Europa

30 informacji i ciekawostek o Wiedniu

Wspaniałe budowle cesarskie – Pałac Schönbrunn, Belvedere, Katedra św. Szczepana, a także wieloletnia tradycja sztuki muzycznej – Franz Schubert, Wolfgang Amadeusz Mozart spotykają się z nowoczesną architekturą, sztuką, festiwalami i wiedeńską kuchnią. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Wiedniu.

1. Wiedeń jest stolicą i największym miastem Austrii.

2. Miasto liczy około 1.8 mln mieszkańców.

3. Wiedeń ma łączną powierzchnię 414 km2.

4. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków architektury jest Pałac Schonbrunn w Austrii. Pałac składa się z 1441 pokoi. Od połowy lat 50-tych XX wieku jest główną atrakcją turystyczną.

5. Hofburg Palace ViennaHolfburg Palace to dawny pałac cesarski w Wiedniu. Obecnie służy jako oficjalna rezydencja prezydenta Austrii. Został zbudowany w XIII wieku i był domem jednych z najpotężniejszych ludzi w historii Europy i Austrii, w skład którego wchodzą monarchowie z dynastii Habsburgów, władcy Austro-Węgier.

6. Językiem używanym w Austrii jest niemiecki. Wielu ekspertów uważa, że w Austrii mówi się najwspanialszym, najbardziej melodyjnym językiem niemieckim.

7. Wiedeń od kilku stuleci jest znanym na całym świecie centrum muzycznym, dzięki geniuszom muzycznym, którzy tworzyli w tym mieście: Mozart, Beethoven, Schubert i wielu innych.

8. Katedra św. Szczepana Katedra św. Szczepana jest kościołem macierzystym Archidiecezji Rzymskokatolickiej w Wiedniu. Zbudowana ponad 700 lat temu, wspaniała katedra stała na straży miasta, a Austriacy uważają ją za jeden z najważniejszych zabytków kraju.

Informacje o Wiedniu

9. „Miasto marzeń” lub „Miasto muzyki” oferuje niemal wszystko, czego młodzi ludzie chcą od miasta. Historia Wiednia, kultura, gospodarka, środowisko naturalne i po prostu fakt, że jest to miasto o najwyższym standardzie życia na świecie, czynią z niego wyjątkowe miejsce do życia.

10. Znajduje się tutaj jedna z trzech siedzib ONZ na świecie.

11. Stolica Austrii jest centrum gospodarczym kraju. W mieście znajdują się przedsiębiorstwa przemysłu metalowego i elektrycznego, liczne fabryki, zakłady produkcji żywności, odzieży i obuwia.

12. Wiedeń jest jedyną stolicą na świecie, z tak dużą produkcją wina w granicach miasta. Każdego roku w Wiedniu ponad 600 producentów wina produkuje 2,5 mln litrów wina.

13. Średnie temperatury w lecie wynoszą od 20°C do 30°C, średnie temperatury w zimie około 0°C.

14. Tiergarten SchönbrunnTiergarten Schönbrunn jest najstarszym Zoo na świecie. Znajduje się w słynnym pałacu Schönbrunn w Wiedniu w Austrii. Zostało założone jako cesarska menażeria w 1752 roku.

15. Hiszpańska szkoła jeździecka w Wiedniu, w Austrii, jest jedyną instytucją na świecie, która praktykuje od ponad 450 lat.

16. Znaleziono dowody na zamieszkiwanie w rejonie Wiednia od 500 r. p.n.e., kiedy to Celtowie osiedlili się w miejscu nad Dunajem.

17. W 15 r. p.n.e. Rzymianie umocnili przygraniczne miasto, które nazwali Vindobona, aby chronić imperium przed plemionami germańskimi na północy.

18. Stało się stolicą dynastii Babenbergów, a następnie austriackich Habsburgów, pod władaniami których Wiedeń stał się jednym z ośrodków kulturalnych Europy.

Ciekawostki o Wiedniu

19. Psy są cenne dla Austriaków. Dla wszystkich właścicieli psów lub miłośników zwierząt, Austria jest wspaniałym miejscem do życia. Wychodzić do restauracji? Zabierz psa. Jak dotrzeć do pracy? Z pewnością nie możesz zostawić swojego psiaka w domu przez cały dzień.

20. Wiedeń ma jeden z największych cmentarzy w Europie – Zentralfriedhof. Znajduje się tam około 3 miliony grobów. Pochowanych zostało tuaj wielu znanych kompozytorów: Schubert, Beethoven, Strauss i wielu innych.

21. W 1865 r. w Wiedniu pojawiło się połączenie tramwajowe, które dziś ma długość 179 km. Wiedeńska sieć tramwajowa jest jedną z najstarszych i najdłuższych na świecie.

22. Wiedeń słynie z uroku, zabytków cesarskich, wydarzeń kulturalnych, kawiarni, przytulnych winiarni i oczywiście słynnego na całym świecie Sacher Torte.

23. 120 milionów ludzi w Austrii, Niemczech, Liechtensteinie, Luksemburgu, Szwajcarii, północnych Włoszech, Francji Wschodniej i w niektórych regionach Belgii mówi po niemiecku.

24. W tym mieście wypiekano pierwszy produkt cukierniczy, obecnie nazywany francuskim croissantem. Został on ugotowany przez miejscowego piekarza w 1683 roku.

25. Wiedeń jest położony, w samym sercu Europy, zaledwie rzut kamieniem od kilku głównych miast europejskich. Wiedeń można zwiedzać lub wyruszyć dalej do innych ważnych miast europejskich. Przykładowe miejsca docelowe:

Salzburg: 3 godziny
Bratysława: 1 godzina
Budapeszt: 3 godziny
Praga: 4 godziny
Monachium: 4-5 godzin

26. Jeśli kiedykolwiek byłeś w Wiedniu lub w innych starych miastach Austrii, brukowane ulice nie mogły pozostać niezauważone. Są wszędzie.

27. Na całym świecie znany jest Chór Wiedeński, Wiedeńska Opera Państwowa, czy wiedeński Bal operowy.

28. Najstarszą zachowaną gazetą codzienną na świecie jest „Wiener Zeitung”, która ukazuje się w Wiedniu od 1703 roku.

29. Wiedeńska Opera Państwowa jest jednym z najlepszych adresów operowych na świecie – gdzie można cieszyć się najlepszymi produkcjami pierwszej klasy.

30. „Wiedeńskie marzenia lodowe” to piękne lodowisko, które co roku otwiera się w wiedeńskim ratuszu po świętach Bożego Narodzenia.