Najlepsze atrakcje w Inowrocławiu w 2019 roku

tężnie
źródło: Stanisław J. Radziński / Wikipedia

Inowrocław to ciekawe turystycznie miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Notecią, w odległości około 35 km od Torunia, blisko historycznej Kruszwicy. Określane bywa często „miastem na soli”, gdyż założone zostało w rejonie, w którym wydobywa się to bogactwo naturalne. Jest jednym z niewielu miast uzdrowiskowych w centralnej Polsce i poszczycić się może wieloma interesującymi atrakcjami turystycznymi w 2019 roku.

Z pewnością największą atrakcją Inowrocławia jest gigantyczna tężnia solankowa. Ma ona 320 m długość, a jej wysokość wynosi 9 metrów. Znajduje się ona w pięknym, 85-hektarowym parku uzdrowiskowym. To naturalne inhalatorium solankowe jest największą atrakcją, a także niewątpliwą wizytówką miasta. Z tarasu widokowego znajdującego się na tężni podziwiać można od wiosny do jesieni piękną panoramę całego miasta.

Co warto zobaczyć w Inowrocławiu w 2019 roku

Teren dookoła tężni został zagospodarowany w taki sposób, by mogły tu przyjemnie wypoczywać całe rodziny, chcące pooddychać zdrowym jodowanym powietrzem. Dla najmłodszych jest tu wiele miejsc do harców, takich jak place zabaw, tor do minigolfa, stoliki szachowe czy miejsce do gry w kręgle. Znajdują się tu również korty tenisowe, park linowy i siłownia terenowa, natomiast na obrzeżach parku usytuowany jest letni teatr dla ok. 1500 widzów.

W muszli koncertowej w parku, od początku maja do połowy września, we wszystkie niedziele oraz święta, organizowane są koncerty artystów polskich i zagranicznych. W parku zdrojowym rozbrzmiewa nie tylko muzyka poważna, ale i w wykonaniu kapel ludowych lub Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej. Organizowane są także ogólnopolskie festiwale młodzieżowych orkiestr dętych.

Nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszej atrakcji inowrocławskiego parku, czyli o okazałych dywanach kwiatowych. Każdego roku w parku sadzi się ponad 100 tys. sadzonek kwiatów, które układają się w bajecznie kolorowe, starannie pielęgnowane „obrazy”. Warto tu przyjechać, aby podziwiać to unikatowe artystyczno-florystyczne przedsięwzięcie.

W parku uzdrowiskowym wytyczono ścieżki rowerowe, dzięki którym cała rodzina może korzystać z aktywnych form odpoczynku. W nowej części parku znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do grillowania, gdzie cała rodzina może przyjemnie spędzić czas. Utworzono tu także piaszczystą plażę a także sztuczny staw – świetne miejsce do odpoczynku.

w 2008 roku, w 30 rocznicę wybrania Polaka na głowę kościoła katolickiego, otwarto tu Ogrody Papieskie. Nawiązują one swoim układem do rozplanowania ogrodów w Watykanie. Znajdziemy tu geometryczne trawniki z licznymi alejkami, barokowy krzyż z bukszpanowego żywopłotu na trawniku głównym, a także geometryczny ogród w stylu włoskim. W Ogrodach spotkamy mało spotykane roślinny, m. in. ognik szkarłatny, irgę dammera, runiankę japońską czy jukę karolińską. Jest to przepiękne miejsce warte odwiedzenia!

W parku znajduje się słynna Aleja Dębów Gwiazd. Jest to tradycja zapoczątkowana w roku 2005 a mówiąca o tym, że najznamienitsi goście Inowrocławia sadzą w tym miejscu swoje drzewoKlony, dęby i platany sadzili tu już m. in. mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, aktorka Irena Kwiatkowska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska oraz Zbigniew Wodecki. Z biegiem czasu wciąż przybywa nowych drzew w tej „alei sław”.

W parku zdrojowym koniecznie trzeba skorzystać z Pijalni Wód. W „Inowrocławiance” zdegustować możemy dwie wody wydobywane z miejscowych źródeł – mineralną „Inowrocławiankę” i leczniczą „Jadwigę”. Właściwości prozdrowotne inowrocławskich wód zostały potwierdzone badaniami naukowymi. „Jadwiga” wpływa zbawiennie na przemianę materii, pobudza do działania wątrobę i trzustkę. „Inowrocławianka” natomiast, dzięki zawartości sporych ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków jest wprost stworzona dla osób wykonujących duży wysiłek fizyczny, np. dla sportowców.

Nieopodal znajduje się atrakcja na deszczowe lub zimne dni – inowrocławska palmiarnia. Odnajdziemy tu wspaniałe bogactwo egzotycznych roślin z całego świata. Są tu także złote rybki w zbiorniku wodnym, które dzieci mogą nakarmić, a wśród palm uwijają się świergoczące ptaki.

Warta odwiedzenia jest chata kujawska, czyli dawne wiejskie zabudowania gospodarcze, gdzie zobaczyć możemy, jak wyglądało życie naszych pradziadków. Zobaczymy tu oryginalną zabudowę kuchni wiejskiej, sprzęty domowe a także ludowe stroje sprzed wieków.

W 2013 roku oddano do użytku „Inowrocławską Termę”. Baseny podzielone są na część wewnętrzną i zewnętrzną. W części wewnętrznej znajdziemy strefę dla dzieci, miejsce do nauki pływania oraz basen rekreacyjny. Basen znajdujący się na zewnątrz budynku posiada liczne atrakcje, takie jak hydromasaże, gejzery, armatkę wodną, kaskadę, przeciwprąd, grzybek, dziecięcą zjeżdżalnię a także sztuczną rzekę, które dodatkowo wspomagają lecznicze działanie wody solankowej. Nad częścią zewnętrzną zbudowano rozsuwany dach, dzięki któremu można z kąpieli korzystać także przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Kąpiele solankowe wskazane są przy schorzeniach reumatoidalnych, zwyrodnieniu stawów, chorobach związanych napięciem mięśniowym, bólami przeciążeniowymi, dolegliwości wywołanych zaburzeniami krążenia, schorzeniami neurologicznymi, dermatologicznych (zapalenia skóry, łuszczyca) i chorobami związanymi z obniżoną odpornością.

Inowrocław to przepiękne miasto, perła Kujaw Zachodnich. Warto tu zajrzeć i pooddychać nasyconym jodem powietrzem. Pospacerować po urokliwym Parku Solankowym, nacieszyć się pięknem natury i odpocząć z dala od miejskiego zgiełku.
Sprawdź też:
Wiele osób kojarzy Zabrze tylko ze Śląskim Centrum Chorób serca…