AzjaCiekawostki

Hanoi w Wietnamie – Informacje i ciekawostki

Hanoi

Hanoi, stolica Wietnamu, jest najbardziej popularnym i atrakcyjnym miastem północnego Wietnamu, które z pewnością odwiedzisz podczas swojej podróży. W porównaniu z Ho Chi Minh, Hanoi nadal stara się zachować tradycyjną wietnamską kulturę we wszystkich zakątkach miasta, dzięki czemu poczujesz się lepiej podczas pobytu tutaj. Oto ciekawostki o stolicy Wietnamu – Hanoi.

Ha Noi dosłownie oznacza „miasto w rzekach”, podczas gdy jego historyczna i bardziej formalna nazwa Thang Long, ma nieco bardziej groźne znaczenie: „Wznoszący się Smok”.

Kolor jeziora Hoàn Kiếm Lake jest daleki od krystalicznie czystego – w rzeczywistości jest zielonkawy, co uniemożliwia dostrzeżenie tego, co znajduje się pod jeziorem. Ale to, co czyni je wyjątkowym, to fakt, że jest to jezioro pełne żółwi.

Jest tu ponad 5 milionów motocykli. Posiadanie samochodu jest luksusem, a ulice Hanoi są małe, więc sensowne jest posiadanie albo roweru, albo motocykla. Nie ma tu też prawie żadnych świateł, więc trzeba powoli przechodzić przez ulice i pamiętać, aby nie zatrzymywać się na środku drogi.

Nie zdziw się, jeśli zobaczysz całe rodziny na jednym motocyklu, które przewożą artykuły spożywcze, zwierzęta, czy też ułożone w stosy skrzynie – to normalne.

Jeśli spojrzysz na banknot 100000 VND, odkryjesz, że znajduje się na nim Świątynia Literatury. Świątynia ta została zbudowana w 1070 roku i jest przeznaczona dla uczonych, mędrców i Konfucjusza. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Hanoi i jest symbolem literatury. W jej wnętrzu znajdują się historyczne budowle z dynastii Tran i Ly, a także pięć dziedzińców, ogrody, stawy i ogromny pomnik Konfucjusza.

Obchody 1000-lecia Hanoi jako stolicy Wietnamu odbyły się 10/10/2010 roku. Mimo że była to rocznica tysiąclecia, miasto jest zamieszkałe od co najmniej 3000 lat p.n.e.

Oprócz krótkiej okupacji przez Japończyków w czasie II wojny światowej, miasto było okupowane przez Francuzów do 1954 roku. Koniec tej epoki był jednym z bardziej burzliwych czasów w historii Hanoi, kiedy to wietnamscy rebelianci ciężko walczyli o niepodległość.

Most Long Bien w Hanoi został zaprojektowany przez francuskiego architekta o nazwisku Alexandre-Gustave Eiffel. Który inny słynny zabytek stworzył? Oczywiście, Wieżę Eiffla w Paryżu. Stworzył on również Statuę Wolności stojącą obecnie w Nowym Jorku.

W 1954 roku siły francuskie zostały ostatecznie pokonane przez Wietnamczyków, a Hanoi stało się stolicą nowo utworzonego komunistycznego państwa Północnego Wietnamu, na czele z Ho Chi Minh.

Większość domów w Hanoi jest bardzo wąska, ponieważ podatek od nieruchomości w mieście jest oparty na szerokości budynku.

Ho Chi Minh przewodził Północnemu Wietnamowi od czasu, gdy Francja oddała Indochiny w 1954 r. do jego śmierci w 1969 r. i nadal jest uważany za ojca kraju

Ciało przywódcy rewolucji wietnamskiej Ho Chi Minh jest zachowane i wystawione w Mauzoleum Ho Chi Minh w Hanoi.

Hanoi zostało mocno zniszczone w czasie wojny wietnamskiej, gdy siły amerykańskie zbombardowały mosty i linie kolejowe, próbując przełamać północno wietnamską obronę. Zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o tych czasach, odwiedzając takie miejsca jak Muzeum Wojska i Muzeum Wietnamskich Sił Powietrznych.

Lalkarstwo Wodne, unikalna forma sztuki Wietnamu, wywodzi się z północnego Wietnamu. Lalkarstwo wodne w Wietnamie pochodzi sprzed 1000 lat, wprowadzone przez dynastię Ly. Oryginalne pokazy odbywały się na prawdziwych ryżowych padoiskach rzeki Red w północnym Wietnamie, gdzie znani lalkarze stali w głębokich wodach talii i zabawiali miejscowych. Dziś, wraz ze zmianą otoczenia i lokalizacji, pokazy te stały się uniwersalną rozrywką dla odwiedzających Hanoi.

Więzienie Hoa Lo zyskało sławę jako Hanoi Hilton podczas wojny, w którym przetrzymywano amerykańskich jeńców wojennych. Jednak większość eksponatów w muzeum, które mieści się w dawnym więzieniu, koncentruje się na okresie francuskim, kiedy to w nim odbywały się egzekucje wietnamskich jeńców.