Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o gupikach

gupik

Gupik, który nazywany również jest pawim oczkiem, czy też gupikiem pawie oczko, to gatunek małej ryby, która pochodzi z Ameryki Południowej i należy do rodziny piękniczkowatych.

W tym artykule dowiecie się o ciekawostkach na temat gupików. Ważne informacje  i fakty o których prawdopodobnie nie słyszeliście!

1. Jest to ryba, która znana jest z tego, że jest jedną z najbardziej popularnych ryb słodkowodnych, które znajdują się w akwarium, która w literaturze ma bardzo wiele różnych nazw synonimicznych.

2. W wielu krajach gatunek ten pełni rolę, która polega przede wszystkim na walce z larwami komarów w wielu krajach na całym świecie, jednak poza Antarktydą.

3. Gatunek ten cechuje się przede wszystkim dużym i wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym, który przejawia się przede wszystkim w okazałości płetw oraz w rodzajach ubarwienia u samców.

4. W hodowlach przeznaczonych do akwarium wyszczególniono wiele różnych standardów hodowli.

5. Miejscami, w których można znaleźć ten gatunek w środowisku naturalnym, jest m. in. część Ameryki Południowej, która leży w północnej części, która położona jest na północ od Amazonki, jak również część wysp Antylskich.

6. Najdalej wysuniętym na północ obszarem, w którym można znaleźć tę rybę w swoim naturalnym terenie, są Wyspy Dziewicze. Czasem spotkać ją można tez na wyspach Barbados i Trynidad.

7. Z Ameryki Południowej ryby te zostały rozprzestrzenione na wielu różnych terenach na całym świecie, głównie za pośrednictwem hodowli. Obecnie jest to ryba hodowlana. Do środowiska naturalnego trafiły najpewniej z hodowli.

8. Ryby te zamieszkiwać mogą wiele różnych typów środowisk wodnych. Są to m. in. rzeki, kanały, rowy, stawy, a także strumyki w górach i ujścia słodkich rzek, a także wody morskie, które są przy brzegu.

9. Ryby te mogą wytrzymać przeróżny stopień zasolenia, jednak te ryby, które hodowane są w akwariach wymagają dość wysokiej temperatury i stojącej wody wraz z obfitą roślinnością.

10. Samica gupika jest nieco większa od samca. Osiąga ona długość do ok. 6 cm, podczas gdy samiec mierzy od ok. 3 do ok. 4 cm.