Ciekawostki

Diabeł Tasmański – Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

diabeł tasmański

Diabeł tasmański to gatunek mięsożernego ssaka, którego niestety nie spotkamy w Polsce na wolności. Żyje on w naturalnych warunkach tylko na wyspie Tasmania w Australii. Poniżej 10 ciekawostek o tym zwierzęciu:

1. Diabeł tasmański jest znany głównie jako bohater kreskówki z serii „Zwariowane melodie” produkcji Warner Bros. Jest on również jedną z postaci serialu animowanego Taz-mania.

2. Zwierzę żywi się głównie padliną znalezioną przy drodze. Największym przysmakiem jest Wombat. Jeżeli polują to to na małe ssaki o wielkości nie przekraczającej małego kangura.

3. Okres płodny przypada raz do roku dla dojrzałego osobnika, który musi mieć co najmniej 2 lata. Ciąża trwa tylko 21 dni po których rodzi się do 20 młodych osobników.

4. Wielkość diabła tasmańskiego porównywana jest do średniego psa o wadze do 14 kilogramów. Charakterystyczna jest tego ciemna jak smoła sierść.

torbacz Australia

5. Szczęka diabła jest wyposażona w liczne kły, a sam uścisk jest porównywany do najsilniejszych na świecie.

6. Diabeł tasmański jeżeli poluje to tylko nocą. Podczas ataków posługuje się głównie węchem i słuchem i kiedy wytropi ofiarę rzuca się do szyi i uśmierca jednym bardzo silnym ugryzieniem. W ciągu 30 minut zwierzę jest w stanie zjeść nawet połowę wagi swojego ciała.

7. Diabeł tasmański żyje do 8 lat. Przemieszcza się głównie w luźnych stadach, gdzie samice kopulują z kilkoma samcami.

8. Obecnie diabeł tasmański to gatunek zagrożony wyginięciem. Za główna przyczynę tej sytuacji podaje się chorobę nowotworową – rak pyska.

9. Diabeł tasmański posiada kilka bardzo przydatnych umiejętności. Szczególnie młode osobniki potrafią wspinać się na drzewa. Najczęściej maksymalna wysokość takiej wspinaczki wynosi około 7 metrów, dla większych pni nic 40 cm. Dorosłe osobniki potrafią także pływać. Istnieją potwierdzone dane mówiące o przepłynięciu przez te zwierzęta w poprzez rzek o szerokości 50 metrów.

10. Diabeł tasmański jest od 1941 roku uznany za gatunek pod ochroną. Tylko w szczególnych przypadkach jest wydawane pozwolenie na kontrolowany odstrzał.