Europa

Co warto zobaczyć w Porto w jeden dzień – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Co warto zobaczyć w Porto

Porto uważane jest za najpiękniejsze miasto w Portugalii. Leży ono u ujścia rzeki Duero, nad Oceanem Atlantyckim. Co warto tu zobaczyć?

1. Kościół św. Franciszka w Porto (Igreja de São Francisco) – to świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół zaczęto budować pod koniec czternastego wieku, w 1383 roku, a zakończono w 1425 roku. Funkcjonował on jako kościół dla klasztoru franciszkanów. Świątynia reprezentowała przede wszystkim styl gotycki, ale w siedemnastym oraz osiemnastym wieku przebudowywano go na styl barokowy. Warto wiedzieć, że w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku klasztor został zniszczony, a na jego ruinach wybudowano później Palácio da Bolsa. Kościół można zwiedzać, jest on także używany do różnych celów kulturalnych, a religijnych już nie. Na początku ubiegłego wieku zyskał status Dobra Publicznego.

2. Igreja e Torre dos Clérigos (kościół i wieża Clérigos) – jest to barokowy kościół, który stanowi jeden z najważnieszych symboli Porto. Wybudowano go w osiemnastym wieku, a za jego twórcę uważa się włoskiego malarza i architekta Nicolau Nasoniego. Budowę rozpoczęto w 1732 roku, a ukończono w okolicach 1750 roku. Front świątyni zdobią liczne motywy barokowe, np. muszle, wieńce itd. Warto wiedzieć, że główny fryz, który mieści się nad oknami przedstawia różne symbole kultu oraz kadzidło. Co ciekawe, to jeden z pierwszych barokowych kościołów w tym kraju, które zaadoptowały barokowy rozkład. Z kolei wieża umiejscowiona jest z tyłu kościoła i powstała w latach 1754-1763. Wzorowano ją na toskańskich Kampanilach. Jej wysokość wynosi ponad 75 metrów i ma ona sześć pięter. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać aż 225 stopni.

3. Sé Catedral, nazywana także Sé do Porto – katedra rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przede wszystkim jest to świątynia obronna, która charakteryzuje się okazałymi i bardzo wysokimi murami. Z początku reprezentowała ona styl romański, ale w osiemnastym wieku przebudowano ją już w stylu barokowym. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na przepiękny srebrny ołtarz oraz renesansowe schody, które wiodą do sali kapitulnej. Katedra ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. Palácio da Bolsa – to zabytkowy budynek, który wybudowany został w dziewiętnastym wieku przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe (Associação Comercial). Budynek ten reprezentuje styl neoklasycystyczny. Mieści się na placu Infante D. Henrique w zabytkowym centrum miasta, które znalazło się na liście UNESCO. Tuż obok znajduje się kościół św. Franciszka. Pałac ten wybudowano dzięki królowej Marii II, która w 1841 roku podarowała ruiny strawionego pożarem klasztoru kupcom miejskim. Postanowili oni przeznaczyć to miejsce na siedzibę Stowarzyszenia Handlowego. Budowę rozpoczęto już rok później. Wzorowano się planami architekta Joaquima da Costa Lima Juniora. Zaprojektował on neoklasycystyczny pałac, obserwując architekturę palladianizmu. Największą część pałacu ukończono w połowie dziewiętnastego wieku, ale wystrój dopiero na początku dwudziestego wieku i jest on dziełem kilku artystów. W 1982 roku obiekt sklasyfikowano jako Dobro Publiczne.

5. Ponte Luís I – to dwukondygnacyjny most, który zbudowany został ze stali. Uważa się go za znak rozpoznawczy Porto, a jego nazwa miała uczcić króla Ludwika I. Ponte Luis I łączy brzegi rzeki Douro. Jego długość wynosi prawie czterysta metrów. Warto wiedzieć, że kiedy go budowano, był to najdłuższy most na świecie w tej kategorii. Budowę rozpoczęto w 1881 roku, a jego uroczysta inauguracja odbyła się 31 października 1886 roku. Jego projektantem był Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel. Inżynier ten zaprojektował także inny most w Portugalii, bardzo podobny, a mianowicie Most Maria Pia. Co ciekawe, masa tego mostu to ponad trzy tysiące ton.

6. Stadion Smoka – właśnie tu mecze gra jedna z najsłynniejszych portugalskich drużyn piłkarskich, FC Porto. Stadion ten wybudowano z myślą o Mistrzostwach Europy, których w 2004 roku organizatorem była właśnie Portugalia. Obiekt leży na wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękną panoramę. Warto wiedzieć, że koszt budowy tego stadionu to około sto milionów euro. Może on pomieścić ponad 50 000 osób i posiada on pięć gwiazdek UEFA, dzięki czemu można rozgrywać tu finały wszystkich rozgrywek europejskich. Warto także zobaczyć klubowe muzeum, które jest niezwykle interesujące. Właśnie tu znajdują się różne pamiątkowe gabloty, autobus drużyny oraz figury piłkarzy. Można tu także zobaczyć film, który przedstawia Porto oraz klub.

7. Piwnice – koniecznie trzeba udać się na zwiedzanie unikalnych piwnic, których jest tu bardzo dużo. Można w nich poznać tajniki produkcji oraz przechowywania słynnego wina typu porto. Istnieje także możliwość degustacji tych wspaniałych win, a nawet wzięcia udziału w specjalnych biesiadach. Szczególnie warto odwiedzić takie piwnice, jak Barros, Calem, Ramos Pinto, Sandeman, Taylor, ale nie są to jedyne tego typu miejsca. Warto wiedzieć, że niektóre można zwiedzać za darmo.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Porto według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?