Polska

Gdańsk za darmo: 11 pomysłów na spędzenie czasu

Gdańsk to bardzo wyjątkowe miasto po polskiej stronie Morza Bałtyckiego, nie tylko pod względem historycznym, ale i turystycznym. Gdańsk jest stolicą Pomorza Wschodniego, a razem z Gdynią i Sopotem tworzy wszystkim doskonale znane Trójmiasto.

To miasto które może się poszczycić nie tylko niezwykłą architekturą, ale i niebanalnym i niepowtarzalnym klimatem. Gdańsk budzi podziw nie tylko wśród zagranicznych turystów, ale i wśród lokalnej społeczności. To miasto pełne zabytków i wyjątkowych atrakcji.

Znaczna część z nich jest odpłatna, jednak wiele atrakcji udostępnionych jest turystom za darmo. Co warto odwiedzić (bez konieczności wnoszenia opłat), będąc na niskobudżetowej wycieczce w Gdańsku? Oto 10 najbardziej interesujących propozycji.

1. Sala BHP

Sala BHP
źródło: Artur Andrzej / Wikipedia

Bez jakichkolwiek opłat zwiedzać można bardzo ważne dla historii Polski miejsce, a mianowicie Salę BHP, w której podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe ( a wydarzenie to miało miejsce (31 sierpnia 1980 roku). Sala zazwyczaj otwarta jest dla zwierzających w godzinach od 10 do 18, jednak należy mieć na uwadze, że czasem jest niedostępna dla turystów, ze względu na organizowane w jej wnętrzach wydarzenia.

(Zobacz jak dojechać)

2. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Całkowicie za darmo w tym przypadku turyści, jak i okoliczni mieszkańcy skorzystać mogą z bezpłatnego tarasu widokowego, znajdującego się na najwyższym piętrze ECS. Poza widokiem na Gdańsk na ostatni piętrze często znajdują się bezpłatne wystawy malarstwa czy plakatów.

(Zobacz jak dojechać)

3. Park Oliwski

Park Oliwski

To miejsce bez wątpienia dobrze znane wielu turystom, które daje naprawdę wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu w Gdańsku, bez konieczności ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Co ciekawe, w skali kraju jest to park niezwykle wyjątkowy, bowiem stanowi unikatowe połączenie wielu różnorodnych stylów, co daje naprawdę ciekawe i wyjątkowe doznania estetyczne. Część francuska, japońska czy angielska to tylko część najbardziej interesujących zakątków w Parku Oliwskim.

(Zobacz jak dojechać)

4. Archikatedra Oliwska

Archikatedra Oliwska

Jak sama nazwa wskazuje położona jest na gdańskiej Oliwie, a dokładniej rzecz ujmując przy ulicy Biskupa Edmunda Nowickiego 5. Jest to wyjątkowy pod względem architektury sakralny obiekt, przez wielu mieszkańców uznawany przez jedną z najbardziej wartościowych wizytówek miasta Gdańsk. Samo zwiedzanie katedry jest bezpłatne, opłata wymagana jest jedynie w czasie emisji 20 – minutowego koncertu organowego (jednak opłata jest bardzo symboliczna i wynosi 2, 5 zł za bilet ulgowy oraz 4, 5 za bilet normalny).

(Zobacz jak dojechać)

5. Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Wydział Biologii
źródło: Artur Andrzej / Wikipedia

Być może nie jest oczywistym miejscem do turystycznych wycieczek, jednak idealnie sprawdzi się w szczególności w przypadku osób lubiących łączyć pożyteczne z przyjemnym. W tym miejscu odwiedzający mogą nie tyko zapoznać się z Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Duże zainteresowanie zwiedzających budzi tu również dwunastometrowy szkielet płetwala zwyczajnego czy największe w Polsce akwarium biotopu jeziora Malawi. Wydział Biologii UM przygotował również:

– formikarium, czyli miejsce w którym obserwować można hodowlę i zachowanie mrówek – ta wystawa przyciąga nie tylko dzieci, również jest wielce interesująca dla dorosłych;
– liczne szkielety największych ssaków – obserwować można tu między innymi szkielet żyrafy czy nosorożca lub hipopotama;
– wypchane zwierzęta z gatunku ssaków, płazów czy gadów.

Wszystkie atrakcje znajdują się w głównym holu Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ze względu na brak ram czasowych dostępności i wystaw, turyści oglądać je mogą zawsze wtedy, gdy budynek jest otwarty.

(Zobacz jak dojechać)

6. Kościół Św. Katarzyny

Kościół Św. Katarzyny w Gdańsku zlokalizowany przy ulicy Profesorskiej 3 to kolejne godne uwagi miejsce na mapie miasta, które oferuje turystom wstęp bezpłatny (drzwi świątyni są otwarte codziennie od 9:00 do 18:00). Świątynia należy do ojców Karmelitów, i to oni są odpowiedzialni za utrzymanie tego miejsca. Warto przybyć tu w celu zobaczenia przede wszystkim:
– obrazu Matki Boskiej Bołszowickiej,
– XVI -wiecznego ośmiobocznego baptysterium,
– odkrywki archeologicznej prastarego cmentarza,
– XV-wiecznych malowideł ściennych przedstawiających męczeństwo św. Stanisława.

(Zobacz jak dojechać)

7. Westerplatte

pomnik Westerplatte

Będąc w Gdańsku nie sposób choć na chwilę nie zajrzeć na Westerplatte, będące symbolicznym miejscem rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowe. Jest to nie tylko miejsce do którego wstęp jest bezpłatny, ale również jest ono bardzo wartościowe pod względem historycznym zarówno dla mieszkańców Gdańska, jak i wielu innych Polaków. Znajduje się tu między innymi:

– zrujnowany budynek Nowych Koszar,
– cmentarz obrońców Westerplatte,
– Pomnik Obrońców Wybrzeża.

(Zobacz jak dojechać)

8. Wystawa ”Wehikuł czasu”

Hevelianum Gdańsk

Człowiek i pocisk, czyli epizody z historii Góry Gradowej” znajdująca się w Hevelianum zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale przede wszystkim osoby zainteresowane szeroko rozumianą sztuką wojenną.

(Zobacz jak dojechać)

9. Zaspa

murale zaspa

To dzielnica Gdańska w której dominuje architektura lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Tu znajdują się liczne murale tworzone nie tylko przez Polaków, ale również Amerykanów, Meksykanów, Niemców czy Litwinów.

(Zobacz jak dojechać)

10. Jazda wzdłuż morza na rowerze

Plaża w Jelitkowie

Z Jelitkowa można jechać na rowerze do mola w Brzeźnie.  Jest jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Polecam spędzić czas odwiedzając plażę w Jelitkowie i przejść się w kierunku Sopotu lub Brzeźna. W sezonie letnim w Gdańsku Jelitkowie odbywają się Disco-Polowe imprezy. To również świetne miejsce dla miłośników joggingu.

(Zobacz jak dojechać)

11. Spacer nad Motławą i ulicą Długą

Sołdek

Wspaniała okolica z wieloma możliwościami fotografowania architektury. Jest tutaj bardzo dużo restauracji. Pobrzeże jest na końcu ulicy Długiej. Jest to charakterystyczna lokalizacja miasta Gdańsk.

(Zobacz jak dojechać)

 

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Gdańsku