Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Górach Stołowych i okolicy 🧒

skała

Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Środkowych Sudetów, stanowiące nieliczny przykład gór płytowych w Europie. Góry wypiętrzyły się około 30 milionów lat temu i są idealne na rozpoczęcie sezonu pieszej turystyki – oferują wiele interesujących zakątków i tras dla osób o zróżnicowanym stopniu wytrenowania.

Zobacz też: Ciekawostki o Górach Stołowych

Nawet jeśli pogoda nie dopiszę, to Ziemia Kłodzka również ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, dlatego też jeśli chciałbyś wybrać się z rodziną w te urocze regiony, to koniecznie zapoznaj się z listą najlepszych miejsc w okolicach Gór Stołowych.

1. Błędne Skały

fot. Tomasz Przywecki / Wikipedia

Błędne Skały cieszą się największą popularnością i przyciągają zarówno krajowych turystów, jak i tych zagranicznych. Trasa zwiedzania prowadzi wąskimi i mrocznymi szczelinami oraz skalnym labiryntem, dlatego też wielokrotnie trzeba się pochylić, przykucnąć czy wciągnąć powietrze.

Szlak ciągnie się po drewnianych schodkach przez kilkaset metrów, pomiędzy skałami wysokimi na około 11 metrów. Powodu erozji skały te przybrały ciekawe kształty, dlatego tez zyskały swoje własne nazwy. I tak mamy tu Kurzą Stopkę, Okręt czy Skalne Siodło.

To naprawdę fantastyczny zakątek, można powiedzieć, że wręcz bajkowy. Przejście zajmuje około 30 – 40 minut. Na terenie Skał, na platformie o nazwie „Skalne Czasze”, znajduje się punkt widokowy, dzięki któremu możemy dostrzec Szczeliniec Wielki, a przy odpowiednich warunkach – również Karkonosze.

Do Błędnych Skał prowadzi szlak, który zajmuje jednak ponad 2 godziny na pieszo, jednak dla rodzin z dziećmi istnieje możliwość wjechania na górny parking i wtedy jesteśmy już praktycznie na miejscu.

2. Szczeliniec Wielki

fot. Jacek Halicki / Wikipedia

To najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, droga na sam szczyt prowadzi po 665 kamiennych stopniach. Najwyższe miejsce tutaj nazywane jest „Tron Liczyrzepy”, na którym siedzi sobie wygodnie Duch Gór. Znajdują się tu skały o fantazyjnych kształtach, nazwane właśnie na podstawie swojego wyglądu, m. in.: Mamutem, Wielbłądem, Kwoką, Słoniem, Małpą, Psem, Sową, Żółwiem czy też Fotelem Pradziada. Innym etapem trasy są głębokie korytarze i wąwozy, noszące nazwę Diabelskiej Kuchni czy Piekła, a także skały, którymi można poruszyć, czyli Kołyska Księżniczki Emilki i Serce Ducha Gór. Pomimo konieczności pokonania tylu schodów, naprawdę warto jest się tu wybrać.

3. Park Narodowy Gór Stołowych

fot. Kpjas / Wikipedia

Miejsce to zostało przekształcone w Park Narodowy w roku 1993. Wyjątkowy krajobraz sprawia, że jest to miejsce budzące szczególną sympatię wśród turystów. Park rozpościera się na powierzchni 63 km2. Poza unikalną i zachwycającą rzeźbą terenu, znajdują się tu chronione i rzadkie gatunki zwierząt i roślin.

4. Podziemne Miasto Osówka

fot. Małgorzata Gajecka / Wikipedia

Jest to góra, w której wnętrzu podczas II Wojny Światowej Niemcy wykorzystywali więźniów, aby Ci wydrążali potężne hale i tunele, po to, aby móc tutaj fabrykę produkującą broń. Obecne dla zwiedzających udostępnione zostały trasę o długości około 2 kilometrów, wiodącą przez dość wąskie korytarze i hale – wydrążone w skałach.

5. Park linowy Mountain Emotion

fot. Klapi / Wikipedia

Mieści się przy ulicy Moniuszki w Kudowie-Zdrój i jest doskonałym miejscem do zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Parku znajduje się tor o długości 500 metrów i wysokości pomiędzy 6 – 12 metrów, a także tyrolka. Znajdzie się tutaj coś również dla najmłodszych, a mianowicie tor na wysokości 1, 5 metra nad ziemią, który składa się z 5 przeszkód. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu w rodzinnym gronie, z dawką adrenaliny.

6. Muzeum Zabawek „Bajka”

fot. Imbeia / Wikipedia

Jest to największa wystawa zabawek w Polsce uruchomiona w roku 2002. W tym miejscu dzieci mogą zobaczyć jak kiedyś wyglądały zabawki, a rodzice powrócić na chwilę do czasów swojego dzieciństwa. Warto wybrać się tu chociaż na krótki czas, aby najmłodsi zobaczyli jak bardzo zmieniły się na przełomie lat zabawki.

7. Muzeum Żaby

fot. Andrzej Błaszczak / Wikipedia

Mieści się nieopodal budynku Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. To pierwsza taka atrakcja w Polsce. Znajdziemy tu kolekcję ponad 3000 eksponatów, które pochodzą z sześciu różnych kontynentów i dwudziestu krajów z całego świata. Poza wspaniałymi eksponatami jest również ścieżka edukacyjna o nazwie „Płazy”.

8. Ogród Japoński

fot. Kapacytron / Wikipedia

to jeden z dwóch takich ogrodów dostępnych w Polsce dla zwiedzających. Występuje tu bardzo bogata roślinność, a także oczka, wodospady i wodne kaskady. Adekwatnie do pór roku, zmienia się kolorystyka ogrodu.

9. Family SPA Scaliano

fot. Basile Morin / Wikipedia

Spa jest położne w Kudowie-Zdroju w Parku Zdrojewskiego, nieopodal lasu i aquaparku. To prawdziwy raj dla dzieci, które mogą tu korzystać z Małpiego Gaju, kącika do zabawy, placu zabaw i basenu z kulkami. Dla rodziców funkcjonuje strefa Spa z jacuzzi i saunami.

10. Park Dinozaurów

fot. Arkadiusz Zarzecki / Wikipedia

Powstał w roku 2009 roku w Karłowie. Dzieci mogą tu zobaczyć niemal wszystkich przedstawicieli Dinozaurów, które zamieszkiwany Ziemię wiele milionów lat temu. Na terenie obiektu znajduje się też baza gastronomiczna, która oferuje wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Maluchy mogą korzystać również z placu zabaw.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Górach Stołowych