Ciekawostki

Czy smoki istniały? Skąd wziął się ten mit?

smok

Smoki to mistyczne stworzenia, które obecnie znamy nie tylko z mitów i legend, ale również z różnego rodzaju seriali i filmów. Od zawsze ciekawiły oglądających.

Większość z nich ziała ogniem lub chroniła wieży, w której przebywały księżniczki. Siały postrach, co każdej produkcji dodawało adrenaliny i oczywiście widzów. Okazuje się jednak, że istnieją gady „ziejące ogniem” oraz gady, które latają. Czy aby na pewno smoki istniały tylko w baśniach?

Czy smoki istniały naprawdę?

Istnieją oczywiście ogromne ptaki. Naukowcy uważają, iż pochodzą one od latających kiedyś dinozaurów. Ale czy istniały gatunki, które żerowały na ludziach i zwierzętach gospodarczych? Okazuje się, że tak. Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego współczesne ptaki są jednak mniejsze niż dinozaury, które tysiące lat temu chodziły po ziemi. Naukowcy twierdzą, że spowodowane jest to zmianą klimatu, zmianą składu ziemskiej atmosfery, a także wydatku energetycznego, który potrzebny jest to podtrzymywania ich piór.

Istnieją także teorie, które mówią o tym, że współczesnymi smokami są gady, które już nie żywią się ludźmi, czy owcami, a raczej owadami, małymi ssakami i ptakami. Są to między innymi iguany. Dzieli się je na kilka podgatunków, a jednym z nich są znane jaszczurki – Draco.

Draco = smok. Pochodzą one z podrodziny Draconinae i występują w lasach Azji Południowo-Wschodniej. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż pochodzą one od mitycznych smoków, ponieważ posiadają one błony lotne, które utworzone są z fałdów skórnych.

Podgatunek ten nie potrafi latać, ponieważ błony lotne nie są aż tak bardzo rozwinięte, jednak odwieczne pytanie brzmi: „jak one się tam znalazły i po co właściwie są?”. Logicznym wyjaśnieniem jest, że w trakcie ewolucji nie zniknęły one całkowicie, a jaszczurki Draco pochodzą od smoków. Nie są one jednak zagrożeniem dla ludzi i większych ssaków, mierzą one około 30 centymetrów jako dorosłe osobniki.

Kolejnym przykładem jest waran z Komodo, nazywany również smokiem z Komodo. Jest to największa żyjąca współcześnie jaszczurka, która zanotowane ma już kilka, śmiertelnych ataków na ludzi. W Azji istnieją również „smoki”, które potrafią latać, jednak nie mają skrzydeł. Mowa tutaj o wężach z rodzaju Chrysopelea. Niektórzy odległości ich lotów porównują do długości boiska piłkarskiego.

„Ziejącym ogniem” gadem jest chrabąszcz bombardowy z rodziny Carabidae. Nie wykształcił on ziania prawdziwym ogniem, jednak w chwili zagrożenia „wybucha” on. Nie umiera, jednak do atmosfery wypuszcza nie przyjemny, wrzący płyn, który odstrasza atakujących, a czasami ich zabija.

Skąd wzięły się mity o smokach?

Obecnie prawie każda kultura posiada swój mit o tych zwierzętach, zapisany już wieki temu i opowiadany z pokolenia na pokolenie. Opowieści te rzeczywiście wzięły się od zwierząt, które owe osobniki przypominały, jednak twierdzi się, że nie były to do końca smoki, a jedynie osobniki przypominające je. Podczas przekazywania informacji o smokach zaczęto dopisywać im różne upiększenia, kreatywne historie, dzięki czemu obecnie uważamy, że wyglądały one, jak wyglądały.