24 rzeczy, których nie wiedziałeś o Genui
Wiele osób często myli Genuę we Włoszech z Genewą w Szwajcarii. To miasto we Włoszech jest często przyćmione przez bardziej znane miasta, takie jak Rzym, Florencja, Mediolan czy Wenecja.
Genua jest prawdopodobnie najlepiej znana jako miejsce narodzin Krzysztofa Kolumba, choć ma mnóstwo innych rzeczy, o których można mówić. Jednym z takich wyróżnień jest kuchnia, do której należą zarówno pesto, jak i focaccia – dwa z najpopularniejszych włoskie potrawy eksportowe.
Miasto znajduje się w północnych Włoszech.
Oto kilka mniej znanych informacji i ciekawostek na temat Genui:
1. Powszechnie popularna loteria „lotto” została wprowadzona przez Benedetto Gentile’ a w jego rodzinnym mieście Genua w XVII wieku.
2. Wielki odkrywca, Krzysof Kolumb, urodzony w 1451 r., był z Genui. To właśnie z tego portu wyruszył w 1492 roku w wielki rejs. Dziś jego dom jest zabytkiem.
3. Genua odegrała również ważną rolę jako centrum budowy statków. Podczas II wojny światowej miasto ucierpiało w wyniku bombardowań. Miasto przyczynia się on również w dużym stopniu do rozwoju gospodarki kraju, ponieważ znajduje się w jednym zakątku „trójkąta przemysłowego” wraz z Mediolanem i Turynem.
4. Przemysł stoczniowy jest głównym przemysłem. Inne branże produkują ropę naftową, tekstylia, żelazo i stal, lokomotywy, papier, cukier, cement, chemikalia, nawozy sztuczne, sprzęt elektryczny, kolejowy i morski. Genua jest również ważnym ośrodkiem finansów i handlu.
5. Jedną z najlepszych restauracji do degustacji regionalnych specjałów jest restauracja L’ Angolo della Lucania w okolicach Foce, która od ponad 20 lat prowadzona jest przez miejscowego Donato Leopaldi.
6. Podobnie jak Edynburg i wiele innych miast kulturalnych, Genua dzieli się na Stare Miasto i Nowe Miasto. Stare Miasto to labirynt wąskich uliczek, czyli „caruggi”, który wznosi się od brzegu i jest domem dla wielu starych kościołów, pałaców i kapliczek, gdzie ulice mogą być niewiarygodnie zatłoczone.
7. Nowe Miasto, z drugiej strony, które nie jest właściwie nowe, posiada bardziej wyeksponowany Via Garibaldi, które jest popularne wśród turystów. Wczesna urbanistyka w tej części miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
8. Niektór ulice „Genui” zostały zbudowane w tzw. złotym wieku (1528-1630 r.), kiedy niektóre z jej najpotężniejszych rodzin przodowały na europejskiej scenie finansowej.
9. Mercato Orientale mieści się w murach starego klasztoru i jest to targ. Doskonałym sposobem na ćwiczenie włoskiego jest uzyskanie porady od sprzedawców, jak najlepiej ugotować potrawy 😉
10. La Lanterna (La Lanterna) – symbol Genui od wieków, oferuje gościom imponujący widok na port i zatokę. Jego światło jest widoczne z odległości ponad 50 km. Zbudowany na skale o wysokości 40 metrów, Lanterna stoi na wysokości 117 metrów nad poziomem morza.
11. By zobaczyć dawne mieszkanie znanego na całym świecie odkrywcy Krzysztofa Kolumba, trzeba udać się do Porty Soprany. Niewielka „Casa di Cristoforo Colombo” jest podobno miejscem, w którym odkrywca spędził młodość. Dziś dom jest urządzony w stylu zgodnym z latami dzieciństwa Krzysztofa Kolumbusa.
12. Genua co roku gości Festiwal Paganiniego w upamiętnieniu wielkiego skrzypka i dawnego Genovana Paganiniego – wydarzenie, które przyciąga najlepszych skrzypków z całego świata, którzy przyjeżdżają na jego międzynarodowe zawody.
13. Miasto położone na Riwierze Włoskiej jest głównym portem morskim Włoch i pobliskiej Marsylii we Francji. Port, który był niegdyś ulem działalności morskiej, został poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej, ale od tego czasu został przebudowany i zmodernizowany, aby stać się ważnym węzłem handlowym i przemysłowym.
14. W Genui, najstarszym na świecie banku na świecie, Banca Monte dei Paschi di Siena, w XII wieku, pojawiły się pierwsze nowoczesne banki europejskie. Pierwsze zarejestrowane obligacje i kontrakty walutowe miały miejsce w Genui i sięgają odpowiednio 1150 i 1156 roku.
15. Większość innych najsłynniejszych zabytków Genui można znaleźć na Via Garibaldi, które niegdyś nazywane było Strade Nuova, po tym jak zyskało renomę jako mieszkanie wielu z bogatych i sławnych Genui.
16. Wielu Włochów to miłośnicy muzyki jazzowej, a w Genowie znajduje się muzeum poświęcone temu gatunkowi muzyki – znajdujące się tuż przy słynnym Placu Ferrari.
17. Pojedź w półtorej godziny pociągiem na południe i znajdź się w samym sercu pięknego Cinque Terre – pięciu wiosek na wybrzeżu Ligurii. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore to wioski, które wraz z otaczającymi je zboczami wzgórz są częścią Parku Narodowego Cinque Terre i wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
18. Choć amerykański Levi Strauss jest często uznawany za wynalazcę dżinsów, to właśnie w Genui faktycznie wyprodukowano sztruks bawełniany zwany „jeansem” lub „jeanem”, który po raz pierwszy użyto do produkcji dżinsów.
19. Prosta kiełbasa delikatesowa znajdująca się w supermarketach o nazwie Genua Salami w rzeczywistości wcale nie pochodzi z Genui, tym bardziej, że mięso nie jest specjalnością lokalnej kuchni ze względu na swoje położenie. Miasto znajduje się w pobliżu morza, co sprawia, że chów bydła jest niepopularny. Zamiast tego popularne są owoce morza, oliwki i różne rodzaje chleba.
20. Acquario di Genova jest największym akwarium we Włoszech i jednym z największych w Europie. Wybudowany w 1992 roku przez miejscowego architekta Renzo Piano, o rozległej powierzchni 27.000 metrów kwadratowych.
21. Genua nadal jest prężnie rozwijającym się miastem portowym, ale „Porto Antico” (starożytny port) został niedawno przywrócony do atrakcyjnej „historycznej dzielnicy”. Dziś port jest otoczony nowoczesnymi rzeźbami.
22. W Genui znajduje się wiele pałaców z imponującymi ogrodami, ale ulicą z największą ilością pałaców jest Via Garibaldi.
23. Miasto jest połączone z głównymi miastami Włoch, Francji i Szwajcarii koleją i autostradami.
24. Miasto jest ważnym portem morskim od XII wieku, kiedy to handel Genuą na Morzu Śródziemnym rozrósł się i stał się ośrodkiem handlowym dla luksusowych towarów ze Wschodu. Pod koniec I wojny światowej większość statków napływających z Włoch dokowała w tym porcie.