Polska

15 Muzeów w Gdyni, Które Warto Zobaczyć

Gdynia to zdecydowanie najbardziej niedoceniona część Trójmiasta. Atrakcje zlokalizowane w granicach ośrodka można mnożyć bez końca, a w tym zestawieniu imponująco prezentują się muzea. Oto piętnaście najlepszych obiektów tego typu, do których warto zajrzeć podczas wypoczynku w Gdyni!

Zobacz też -> Popularne Atrakcje w Gdyni

1. Statek – Muzeum „Dar Pomorza”

dar pomorza

Niezwykłym obiektem muzealnym, który nie sposób pominąć podczas pobytu w Gdyni, jest „Dar Pomorza”. Żaglowiec ten zacumowany jest przy Nabrzeżu Pomorskim i został udostępniony dla zwiedzających przez władze Narodowego Muzeum Morskiego. Turyści mogą podziwiać nie tylko zewnętrzną bryłę jednostki, ale także i wnętrza poszczególnych pomieszczeń – kajut oficerskich, salonu komendanta, maszynowni oraz szpitala pokładowego. Sam „Dar Pomorza” na zasłużoną emeryturę przeszedł dopiero w latach 80. XX wieku, a dziś uznawany jest za jednej z największych skarbów Gdyni.

Adres: Aleja Jana Pawła II, Telefon: 58 620 23 71

2. Muzeum Miasta Gdyni

Główny gmach Muzeum Miasta Gdyni mieści się przy ulicy Zawiszy Czarnego. W budynku tym można podziwiać stałe i tymczasowe wystawy, które podejmują niezwykle zróżnicowaną tematykę. Osią zwiedzania są ekspozycje zaliczane do projektu „Gdynia – dzieło otwarte”, będące historyczno-społeczną podróżą przez burzliwe losy miasta. Zaczynając od pierwszych śladów osadnictwa na tych ziemiach, a następnie przechodząc do bardziej współczesnych czasów, każdy zwiedzający może zapoznać się ze zwyczajami, kulturą i niepodległościowym charakterem całego regionu. Dodatkowo regularnie organizowane są również wystawy okresowe, które często koncentrują się na wybitnych postaciach związanych z Gdynią, między innymi na Januszu Kaniewskim, Andrzeju Strumiłło oraz Jakubie Szczęsnym.

Adres: Zawiszy Czarnego 1A, Telefon: 58 662 09 55

3. Mini Muzeum Bankowiec

Innego typu wyjątkowością może pochwalić się Mini Muzeum „Bankowiec”. Obiekt zlokalizowany jest modernistycznej kamienicy, a dokładniej w części podziemnego schronu. Czas w tym miejscu zatrzymał się, bowiem wnętrze urządzone jest przy wykorzystaniu oryginalnych przedmiotów pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego. Dotyczy to każdego elementu wyposażenia – od zastawy, poprzez meble, a kończąc na posadzce z epoki. Jak sama nazwa wskazuje muzeum jest stosunkowo niewielkie, jednak pozwala na własnej skórze odczuć warunki mieszkalne przedwojennej śmietanki towarzyskiej Gdyni.

Adres: 3 Maja 27/31, Telefon: 690 986 174

4. Domek Abrahama

Domek Abrahama uznawany jest za jeden z najstarszych budynków w całym mieście. Powstał w 1904 roku, a przez kilkadziesiąt lat mieszkał w nim Antoni Abraham – zasłużona postać dla całego Pomorza. „Król Kaszubów” przez swoją działalność wybitnie przyczynił się do krzewienia idei polskości na tych terenach, a sam budynek od wielu lat działa jako obiekt muzealny. Prezentowane w tym miejscu wystawy przybliżają mniej znaną historię Gdyni oraz sposób, w jaki miasto zmieniało się przestrzeni wieków.

