Polska

10 Popularnych Atrakcji w Gródku nad Dunajcem

Villa_gródek_nad_Dunajcem
fot. Mateusz Giełczyński / Wikipedia

Gródek nad Dunajcem to niewielka miejscowość w województwie małopolskim. Jej położenie sprzyja bogactwu fauny i flory. Rejon ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów i oferuje ciekawy i aktywny czas rekreacji.Położenie Gródka w pełnej uroku Dolinie Dunajca sprawia, że liczne są malownicze zakątki, osobliwości krajobrazowe, cenne zabytki czy miejsca służące rekreacji. Do najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego regionu należą:

1. Małpia Wyspa

„Małpia Wyspa”, która znajduje się na Jeziorze Rożnowskim. Wyspa to dawne grodzisko, które po zalaniu doliny w 1942 roku stało się wyspą, a obecnie siedziskiem 165 gatunków ptaków, dlatego objęto go ochroną w ramach rezerwatu ptaków.

2. Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie, który jest zbiornikiem widnym z rozwiniętą linią brzegową. Nad jeziorem znajduje się sporo miejscowości turystycznych i letniskowych. W Gródku nad Dunajcem znajduje się miejsce do kąpieli z piaszczystą plażą.

3. Ruiny Zamku

Ruiny Zamku Kapituły Pomezańskiej, to ruiny z przełomu XIII i XIV wieku, przypuszczalnie budowa zainicjowana przez proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 75 na 92 metry.

4. Rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, czyli Rezerwat przyrody nieożywionej, który zajmuje powierzchnię ponad 15 ha. Na jego terenie znajduje się sporo skałek zbudowanych z piaskowca, które zostały ukształtowane przez procesy erozyjne w takie formy jak ambony, maczugi i grzyby skalne.

5. Wieża widokowa

Wieża widokowa w Bruśniku, która pozwala zobaczyć jednocześnie Pogórze, Beskidy oraz Tatry.

6. Kościół w Lipnicy Murowanej

Kościół w Lipnicy Murowanej, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest zlokalizowany nad rzeczką Uszwicą i jest jednym z najcenniejszych drewnianych kościołów gotyckich Polski.

7. Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu, w skład, którego wchodzą 5 wież oraz kilka dobudówek, przez co ma nieregularny kształt.

8. Stara Baśń

„Stara Baśń” – gród warowny, czyli rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego z XIIIw, zawiera sporo atrakcji dla dzieci.

9. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej to kolejny przykład architektury gotyckiej w Polsce. Jest to orientowany kościół o konstrukcji zrębowej.

10. Ośrodek Narciarski-Ryterski Raj

Ośrodek Narciarski-Ryterski Raj, który jest położony na północnym zboczu Jastrzębskiej Góry (675 m n.p.m). Według użytkowników to najlepszy stok do nauki jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych.