Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Google Maps

Google

Google Maps to działający od 2005 roku serwis internetowy umożliwiający między innymi wyszukiwanie obiektów, oglądanie map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, 360° panoramiczne widoki z poziomu ulic, natężenie ruchu ulicznego w czasie.

Poza korzystaniem z niego można poznać o nim ciekawe informacje.

Oto ciekawostki Google Maps, które warto znać.

1. Ponad 20 petabajtów danych

Mapy Google mają ponad 20 petabajtów danych, co odpowiada około 21 milionom gigabajtów, czyli około 20 500 terabajtom. Liczba ta cały czas rośnie.

2. Aktualizacja

W zależności od dostępności danych, zdjęcia lotnicze i satelitarne są aktualizowane nawet co dwa tygodnie.

3. Cudze satelity

Google nie jest właścicielem satelitów, które dostarczają danych do map. Obrazowanie satelitarne to trudne zagadnienie. Istnieje wiele wyzwań związanych z procesem, które są bardzo kosztowne. Dlaczego Google wybiera do zbierania danych wiarygodne źródła zamiast próbować uruchomić własne satelity. Google próbowało nawet zakupić flotę satelitów od firmy Imagine, ale szybko porzucili ten pomysł i sprzedali flotę.

4. Street View

Początkowo Google zaczęło od mniejszej liczby obiektywów i zdjęć o niższej jakości, ale teraz systemy kamer Street View mają 15 obiektywów i mogą tworzyć zdjęcia w rozdzielczości około 65 megapikseli. Gdy Street View był jeszcze w fazie eksperymentalnej, zespół umieścił kilka komputerów z tyłu SUV-a i umieścił kamery, lasery i urządzenie GPS na dachu.

5. Ciekawe miejsca

Mapy Google mogą znacznie więcej niż tylko wskazywać wskazówki. Aplikacja może również wyświetlać szczegółowe informacje o ciekawych miejscach, takie jak opisy restauracji, recenzje, zdjęcia i nie tylko. Szczególnie przydatną informacją w Mapach Google są pory dnia, kiedy w danej lokalizacji jest zwykle najwięcej osób.

6. Ułatwia przeglądanie

Zakładka ułatwia przeglądanie informacji o codziennej jeździe samochodem lub pociągu do pracy.

7. Incognito

Google uruchomiło tryb Incognito w Mapach Google, funkcję, która umożliwia przeglądanie lokalizacji w aplikacji bez zapisywania tej aktywności przez Google na koncie użytkownika. Działa podobnie do trybu incognito w przeglądarce Google Chrome, co oznacza, że uniemożliwia Google zapisywanie historii wyszukiwania na koncie i używanie jej do personalizacji map.

8. Parking

Mapy Google nie tylko pomogą dostać się z punktu A do punktu B, ale także pomogą w znalezieniu parkingu, gdy dotrze się na miejsce. Podczas wyszukiwania wskazówek dojazdu należy wyszukać ikonę „P” otoczoną kółkiem obok przewidywanego czasu, jaki zajmie dotarcie do celu. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy w pobliżu tej lokalizacji parkowanie jest zwykle ograniczone.

9. Dostępności dla wózków inwalidzkich

Mapy Google od lat oferują informacje o dostępności dla wózków inwalidzkich, ale firma dopiero zaczyna ułatwiać wyświetlanie tych informacji.

10. Uber i Lyft

Google sprawiło, że przełączanie między swoją aplikacją Mapy a aplikacjami, takimi jak Uber i Lyft, jest znacznie prostsze i bardziej płynne.