Adres: Starowiejska 30 , Telefon: 58 621 90 73

5. Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, mogące śmiało konkurować ze słynnym warszawskim „Kopernikiem”. Jest to przede wszystkim przestrzeń dostosowana do potrzeb najmłodszych, którzy w gmachu przy Alei Zwycięstwa mogą zapoznać się z interesującymi faktami biologicznymi, doświadczyć na własnej skórze praw fizyki oraz samodzielnie przeprowadzić doświadczenia chemiczne. Centrum Nauki Experyment kładzie również duży nacisk na propagowanie ekologicznego podejścia do życia, świadomości klimatycznej oraz odpowiedzialności gatunkowej.

Adres: Aleja Zwycięstwa 96/98, Telefon: 509 429 017

6. Muzeum Kart do Gry

„Ulica Brydżowa” – bo pod taką nazwą znane jest również Muzeum Kart do Gry – to obszerna kolekcja rekwizytów karcianych, która jest uznawana za jedną z największych w Europie. Wbrew pozorom jest to raj nie tylko dla zapalonych brydżystów i pokerzystów, ale też pasjonatów sztuki i wysokiego poziomu estetyki. Poszczególne gabloty przepełnione są bowiem kartami z pięknymi zdobieniami, efektownymi grafikami oraz rysunkami, dzięki którym „Ulica Brydżowa” może dumnie ubiegać się o miano muzeum sztuki. Polecamy z całego serca!

Adres: Gołębia 9, Telefon: 505 552 356

7. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji to nie tylko imponująca kolekcja najważniejszych samochodów w historii świata, ale też prawdziwa kopalnia wiedzy dla fanów czterech kółek i jednośladów. W miejscu tym prezentowane są takie pojazdy, jak na przykład Ford T oraz Buick Deluxe oraz Harley Davidson 42 WLA. Gabloty wystawy natomiast wyposażono w schematy silników, zdjęcia z epoki oraz treściwe notki informacyjne, które pozwalają zapoznać się z tłem, jakie towarzyszyło powstawaniu oraz produkcji niektórych maszyn. Samo muzeum jest stosunkowo niewielkie, jednak fotografie zrobione w tym miejscu będą wspaniałą pamiątką z całego pobytu w Gdyni!

Adres: Żwirowa 2C, Telefon: 58 663 87 40

8. Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica”

Innym obiektem, który pretendować do tytuły najważniejszego polskiego muzeum na wodzie jest ORP „Błyskawice”. Niszczyciel ten służył podczas II wojny światowej, a obecnie jego pokład jest wykorzystany jako przestrzeń kulturalna. W miejscu tym odbywają się bowiem ważne uroczystości państwowe, spotkania z postaciami związanymi z historią Marynarki Wojennej, a część pomieszczeń została zaadaptowana do potrzeb zwiedzających. Ekspozycje na ORP „Błyskawicy” stanowią potężną dawkę wiedzy nie tylko o losach samego okrętu, ale też i całej wojskowości naszego kraju. Dla pasjonatów historii – punkt obowiązkowy na wycieczkowej trasie po mieście.

Adres: Aleja Jana Pawła II, Telefon: 58 620 13 81

9. Muzeum Emigracji

Wystawa stała Muzeum Emigracji koncentruje się na losach ludzi, którzy przez stulecia opuszczali tereny Polski w nadziei na odnalezienie za granicą lepszego życia. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ jako jedna z nielicznych instytucji muzealnych podejmuje się zadania przybliżenia nadziei, obaw i trudów, z jakimi wiązała się w przeszłości zmiana miejsca zamieszkania. Można tutaj znaleźć archiwalne historie Polaków, którzy emigrowali za ocean na przełomie XIX i XX wieku, sylwetki najwybitniejszych osób, a także polskie tradycje, które bardzo często były kultywowane na terenie państw położonych wiele tysięcy kilometrów od naszego kraju.

Adres: Polska 1, Telefon: 58 670 41 61

10. Muzeum Marynarki Wojennej

Częścią Muzeum Marynarki Wojennej jest wcześniej wspomniany ORP „Błyskawica”, ale również i główna siedziba instytucji jest warta odwiedzenia. W miejscu tym prezentowana jest wystawa stała, która koncentruje się na początkach wojskowości morskiej i jej losach na przestrzeni lat. W Muzeum Marynarki Wojennej warto docenić nowoczesność poszczególnych ekspozycji, przy których przygotowaniu wykorzystano materiały audiowizualne i projekcje cyfrowe.

