Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Dolnym Śląsku

odbicie wody

Dolny Śląsk to bardzo specyficzny obszar. Stanowi bowiem historyczną część Śląska, jednak ze względu na zawirowania historyczne, jeszcze w XV wieku, ze Śląska wyłoniono Górny Śląsk oraz właśnie Dolny Śląsk.

Kraina ta była kluczowa dla Polski, Czech czy też Rzeszy Niemieckiej. W związku z tym znajduje się ogrom zamków, a większość najważniejszych budowli wybudowanych w średniowieczu istnieje do dziś. Niektóre współczesne drogi biegną na podstawie traktów, poprowadzonych jeszcze w XIII wieku.

Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji zlokalizowanych na Dolnym Śląsku, które koniecznie każdy musi zobaczyć. Podana kolejność jest zupełnie przypadkowa.

1. Wrocław

Nie można zwiedzić Dolnego Śląska pomijając jego historyczną oraz obecną stolicę. Wrocław liczy sobie ponad 640 000 mieszkańców., co daje mu czwartą pozycję pod względem mieszkańców miasto w Polsce. Prawa miejskie uzyskał już w 1214 roku, założony został zaś w X wieku. W samym mieście warto na pewno zobaczyć słynną Panoramę Racławicką, rynek, Halę Stulecia oraz wrocławski ogród zoologiczny. W 2016 roku ogłoszony został Europejską Stolicą Kultury.

2. Góra Ślęża

Góra pośrodku niczego. Niektórzy mówią, że to właśnie na niej J. R. R. Tolkien wzorował „Samotną Górę” w „Hobbicie”. Dawniej stanowiła ważne miejsce dla kultu pogańskiego. Jeszcze w XV wieku uważano, że odbywają się tutaj regularnie sabaty czarownic. Z samego szczytu rozprzestrzenia się wspaniała panorama na Wrocław oraz okolice. Wejście na szczyt zajmuje średnio półtorej godziny i nie należy do trudnych.

3. Twierdza „Srebrna Góra”

Jest to największa twierdza położona w całości w górach w Europie. Twierdzę można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, który przekaże wiele bardzo wartościowych informacji na temat historii twierdzy oraz okolic, w tym skomplikowanej sytuacji historycznej na przełomie XV i XVI wieku. Z twierdzy można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.

4. Kopalnia złota w Złotym Stoku

Bardzo mała miejscowość, położona niedaleko granicy polsko – czeskiej. W kopalni nie jest już prowadzone wydobycie. W czasach polski ludowej została w większości zalana przez władze z powodu utraty jej rentowności. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że mimo iż wydobywano tutaj złoto, to było go tak naprawdę tutaj niewiele. Z kopalnie tej wydobywano przede wszystkim arszenik. Obecnie osuszane są kolejne korytarze. Poza podziemną kolejką znajduje się również tutaj park linowy czy escape room.

5. Góry Stołowe

Park narodowy, który zawdzięcza swoją sławę i wyjątkowość dzięki nietypowym formacjom skalnym. W sezonie spotkamy tutaj bardzo wiele turystów. Jako ciekawostkę warto napisać, że to między innymi tutaj kręcono Opowieści z Narnii. Zwiedzając Góry Stołowe warto pojechać również do Czech na zwiedzanie Skelnego Miasta.

6. Zamek Książ

Położony na granicy Wałbrzycha Zamek Książ wzniesiony został w latach 1288 – 1292. Od tego czasu zamek był był wielokrotnie odbudowywany, modernizowany oraz przebudowywany. Cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wraz z przyległymi terenami oraz palmiarnia, która zlokalizowana jest w Wałbrzychu, dzierży również tytuł jednego z największych zamków w Polsce. Z zamku rozprzestrzenia się wspaniała panorama na Wałbrzych oraz Góry Stołowe. W czasie II Wojny Światowej na terenie Zamku Książ zlokalizowana była filia niemieckiego obozu koncentracyjnego. Niemcy wycofując się z tych terenów zabrali ze sobą większość dzieł sztuki i zabytków. Na terenie zamku, w sali bankietowej istnieje możliwość zorganizowania między innymi wesela.

7. Zamek Chojnik

Zamek położony niedaleko Jeleniej Góry – Sobieszowa na szczycie góry Chojnik. Pierwotnie zamek wybudowany został w XIV wieku. Obecnie ma status ruin, które są stopniowo odbudowywane. Aby dostać się do ruin należy przejść piechotą ok. jedną godzinę w górę. Według legend, przed budową zamku istniał tutaj gród plemienia Bobrzan, jednakże brak na ten moment ostatecznych dowodów.

8. Starościńskie Skały

Grupa pięknych i nietypowych form skalnych, które zlokalizowane są na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Większość spotykanych tutaj skał ma ponad 20 metrów średnicy. Najpopularniejsza skała służy tutaj za platformę widokową, z której można podziwiać piękno Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Grupa form skalnych znajdująca się w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Niektóre skałki mają ponad 20 metrów, a na jednej z nich znajduje się platforma widokowa. Na chwilę obecną jest to mało popularne miejsce wśród turystów, więc jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla osób ceniących sobie przede wszystkim spokój.

9. Polanica-Zdrój

Kolejne zlokalizowane na Dolnym Śląsku miasto posiadające status uzdrowiska. Zamieszkuje je prawie 7 000 mieszkańców. Większość zabudowań to hotele, kurorty, restauracje oraz lokalne biura podróży. Polanica niewątpliwie posiada najpiękniejszy Park Zdrojowy w tej okolicy. Każdy również ze względów właściwości zdrowotnych powinien spróbować tutejszej wody.

10. Kłodzko

Kłodzko to miasto posiadające prawie 30 000 mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w 1253 roku. Znajduje się tutaj słynna na całą Europę Twierdza Kłodzka, która nie oparła się nawet potężnemu oblężeniu Husytów w XVI wieku. Poza twierdzą znajduje się również tutaj warty odwiedzenia Most św. Jana. Miasto to stanowiło, ze względu właśnie na twierdzę, bardzo strategiczny punkt przez cały okres historii.