Porady

Co zabrać w podróż? 20 najważniejszych rzeczy

kobieta widząca góry w ciągu dnia

Każda podróż wiąże się ze stresem, którego przyczyną mogą być przygotowania do niej. Pakując walizkę, zawsze zastanawiamy się, czy na pewno znalazły się w niej wszystkie ważne podczas urlopu produkty. Istnieje jednak kilka rzeczy niezbędnych podczas podróży, które powinny znaleźć się w każdym bagażu. Zabierając je ze sobą na wyjazd, możemy mieć pewność, że oszczędzimy sobie wielu kłopotliwych sytuacji.

1. Dokumenty

Ważne dokumenty, takie jak dowód osobisty czy paszport, są absolutnie konieczne do odbycia jakiejkolwiek podróży. Ważne, by przed podróżą upewnić się, że wszystkie niezbędne dokumenty są ważne jeszcze przez minimum pół roku. Dowód jest podstawowym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość, więc jego okazanie podczas podróży może być niekiedy koniecznością.

2. Ładowarka do telefonu

Dziś nikt nie wyobraża sobie swojego dnia bez smartfona. Wybierając się w podróż oprócz sprzętu, konieczne jest wzięcie ładowarki. Telefon umożliwia korzystanie z map, translatora czy robienie zdjęć, więc pełna bateria jest niemal absolutną podstawą podczas podróży.

3. Gotówka

Wybierając się w podróż do innego kraju, należy sprawdzić obowiązującą tam walutę. Chociaż w większości miejsc na świecie da się płacić kartą płatniczą bez konieczności posiadania osobnej karty walutowej, to chcąc kupić coś w małych sklepikach czy na targu, możemy być pewni, że jedyną opcją zapłaty będzie gotówka. Warto więc wziąć ją ze sobą nawet wtedy, kiedy podczas całego wyjazdu chcemy płacić kartą.

4. Internet w urządzeniu mobilnym

Internet jest podstawą w komunikowaniu się ze światem. Większość sieci komórkowych oferuje swoim klientom roaming, jednak obowiązuje on tylko w Unii Europejskiej i w większości przypadków tylko w abonamencie. Pomocne może okazać się kupienie lokalnej karty SIM, która w niskiej cenie pozwala korzystać bez limitu z Internetu na terenie kraju, do którego podróżujemy.

5. Wykupione ubezpieczenie

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia sprawia, że nie musimy podczas podróży martwić się ewentualnymi wypadkami, bo ubezpieczenie obejmuje wszelkie koszty związane z rekonwalescencją oraz odszkodowanie.

6. Wygodne obuwie

Planując piesze wędrówki po kraju, do którego podróżujemy, konieczne jest zadbanie o wygodne sportowe obuwie. Pozwoli nam ono cieszyć się w pełni długimi spacerami, bez bolesnych odcisków czy obtarć. Zazwyczaj miejsce w walizce jest ograniczone, więc powinniśmy postawić na sprawdzone i komfortowe buty, których jesteśmy całkowicie pewni.

7. Kosmetyki z filtrem SPF

Niezależnie czy podróż zaplanowana jest na okres letni, czy zimowy, w walizce koniecznie muszą znaleźć się kosmetyki z filtrami, szczególnie te do twarzy. Chronią one całorocznie przed promieniowaniem i zapobiegają powstawaniu przebarwień.

8. Mokre chusteczki

Mokre chusteczki pozwalają wytrzeć swoją twarz czy ręce w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do wody. Dobrym pomysłem jest także spakowanie małej paczki chusteczek do higieny intymnej.

9. Kserokopia dokumentów

W swojej walizce konieczne jest posiadanie kserokopii wszystkich ważnych dokumentów oraz ubezpieczenia. Jest to istotne w przypadku zagubienia portfela.

10. Zatyczki do uszu

Zatyczki do uszu przydają się nie tylko w samolocie, ale także w hotelach. Wybierając nocleg przy ruchliwej ulicy, możemy mieć pewność, że obniży to znacząco komfort naszego snu. Zakładając na noc zatyczki, żaden hałas nie będzie negatywnie wpływać na nasz sen.

11. Środki ochrony przeciw Covid

W obecnych czasach w walizce koniecznie musi znaleźć się opakowanie jednorazowych maseczek oraz antybakteryjny żel do rąk. Nie należy zapominać o dokumencie potwierdzającym szczepienie. W wielu miejscach wciąż wymagane są maseczki, więc warto być przygotowanym na taką sytuację.

12. Notes i długopis

Te dwa artykuły okazują się pomocne w sytuacjach, kiedy w naszym telefonie rozładowała się bateria. Możemy w nim zapisać ważne adresy, numery telefonu czy notatki.

13. Przekąska

Zabranie do walizki czegoś na ząb jest pomocne, gdy złapie nas głód, a w pobliżu nie będzie otwartych żadnych restauracji czy sklepów. Może być to na przykład baton proteinowy czy energetyczny. Dobrze sprawdza się także paczka orzechów, które są małe objętościowo, ale posiadają sporą ilość kalorii zaspokajających głód.

14. Ciepłe okrycie wierzchnie

Nawet wybierając się w podróż do bardzo ciepłego kraju, warto wziąć pod uwagę zmiany temperatur i do walizki spakować cieplejszą kurtkę, polar czy sweter.

15. Europejska karta zdrowia

Kartę tę mogą za darmo wyrobić wszystkie ubezpieczone w kraju osoby. Pokrywa ona koszty leczenia w szpitalach w Unii Europejskiej.

16. Apteczka

W apteczce na podróż powinny znaleźć się plastry, opatrunki, wapno, leki przeciwwymiotne czy środek odkażający.

17. Saszetka lub nerka

Saszetka jest niezbędna podczas zwiedzania. Możemy spakować do niej dokumenty czy portfel. Jest to lepsze wyjście niż trzymanie wszystkiego w kieszeniach, szczególnie w zatłoczonych miejscach, gdzie nietrudno o kradzieże.

18. Zestaw do szycia

Okazują się przydatne w szybkich naprawach ubrań, np. przyszyciu guzika czy załataniu niedużej dziury.

19. Zawieszka na bagaż

Zawieszka z naszymi danymi, takimi jak imię, nazwisko i numer ratują w sytuacji zgubienia bagażu, np. na lotnisku. Warto więc przymocować niedużą plakietkę do bagażu, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu podczas podróży.

20. Coś na zabicie nudy

W czasie długiej podróży może dopaść nas nuda. Warto więc do bagażu spakować książkę, krzyżówki czy inne łamigłówki, które nie zajmują dużo miejsca, a są miłym akcentem podczas podróży.