Ameryka Północna

26 interesujących faktów o Montrealu

Montreal

Montreal to dynamiczne miasto o wspaniałej atmosferze. Jest tu dużo festiwali, wspaniałe jedzenie i mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu.

Miasto Montreal ma długą historię sięgającą ponad 8000 lat. Dopiero w 1535 roku pierwszy Europejczyk – Jacques Cartier – spojrzał na to, co dziś jest Montrealem. Następnie 70 lat później Samuel de Champlain rozpoczął pracę nad stworzeniem miejsca handlu futrami. W 1642 roku założono pierwszą prawdziwą kolonię o nazwie Ville Marie.

1. Metro Montreal posiada 68 stacji na czterech liniach.

2. temperatura w historii Montrealu wynosiła -37,8 C 15 stycznia 1957 roku.

3. Średnio przez 60 dni w roku w Montrealu pada śnieg.

4. Największy jednodniowy rekord opadów śniegu wyniósł 43 cm 4 marca 1971 roku.

5. Francuscy osadnicy pod przewodnictwem Paula de Chomodeya de Maisonnevue’a przybyli na wyspę znaną obecnie jako Montreal w 1642 roku. Ich zamiarem było zbudowanie fortu i ustanowienie misji nawrócenia ludności tubylczej na chrześcijaństwo.

6. Montreal jest największym miastem w kanadyjskiej prowincji Quebec.

7. Chociaż Montreal jest jednym z pięciu największych miast francuskojęzycznych na świecie, większość mieszkańców miasta jest dwujęzyczna.

8. Miasto Montreal zostało zbudowane na 30-cio kilometrowej wyspie wzdłuż zbiegu rzek św. Wawrzyńca i Ottawy. Tunel i 15 mostów łączą wyspę z lądem stałym.

9. Nazwa miasta pochodzi od Góry Królewskiej, potrójnego szczytu w sercu Montrealu.

10. Mount Royal Park, został zaprojektowany przez Fryderyka Law Olmsteda, który był również współtwórcą nowojorskiego Central Parku.

11. 17 maja 1642 roku na południowym wybrzeżu wyspy Montreal została założona osada Ville-Marie, zwana „miastem Marii”, której pierwszym gubernatorem był Maisonneuve.

12. W 1685 roku w Ville Marie mieszkało około 600 kolonistów. Miasto stało się centrum handlu futrami i bramą dla ekspansji na zachód dla Francuzów.

13. Podczas rewolucji amerykańskiej Stany Zjednoczone wysłały Benjamina Franklina do Montrealu, aby przekonać Kanadyjczyków do przyłączenia się do sprawy amerykańskiej przeciwko Brytyjczykom. Po 10 dniach pobytu Franklin wyjechał z przekonaniem, że łatwiej będzie kupić Kanadę niż ją zdobyć.

14. 3 marca 1875 roku w Montrealu rozegrano pierwszą na świecie grę hokejową na krytym lodzie. Gra w hokeja, zorganizowana przez studenta McGill University Jamesa Creightona, toczyła się między dwoma dziewięcioosobowymi drużynami z pomocą drewnianego krążka.

15. Montreal ma największą liczbę restauracji na jedną osobę w Kanadzie i jest druga pod tym względem w Ameryce Północnej zaraz po Nowym Jorku. Scena restauracyjna Montrealu jest bardzo kosmopolityczna, z menu dosłownie z całego świata, z często dodawanym francuskim akcentem.

16. Montreal jest pierwszym miastem Ameryki Północnej, które w 2006 roku zostało wpisane na Listę Światowego Sojuszu na rzecz Różnorodności Kulturowej UNESCO. Wyróżnienie to docenia wysiłek i entuzjazm Montrealu oraz potencjał miasta w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego.

17. Metro zostało zainaugurowane w 1966 roku w Montrealu. Obecnie posiada 68 stacji na czterech liniach. Każda stacja została zaprojektowana przez różnych architektów z indywidualnymi motywami i oryginalną grafiką.

18. W Montrealu odbyły się targi Expo 67, uznawane za najbardziej udane na świecie w XX wieku.

19. Nazwa Ville Marie pojawiało się we wszystkich oficjalnych dokumentach aż do 1705 roku, kiedy to Montreal pojawił się po raz pierwszy, chociaż ludzie mówili o „wyspie Montreal” już na długo przedtem.

20. W ostatniej połowie XVII wieku skóra z bobra była najpopularniejszym futrem w Europie. Każdego roku z Montrealu do Francji wysyłano aż 20 tysięcy skór bobrów, co czyniło miasto stolicą handlu futrami.

21. W 1879 roku McGill University Hockey Club stał się pierwszą na świecie zorganizowaną drużyną hokejową.

22. W 1924 r.oku na Górze Królewskiej wzniesiono krzyż na pamiątkę powodzi, która w 1642 roku niemal zniszczyła pierwotną kolonię francuską. Obecnie krzyż jest zwykle podświetlany białym światłem LED, ale można go zmienić na inne kolory, takie jak fiolet, który jest tradycyjnie używany po śmierci Papieża.

23. Żaden budynek w Montrealu nie może być wyższy niż Góra Krzyża Królewskiego.

24. Czy wiesz, że piosenka Johna Lennona „Give Peace a Chance” została napisana w Montrealu 1 czerwca 1969 roku w hotelu Queen Elizabeth? Hotel ten witał wielu znanych gości, w tym królową Elżbietę II, Fidela Castro, Charlesa de Gaulle’a, księżniczkę Monako, Gandhiego, Nelsona Mandelę, Dalajlamę i Johna Travoltę. Międzynarodowy rozgłos zyskał jednak dzięki Johnowi Lennonowi, któremu odmówiono wjazdu do USA. Przeniósł się do pokoju w 1742 roku i napisał tam Give Peace a Chance. Później utwór ten stał się hymnem amerykańskiego ruchu antywojennego.

25. Każdego roku Montreal przyjmuje ponad 18 tysięcy studentów z ponad 150 krajów, a w 2013 roku znalazł się na pierwszym miejscu pod względem liczby studentów na studiach wyższych. W Montrealu znajduje się 11 instytucji akademickich, w tym 4 światowej klasy uniwersytety: Mc Gill University, Concordia University, University of Montreal i UQAM.

26. Montreal ma najtańsze czesne w Kanadzie.