Adres: Zawiszy Czarnego 1B, Telefon: 58 620 13 81

11. Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego

Obiekt ten odbiega od utartego poglądu na muzea, jednak w pełni zasługuje na to miano. Akwarium Gdyńskie jest bowiem nie tylko jednym z największych w kraju zbiorów okazów flory i fauny morskiej, ale także i rewelacyjną placówką edukacyjną. Prowadzone są w tym miejscu warsztaty i szkolenia, a zaaranżowana ścieżka dydaktyczna pozwala poprowadzić odwiedzających przez kolejne etapy zagłębiania się w tajniki podwodnego świata. Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego to ścisła czołówka polskich muzeów przyrody ożywionej!

Adres: Aleja Jana Pawła II, Telefon: 58 732 66 01

12. Domek Stefana Żeromskiego

Domek Stefana Żeromskiego to budynek, w którym przez kilka miesięcy w 1920 roku mieszkał jeden z najsłynniejszych polskich publicystów i dramaturgów. Miejsce to nie zawsze jednak było placówką muzealną, bowiem aż do 1985 roku pełniło funkcje mieszkalne. Dopiero w 2000 roku oddano do użytku odrestaurowaną przestrzeń, która od tego momentu stała się domem dla wystawy poświęconej życiu i twórczości Żeromskiego. Można znaleźć tu oryginalne przedmioty z epoki, rękopisy, notatniki i listy autora, a także pokaźny zbiór różnych wydawnictw jego najsłynniejszych dzieł. W Domku Stefana Żeromskiego cyklicznie odbywają się także spotkania Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, wystawy dzieł sztuki oraz różnego rodzaju pokazy, związane w pośredni sposób z działalnością literacką.

Adres: Orłowska 6, Telefon: 58 664 92 90

13. Skansen Rybołówstwa Morskiego

Po wyjściu z Domku Stefana Żeromskiego warto jeszcze chwilę zatrzymać się na ulicy Orłowskiej. W niedalekim sąsiedztwie budynku znajduje się bowiem Skansen Rybołówstwa Morskiego, czyli wystawa sieci rybackich, łodzi, boi i narzędzi z różnych epok. Każdy eksponat jest opatrzony tablicą informacyjną, co pozwala poznać ten niezwykle ważny element historii samego miasta. Rybackie korzenie Gdyni stopniowo odchodzą bowiem w zapomnienie, jednak placówki tego typu pozwalają do teraz kultywować pamięć o osadnictwie rybackim na terenach Pomorza.

Adres: Orłowska 6, Telefon: 601 290 245

14. Muzeum Kameralne

Przekroczenie progu Muzeum Kameralnego jest niczym wejście do wehikułu czasu. Pobyt w tym miejscu będzie szczególnie nostalgiczny dla osób, które doskonale pamiętają lata 70. i 80. XX wieku. Muzeum składa się bowiem z przedmiotów codziennego użytku, elektroniki, zabawek oraz fotografii z tego okresu, co stanowi niejako upamiętnienie ówczesnej kultury targowej. Wstęp do muzeum jest darmowy, a feeria barw, faktur i kształtów jaka dominuje wewnątrz to piękny hołd dla emocji, które często są nierozerwalnie związane z młodzieńczymi latami życia Polaków.

Adres: Wójta Radtkego 36, Telefon: 661 804 041

15. Aleja Żeglarstwa Polskiego

Aleja Żeglarstwa Polskiego to zlokalizowana na świeżym powietrzu wystawa eksponatów związanych z transportem wodnym. Miejsce to pozwala zapoznać się ze sylwetkami najważniejszych postaci gdyńskiego świata żeglarskiego, wśród których można wymienić Henryka Jaskułę, Czesława Marchaja oraz Tadeusza Siwca. Tablic upamiętniających wybitne persony jest aż 23, a sam spacer po Alei Żeglarstwa Polskiego stanowi rewelacyjną okazję do podziwiania widoku na lokalną marinę.

Adres: Nabrzeże Młodych Żeglarzy