Ciekawostki

Ferdynand Magellan – 10 Fascynujących Ciekawostek

Ferdynand Magellan

Wszyscy znamy Ferdynanda Magellana jako lidera pierwszej podróży dookoła świata, ale nie jest to jedyny fascynujący aspekt słynnej podróży portugalskiego odkrywcy. Oto ciekawostki, informacje i fakty na temat Ferdynanda Magellana.

Zobacz też -> Informacje i ciekawostki o Vasco da Gama

1. Rozpoczęta w 1519 roku odyseja Magellana trwała trzy długie lata, pochłonęła życie setek ludzi i na zawsze zmieniła europejskie rozumienie geografii świata.

2. Magellan jako pierwszy opłynął glob i jako pierwszy przepłynął cieśninę znaną dzisiaj jako Cieśninę Magellana w Ameryce Południowej.

3. Prawie pięć wieków po tym, jak flota Magellana po raz pierwszy opuściła Europę, przedstawiamy mało znane fakty na temat jednej z najbardziej legendarnych i zabójczych wypraw.

4. Ferdynand Magellan urodził się w Portugalii około 1480 roku w Gaia, niedaleko Porto. Zmarł w 1521 roku.

wyprawa dookoła świata
źródło: wikipedia

4. Magellan był zagorzałym chrześcijańskim ewangelistą, co kosztowało go życie

Chociaż nigdy nie było to oficjalną częścią jego misji, Magellan bardzo starał się nawrócić wszystkie ludy tubylcze, których spotkał na chrześcijaństwo. Najwybitniejszy przykład miał miejsce w kwietniu 1521 r. na Filipinach, gdzie ochrzcił króla Humabona z Cebu wraz z tysiącami poddanych. Gorliwość religijna Magellana była tak silna, że groził zabiciem tych przywódców, którzy sprzeciwili się przejściu na chrześcijaństwo. Kiedy król Lapu-Lapu odmówił nawrócenia, mężczyźni Magellana spalili jego wioskę na wyspie Mactan. Magellan powrócił później do Mactan z 49 mężczyznami i zażądał, aby Lapu-Lapu uległ jego władzy. Król odmówił, a w następnej bitwie Magellan zginął po tym, jak został uderzony włócznią.

5. Osobisty niewolnik Enrique

Jednym z najważniejszych członków podróży Magellana był jego osobisty niewolnik Enrique, który był z kapitanem od wcześniejszego rejsu do Malacca w 1511 roku. Enrique, pochodzący z Indii Wschodnich, mówił podobno dialektem malajskim, występując w czasie pobytu na Filipinach jako tłumacz ekspedycji.

6. Wyprawa Magellana miała wielonarodową załogę.

Choć była to wyprawa hiszpańska, flota Magellana posiadała zróżnicowaną kulturowo załogę. Hiszpanie i Portugalczycy stanowili zdecydowaną większość żeglarzy, ale w rejsie uczestniczyli również żeglarze z Francji, Niemiec, Grecji, Sycylii, Anglii czy Afryki Północnej.

7. Podróż Magellana zapoczątkował traktat między Hiszpanią a Portugalią.

Magellan rozpoczął swoją wyprawę, by znaleźć zachodnią trasę do Indonezji, znanej z zapasów cennych przypraw takich jak goździki, cynamon i gałka muszkatołowa. Hiszpanie byli zdesperowani, aby odkryć tę alternatywną ścieżkę z powodu traktatu z 1494 roku, dekretu papieża Aleksandra VI, który zasadniczo podzielił świat między Hiszpanów i Portugalczyków. Porozumienie to sprawiło, że praktyczniejsza trasa wschodnia na Wyspy Korzenne znalazła się pod kontrolą Portugalii, zmuszając Hiszpanów do znalezienia nowego szlaku na zachód.

8. Magellan został uznany za zdrajcę w swoim kraju ojczystym – Portugalii.

Podczas gdy Ferdynand Magellan pochodził pierwotnie z Portugalii, król Karol I z Hiszpanii ostatecznie sponsorował jego podróż. To oburzało króla Portugalii Manuela I, który wysłał działaczy, aby zakłócać przygotowania Magellana, zarządził, że jego majątek rodzinny został zniszczony i być może nawet podjął próbę zamordowania go. Po wyprawie, Manuel I zlecił nawet dwóm grupom portugalskich karaweli prowadzenie floty Magellana w nadziei na ujęcie nawigatora i przewiezienie go do ojczyzny w łańcuchach.

9. Wielu członków załogi Magellana zbuntowało się lub porzuciło wyprawę.

W większości hiszpańska załoga, sprzeciwiła się pomysłowi bycia prowadzonym przez portugalskiego kapitana, a wyprawa musiała przetrwać dwa bunty zanim dotarła do Pacyfiku. Pierwszy z tych nieudanych buntów został szybko rozwikłany, ale drugi był groźniejszy. Obawiając się, że obsesja Magellana na punkcie wyjścia na Pacyfik zakończy wyprawę, w kwietniu 1520 roku trzy z pięciu jego okrętów zwróciły. Magellan i jego zwolennicy ostatecznie udaremnili rewoltę, a nawet okiełznał dwóch mężczyzn na wyspie, kiedy zauważył, że planowali trzeci bunt. Rewolta trwała jeszcze później, kiedy statek San Antonio opuścił flotę i przedwcześnie wrócił do Hiszpanii.

10. Powrót do Hiszpanii

6 września 1522 Juan Sebastián Elcaño i pozostali członkowie załogi powrócili do Hiszpanii na ostatnim statku wyprawy, po prawie 3 latach od startu wyprawy.  Inwestor – Cristobal de Haro, mimo strat w statkach i ludziach został bogaczem. 25 ton goździków sprzedano za kwotę prawie 8 000 000 maravedi, czyli około 947 000 dzisiejszych dolarów. Jedynie 4 z 55 pierwotnych członków wyprawy na statku „Trinidad” powróciło w 1527 roku do Hiszpanii.

Czytaj dalej: najwięksi odkrywcy i ich odkrycia