellońskiej. Oprowadzanie po piwnicach odbywa się w niewielkich grupach, których członkowie zyskują możliwość zaznajomienia się z historią wytwarzania trunku i metodami leżakowania. Elementem kulminacyjnym wizyty w Piwnicach Starki jest możliwość jej degustacji. Sama historia produkcji Starki, czyli najsłynniejszej szczecińskiej wódki eksportowej jest nierozerwalnie związana z funkcjonowaniem spółki Polmos. Tradycje tego trunku sięgają przełomu lat 40. i 50. XX wieku, kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze butelki. Piwnice Starki to zdecydowanie atrakcja wyłącznie dla osób dorosłych, jednak gwarantujemy – każdy odwiedzający będzie zadowolony po zakończonym zwiedzaniu!

Adres: Jagiellońska 63/64, Telefon: 91 484 13 21

15. Open Gallery

Open Gallery to obok Muzeum Sztuki Współczesnej najważniejsza placówka artystyczna w Szczecinie. Miejsce to stanowi przestrzeń do prezentowania swoich dzieł dla początkujących artystów, a w zbiorach galerii można znaleźć również dzieła uznanych malarzy. Dodatkowo obiekt regularnie organizuje wystawy tymczasowe, które koncentrują się na twórczości i dokonania poszczególnych artystów.

Adres: Koński Kierat 17/1, Telefon: 602 156 993