10 Najlepszych Atrakcji w Istrii

Istria

Istria, położona jest nad Morzem Adriatyckim w dalekim północno-zachodnim zakątku Chorwacji, jest piękną prowincją, zwartą geograficznie i łatwą do zwiedzania – można zatrzymać się tam w jednym z trzech głównych miast: Rovinj, Pula lub Lovran i stamtąd rozpocząć zwiedzanie. Istria jest zakątkiem dla wielu historycznych i przyrodniczych atrakcji z mnóstwem rzeczy do robienia, od wędrówki po średniowiecznych starówkach po pływanie w czystych, błękitnych wodach Adriatyku.

Wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża półwyspu znajduje się miasto Porec, znane z pięknej bazyliki Eufrazjusza, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dalej na południe znajduje się zabytkowe miasto Rovinj i archipelag wysp tworzących piękny Park Narodowy Brijuni.

Ruiny i dowody zamieszkiwania na Istrii pozostawili zarówno Ilirowie, jak i Rzymianie. W rzeczywistości jeden z największych zachowanych rzymskich amfiteatrów znajduje się w Puli, która jest również jednym z najpopularniejszych miast regionu. Poniżej znajdziesz więcej wspaniałych miejsc do odwiedzenia na tym malowniczym półwyspie.

1. Średniowieczne miasto Rovinj

rovinj

Rovinj to piękne, średniowieczne miasto, w którym nie sposób przegapić XVIII-wieczną barokową katedrę św. Eufemii (Katedrala Sveta Eufemija) z ogromną dzwonnicą, która znajduje się w najwyższym punkcie miasta. Na głównym placu (Trg Marsala Tita) znajduje się stary ratusz i Łuk Balbiego, który otwiera się na port z wieloma przyjemnymi restauracjami i kawiarniami.

Barokowy łuk został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku i wyróżnia się misterną dekoracją, w tym rzeźbioną głową Turka na zewnętrznej ścianie, a na wewnętrznej ścianie rzeźbioną głową Wenecjanina. Nad łukiem znajduje się herb rodziny Balbi i płaskorzeźba Lwa Świętego Marka, symbolu Wenecji.

Łuk Balbi stoi przy wejściu do starej weneckiej dzielnicy, uroczej okolicy z licznymi placami i stromymi uliczkami oraz mieszanką stylów architektonicznych, w tym wpływów gotyckich, renesansowych, barokowych i neoklasycystycznych. Możesz także wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Rovinji, aby zobaczyć średniowieczne stare miasto.

2. Malownicze Motovun

Motovun

Motovun to wspaniałe miasteczko otoczone murem, wznoszące się wysoko na wzgórzu w dolinie rzeki Mirny, którego początki sięgają XIV wieku, kiedy to Wenecjanie zbudowali dla niego dwa grube mury. Dziś jest znany z organizowania popularnego festiwalu filmowego każdego lata oraz ze swojej artystycznej atmosfery i bajkowego wyglądu.

W centrum miasta znajdziesz mieszankę gotyckich i romańskich budynków, w których mieszczą się studia artystów, butiki, restauracje i kawiarnie. Motovun znajduje się u podstawy lasu Motovun, w którym znajdują się słynne trufle Istrii.

3. Rabac

Rabac

Przebywając na plaży udaj się do małego miasteczka Rabac, które kiedyś było małą wioską rybacką w zatoce Kvarner, ale w ostatnich latach stało się popularnym kurortem znanym z kamienistych plaż i czystego, błękitnego morza. Girandella Beach jest jedną z najlepszych plaż tutaj, ponieważ czystość wody jest wprost oszałamiająca.

Jest to świetne miejsce do pływania lub nurkowania, oglądania wodnego świata ponieważ ryby występują tutaj naprawdę obficie

Możesz także zarezerwować wycieczki łodzią do otaczającej zatoki. Sama plaża jest żwirowa i jest mało cienia, ale latem można wypożyczyć leżaki i parasole.

W samym mieście znajdziesz bardziej turystyczną atmosferę wakacyjną niż historyczną, a do spacerów można wybrać się na długą promenadę. Elektryczny pociąg jedzie wzdłuż promenady i łączy różne kurorty z centrum miasta.

4. Pula

Ze względu na swój status miasta uniwersyteckiego Pula (Pola) jest znana jako żywa społeczność z wieloma świetnymi restauracjami, hotelami i wydarzeniami kulturalnymi. Popularnym celem wycieczek jednodniowych są rzymskie ruiny, w szczególności wspaniały amfiteatr w Puli.

Jeden z największych tego typu amfiteatrów w Puli został zbudowany przez cesarza Wespazjana w pierwszym wieku mniej więcej w tym samym czasie, co Koloseum w Rzymie.

Amfiteatr, mogący pomieścić ponad 20 000 widzów, był wykorzystywany do walk gladiatorów, a później do turniejów potyczek. Obiekt, który jest przedmiotem wielu prac konserwatorskich, wciąż może pomieścić 5000 osób i jest używany latem jako miejsce festiwali i występów, podczas gdy w podziemnych przejściach znajdują się znaleziska archeologiczne i eksponaty dotyczące lokalnego przemysłu oliwnego.

