Ciekawostki

Hawańczyk – Ciekawostki, informacje i fakty

Hawańczyk

Hawańczyk to mały piesek, który należy do grupy towarzyskich. Jego klasyfikacja podlega pod grupę biszonów. Jego wysokość to zaledwie 20 cm.

Posiada on dług sierść przypominającą stary mop. Na głowie jest szczególnie bujna tak, że zakrywa mu często oczy. Jego kolorystyka jest bardzo różna od jasno brązowych i białych po kolor hawana ( brązowy niczym tytoń ). Poniżej 10 ciekawostek o tej rasie psów:

1. Hawańczyki to psy bardzo przywiązane do swoich właścicieli. W domu chodzą krok w krok za swoim właścicielem i nie lubią samotności.

2. Ta rasa może z powodzeniem wychowywać się z dziećmi. Psy są bardzo spokojnie i nie wykazują agresji wobec maluchów. Tolerują one w domu obce osoby, a nawet inne zwierzęta.

3. Psy te świetnie nadają się do tresury i różnego rodzaju treningów. Kiedyś były one używane w cyrkach na pokazach psich sztuczek.

4. Ta rasa może z powodzeniem zamieszkać nawet w małym mieszkaniu w bloku, a jego małe gabaryty nie będą nikomu przeszkadzać. Wystarczy kilka zabawek i piec będzie miał zajęcie na całe popołudnie.

5. Psy tej rasy są ogólnie długowieczne ale trapię je czasami takie choroby jak : zaćma, choroby serca lub choroby stawów jak wypadanie rzepek.

6. Rasa hawańczyka zapoczątkowana była na Kubie w czasach panowania na wyspie Hiszpanów. Okres ten przypada na wiek XVI oraz XVII.

7. Pierwsze wizerunku tych psów na rzeźbach datuje się na 300 rok p.n.e

8. Waga psa tej rasy jest bardzo znikoma. Dorosły osobnik może ważyć do 6 kg a suki do 5 kg.

9. Całkiem dużą sumę należy zapłacić za tego psa jeżeli chcemy mieć czworonoga z rodowodem. Koszty więc oryginalnego psa to nawet 3 tysiące złotych. Na szczęście koszt miesięcznego utrzymania jest niewielki i powinien wynieść do 100 złotych.

10. Największa popularność ta rasa cieszy się oczywiście na Kubie. W tym kraju kilka lat temu został on uznany za rasę narodową.