Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o filmie Zjawa

Leonardo DiCaprio
źródło: U.S. Department of State / Wikipedia

„Zjawa” Alejandro Gonzaleza Inarritu to popularny film o traperze z pierwszej połowy XIX wieku, który za wszelką cenę chce się zemścić na człowieku, który zabił jego syna. Co warto wiedzieć o tym filmie? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Światowa premiera filmu odbyła się w 2015 roku, a rolach głównych wystąpili Leonardo DiCaprio oraz Tom Hardy.

2. Na początku rolę Hugh Glassa miał otrzymać Christian Bale, a John Fitzgerald miał być zagrany przez Seana Penna.

3. Alejandro Gonzalez Inarritu jest meksykańskim reżyserem, który zdobył uznanie na całym świecie za sprawą takich filmów, jak „Babel” z Bradem Pittem, „21 gramów” z Seanem Pennem i Benicio del Toro czy też „Biutiful”, w którym zagrał Javier Bardem.

4. Widzowie dopatrzyli się w filmie błędu, a mianowicie w pewnej scenie Leonardo DiCaprio rozpina rozporek, podczas gdy jego postać żyje w czasach poprzedzających wynalezienie zamków błyskawicznych.

5. Film zaskoczył widzów przepięknymi ujęciami przedstawiającymi potęgę natury. Zdjęcia były realizowane w kilku miejscach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz w Argentynie. Wiadomo też, że wykorzystywano do niego tylko światło zastane bez dodatków lamp.

6. Leonardo DiCaprio jest wegetarianinem, ale na potrzeby filmu musiał jeść surowe mięso, a mianowicie wątrobę bizona. Dodatkowym obciążeniem była trwają kilka godzin charakteryzacja. Sople lodu na jego wąsach i brodzie były zrobione z wosku, a nałożenie sztucznych blizn na jego ciało zajmowało około pięciu godzin.

7. Leonardo DiCaprio w całej swojej karierze był pięć razy nominowany do Oscara, jednak dopiero rola w „Zjawie” zapewniła mu statuetkę.

8. Przygotowując się do roli dziewiętnastowiecznego trapera Leonardo DiCaprio musiał nauczyć się rozpalać ogień, strzelać z muszkietu, a także opanować w jakimś stopniu dwa języki indiańskie.

9. Leonardo DiCaprio i Tom Hardy przyjaźnią się od dawna. To ten pierwszy namówił Hardy’ego do przyjęcia roli w filmie. Podobno wystarczyło przeczytanie połowy scenariusza, żeby Hardy wyraził zgodę.

10. Alejandro Gonzales Inarritu słynie z tego, że jest bardzo wymagającym reżyserem. Kilka osób na planie zrezygnowało z pracy z nim, a Tom Hardy rzucił się na niego z pięściami, kiedy reżyser zmuszał g do wykonania określonych akrobacji. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

11. Na początku reżyser chciał nagrywać film na taśmie, aby jak najbardziej imitował western. Zdecydował się na cyfrowe rozwiązania, kiedy okazało się, że umożliwiają kręcenie o godzinę dłużej.

12. Historia filmu opiera się na prawdziwej postaci, a mianowicie traperze, który urodził się pod koniec XVIII wieku.

13. Leonardo DiCaprio, który zagrał w całym szeregu spektakularnych filmów, uznał, że rola w „Zjawie” była najtrudniejszą w jego życiu.

14. Alejandro Gonzales Inarritu nie stosował żadnych efektów specjalnych tworzonych w studiu. Uważał, że gdyby ekipa filmowa świetnie się bawiła w cieplarnianych warunkach, to film nie byłby tak dobry.

15. „Zjawa” otrzymała Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Oscara za najlepszą reżyserię oraz Oscara za najlepsze zdjęcia.