Saint Lucia – ciekawostki, informacje, fakty
W oczekiwaniu na nadchodzącą wizytę w Saint Lucia, chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym suwerennym wyspiarskim kraju na Karaibach. Znajduje się pomiędzy Morzem Karaibskim i Północnym Oceanem Atlantyckim, na północny zachód od Barbadosu i na południe od Martyniki.
Jest domem dla jedynego na świecie przejezdnego Wulkanu. Gdzie jeszcze na świecie można podjechać i zaparkować obok aktywnego wulkanu? Niesamowita geologia Łucji oznacza, że goście mogą z łatwością zbliżyć się do wrzących Źródeł Siarki i zobaczyć niesamowitą moc natury.
Nawet przy populacji znacznie poniżej 200 tys. mieszkańców wyspa ma dwóch laureatów Nagrody Nobla. Derek Walcott wygrał za literaturę w 1992 roku, a Sir William Arthur Lewis za ekonomię w 1979 roku.
Temperatura jest przyjemna przez cały rok. Dzięki karaibskiemu położeniu, wyspa ma przyjemną, stałą przez cały rok temperaturę. Średnie miesięczne temperatury w St. Lucia spadają tylko poniżej 26 stopni w styczniu i lutym i nigdy nie przekraczają idealnego poziomu 30 stopni.
Około 165 tys. ludzi mieszka w St. Lucia, najbardziej na obrzeżach wybrzeża górskiej wyspy. Około 60 tys. ludzi mieszka w lub w pobliżu Kastylii, stolicy północnej części wyspy.
Mówi się, że Saint Lucia została nazwana imieniem Świętej Łucji z Syrakuz przez francuskich żeglarzy, którzy rozbili statek na wyspie w święto Świętej Łucji w dniu 13 grudnia.
Pomimo wulkanicznego pochodzenia wyspy, piasek na jej plażach jest złoty. Anse Piton jest rywalem o to, co najlepsze na całych Karaibach – nie przeszkadza im to, że nieco oszukali, importując z Gujany drobne białe ziarna.
Na zachodnim wybrzeżu znajduje się więcej wspaniałych plaż, takich jak Anse Chastanet i Anse Cochon.
Saint Lucia jest jedynym na świecie krajem nazwanym imieniem kobiety.
Francuzi byli pierwszymi europejskimi osadnikami na wyspie. W 1660 roku podpisali traktat z Indianami z Karaibów.
Anglia przejęła kontrolę nad wyspą od 1663 do 1667 roku.
Francja i Anglia walczyły o Saint Lucia przez XVII i początek XVIII wieku, a ich posiadanie zmieniało się 14 razy pomiędzy tymi dwoma krajami.
W 1814 r. Brytyjczycy przejęli ostateczną kontrolę nad wyspą.
Brytyjczycy stworzyli system prawny oparty na systemie stosowanym w Anglii.
Łucja stała się niepodległym państwem 22 lutego 1979 roku. Dzień ten jest świętem państwowym w Saint Lucia.
Pod koniec XVIII wieku miały miejsce poważne konflikty między niewolnikami afro-karaibskimi i byłymi niewolnikami, a armią brytyjską i białymi właścicielami niewolników.