Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Górach Stołowych i okolicy w 2024 🌄

Sudety

Góry Stołowe to niezwykły region w Polsce, który zachwyca swoją przyrodą, unikalnymi formacjami skalnymi i mnóstwem atrakcji. W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu najlepszym miejscom do odwiedzenia w Górach Stołowych i okolicy w 2024 roku. Oto najlepsze atrakcje w Górach Stołowych i okolicach, które warto odwiedzić w jeden dzień lub weekend.

Pasmo górskie należące do Sudetów częściowo znajdujące się w obrębie granic Polski. Najwyższą górą jest Szczeliniec Wielki. Całość polskiej części objęta została granicami Parku Narodowego Gór Stołowych.

Zobacz też -> Atrakcje dla dzieci w Górach Stołowych

1. Góry Stołowe zlokalizowane są w województwie dolnośląskim. Jadąc z północnych rejonów Polski można do nich dotrzeć od strony Polanicy czy Kudowy. Można też wybrać bardzo urokliwą trasę prowadząca przez Radków i Karłów. Wybierając tą opcję będzie można ekscytować się jazdą drogą zwaną „Droga stu zakrętów”. Piesze wycieczki można rozpoczynać z różnych miejsc wszystkie one prowadzą niezmiennie do malowniczej krainy zwanej Górami Stołowymi

2. Szczeliniec Wielki – najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, należy do Korony Gór Polskich. Droga na szczyt prowadzi szlakiem składający się z 665 stopni, utworzonych z kamieni. Dzieła tego dokonał sołtys pobliskiego Karłowa, Franz Pabla w roku 1814. Na szczycie znajduje się schronisko. Najwyższe miejsce nosi nazwę Tron Liczyrzepy, na którym przesiaduje Duch Gór. Kiedy już zaliczony został odpoczynek w schronisku czas rozpocząć przemierzać trasę witając się po drodze z : Wielbłądem, Mamutem, Słoniem, Kwoką, Małpą, Psem, Żółwiem, Sową i Fotelem Pradziada. Każde z wymienionych zwierząt to nic innego jak skałki, które swoim wyglądem je przypominają. Kolejny etap trasy stanowią głębokie wąwozy i korytarze nazwane Piekło i Diabelska Kuchnia. Pokonując labirynty spotkać można w niektórych miejscach śnieg zalegający często cały rok. Ciekawostką są też skałki, które z łatwością można poruszyć, a są nimi Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór.

3. Błędne Skały – górski labirynt utworzony przez niesamowity układ skał. Choć to miejsce to istny labirynt, nie sposób się w nim zgubić. Warto mieć na uwadze, że w niektórych miejscach jest naprawdę wąsko i nisko. Można wędrować śmiało każde przewężenie posiada obejście, z którego mogą skorzystać osoby rezygnujące z „górskiej gimnastyki”.

4. Ostas, Ardspach – osoby rozsmakowane w skalnych labiryntach czujące niedosyt po przejściu polskich ścieżek, mogą udać się na czeską stronę Gór Stołowych i tam we wspomnianych miejscach, wśród skalnych labiryntów. kontynuować swoje górskie wędrówki.

5. Schronisko Pasterka – bardzo ciekawe miejsce nie ze względu na sam budynek schroniska, który dalece odbiega od typowych dla schronisk budowli, ale właśnie w tym miejscu krzyżują się najważniejsze szlaki po polskiej stronie Gór Stołowych. Z miejsca przed budynkiem rozpościera się widok na Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

6. Wybrane szlaki polskiej części Gór Stołowych

– szlak zielony: Kudowa – Błędne Skały – Pasterka – Karłów- Batorów

– szlak żółty: Radków – Pasterka – Przełęcz między Szczelińcami – Karłów – Lisia Przełęcz – Białe Skały – Skalne Grzyby – Batorówek

– szlak czerwony: stanowi fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, Kudowa-Zdrój – Błędne Skały – Karłów – Skalne Grzyby – Wambierzyce

7. Kopalnia Nowa Ruda – w zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego utworzono ciekawe muzeum. W 1992 roku zamknięto wydobycie węgla, a już w 1994 utworzono muzeum. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć jak wygląda kopalnia węgla od środka, czyli pod ziemią to warto zahaczyć o Nową Rudę. Teren muzeum podzielono na dwie części naziemną i podziemną. Odcinek podziemny liczy 700 metrów. W trakcie trwającego 2 godziny zwiedzania można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, nie tylko związanych z pracą górników ale także poznać historię węgla.

8. Podziemne Miasto Osówka – Osówka to góra we wnętrzu której w okresie II Wojny, Niemcy wykorzystując niewolniczą pracę więźniów, wydrążyli potężne tunele i hale, w których planowano zainstalować fabrykę produkującą broń. Do zwiedzania przeznaczono trasę wiodącą przez wąskie korytarze i potężne wydrążone w skale hale. Cała udostępniona do zwiedzania trasa ma około 2 kilometrów długości.

9. Góry Sowie – owiane tajemnicami pochodzącymi z czasów II Wojny światowej. W ich obrębie znajduje się wiele tajemniczych podziemnych budowli o niewiadomym przeznaczeniu. Najwyższą górą jest Wielka Sowa zaliczana do Korony Gór Polskich. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, jej wysokość wynosi 25 metrów. Stoki góry wykorzystuje się do prowadzenia hodowli Muflonów.

10. Kudowa- Zdrój, Duszniki- Zdrój, Polanica to główne ośrodki uzdrowiskowe w bliskiej odległości Gór Stołowych, mogą one stanowić doskonałą bazę noclegową oraz wypadową do zwiedzania urokliwych miejsc całej Kotliny Kłodzkiej.

Przemierzając górskie labirynty Gór Stołowych zwłaszcza letnią porą, warto mieć na uwadze specyficzny mikroklimat panujący w niektórych miejscach, zwłaszcza tych zacienionych, jest tam mokro i chłodno.

Sudeckie łańcuchy górskie w wielu miejscach owiane są tajemniczością, dotyczącą czasów odległych jak i tych z okresu ostatniej wojny. Według różnych opowieści i legend, Sudety skrywają w swoim wnętrzu wiele skarbów, przyciągając na swoje tereny ludzi poszukujących tego co owiane tajemnicą spoczywa w niezbadanych miejscach.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Górach stołowych