Interesujące w Puli jest także starożytne Forum Romanum, strefa przeznaczona wyłącznie dla pieszych, która nadal funkcjonuje jako jedno z centralnych miejsc spotkań w mieście.

Najlepiej zachowaną częścią forum jest Świątynia Romów i Augusta (Augustow Hram) po północnej stronie placu z licznymi rzymskimi rzeźbami

5. Park Narodowy Brijuni

1700 letnie drzewo oliwne
1700 letnie drzewo oliwne / źródło: Ranko / Wikipedia

Park Narodowy Brijuni składa się z dwóch dużych i 12 małych wysp i wysepek i był używany jako letnia rezydencja przez marszałka Tito, prezydenta Jugosławii, od 1949 r. aż do jego śmierci.

Oprócz zabawnych głów państw i gwiazd filmowych, Tito przedstawił wiele osobliwości na wyspach, w tym zwierzęta afrykańskie, takie jak słonie, zebry i antylopy, a także gatunki roślin nienależących do Chorwacji.

Dziś jedynymi wyspami publicznie dostępnymi są dwie główne wyspy Veli Brijun i Mali Brijun, chociaż dostęp jest nadal ograniczony (park należy zwiedzać w ramach wycieczki, chyba że zatrzymasz się w jednym z hoteli Veli Brijun – nawet wtedy zwiedzanie niektórych części wymaga przewodnika).

Głównymi atrakcjami Brijuni National Park są pozostałości bizantyjskiej fortecy z II wieku, rzymska willa, kościół św. Germany, park safari i interesująca wystawa na Tito.

6. Opatija

Opatija to jeden z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych w Chorwacji. Jest to wspaniałe miejsce dzięki wielu eleganckim starym hotelom, które otaczają przyjemne wybrzeże i przyciągają turystów przez cały rok.

Klimat jest tutaj łagodny, nawet w zimie, ponieważ miasto jest chronione przez górę Ucka przed wiatrem „bura” (lub bora) czyli wiatrem z północy, który wieje nad Adriatykiem. Szczególną atrakcją jest spacer wzdłuż promenady Lungomare, która zaczyna się tutaj i rozciąga się na około 12 kilometrów, przyjmując po drodze jedne z najbardziej spektakularnych nadmorskich krajobrazów w kraju.

7. Lovran

Lovran
źródło: Dguendel / Wikipedia

Zaledwie pięć kilometrów od Opatiji znajduje się Lovran -jedno z najczęściej odwiedzanych letnich kurortów w Chorwacji. Chroniony przed zimnym wiatrem przez Uckę i rozciągający się wzdłuż oceanu, Lovran cieszy się łagodnym klimatem. Koniecznie odwiedź tam starą ufortyfikowaną część miasta, w której zachowały się fragmenty pierwotnego muru.

Popularne atrakcje w tej historycznej okolicy to też romańska dzwonnica i barokowy kościół św. Jerzego (Sv. Juraj) z XIV wieku na głównym placu. Coroczne imprezy odbywające się w Lovran to: obchody Dnia Świętego Jerzego w kwietniu, Święta Rybackie w miesiącach letnich, Marunada w październiku i regaty żeglarskie w listopadzie.

8. Lungomare

Lungomare

Lungomare to piękny 12-kilometrowy odcinek promenady, która biegnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku od Volosko do Lovran. Zbudowany został pod koniec XIX wieku, kiedy Opatija zaczęła się rozwijać jako kurort, dziś jest jedną z głównych atrakcji tego regionu. Lungomare to dobre miejsce na spacer lub znalezienie własnego skrawka miejsca i podziwianie widoków czy chłonięcie promieni słońca.

9. Muzeum Porec

Porec

Koniecznie odwiedź Muzeum Porec mieszczące się w barokowym pałacu Sincic z wystawami na temat historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem epok rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Kolekcje obejmują znaleziska archeologiczne z III wieku p.n.e, takie jak fragmenty ceramiki, ikony i obrazy religijne, stragany chóralne i wystawy mebli. Następnie przejdź się po uroczym porcie, gdzie wzdłuż promenady rozciągają się kawiarnie, lub taksówką wodną na pobliską wyspę Świętego Mikołaja (Sv. Nikola), popularną dzięki wspaniałym plażom.

10. Muzeum Etnograficzne i Miejskie w Pazin

Muzeum Etnograficzne i Miejskie w Pazin
źródło: Dguendel / Wikipedia

Muzeum Etnograficznego na Istrii, to miejsce gdzie znajduje się wiele wystaw tradycyjnych strojów, tekstyliów, narzędzi rolniczych, sprzętu rybackiego, instrumentów muzycznych i artykułów gospodarstwa domowego. Na zamku znajduje się także Muzeum Miejskie z licznymi znaleziskami archeologicznymi, a także kolekcją dzwonów i broni. Innymi interesującymi atrakcjami w ty mieście są średniowieczny kościół św. Marii i XV-wieczny kościół św. Franciszka (Sv. Frane).

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Istrii

4.7/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.