Co Warto Zobaczyć w Istebnej

Istebna to wieś w województwie śląskim położona w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego.

Znajduje się w Beskidzie Śląskim w niewielkim oddaleniu od granic z Czechami i Słowacją, co sprawia, że jest celem wielu miłośników gór, ale informacje o niej mogą zainteresować także tych, którzy nie przepadają za górzystym krajobrazem.

1. Beskidzką Trójwieś

Wraz ze wsiami Jaworzynka i Koniaków tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś.

2. Złote Gronie

Istebna leży na zboczach Złotego Gronia na wysokości 590-620 metrów nad poziomem morza.

3.Istebna

Integralnymi częściami wsi Istebna są: Andziółówka, Beskid, Bryjowie, Brzestowy, Burowie, Bystry, Czadeczka, Czostkowa, Drobniawy, Dupny, Dzielec, Filipionka, Gazurowie, Gliniany, Haratykowie, Jasnowice, Kawulonka, Kawulowie, Kiepkowie, Kohutowie, Kościanowice, Kościół, Kubalonka, Kubalowie, Kulonkowie, Lanckorona, Leszczyna, Łączyna, Macurzonka, Matyska, Michałkowa Olza, Michałkowie, Mikowa Łąka, Mikowie, Mikszówka, Mlaskawka, Mrażnice, Murzynka, Na Las, Nowina, Olecki, Pietroszonka, Piła, Polanka, Polokowie, Połom, Potoczki, Rechtorzonka, Skała, Słowiaczonka, Stecówka, Suszkowie, Szarcowie, Szymcze, Tokarzonka, U Forotu, U Psujki, U Stawu, Wilcze, Wojtaszowie, Wojtkowie, Wysznie Pole, Za Doliną, Za Groń.

4. Szlaki turystyczne

Przez Istebną przechodzą szlaki turystyczne: zielony Kiczory – Młoda Góra – Istebna Bucznik – Istebna Zaolzie – Chatka AKT na Pietraszonce – Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą – Barania Góra i żółty Głębce – Przełęcz Kubalonka – Istebna Zaolzie – Koniaków.

5. Szlak rowerowy Greenways

Istebna położona jest na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.

6. Józef Michałka

Józef Michałka założył w Istebnej radio, którego główną tematyką jest góralstwo.

7. Zabytki i atrakcje

W Istebnej znajduje się wiele zabytków i atrakcji, między innymi: Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą, Przełęcz Kubalonka, Kurna chałupa Kawuloków .

8. Najstarszy zespół regionalny

Najstarszy zespół regionalny w Polsce pochodzi z Istebnej i nosi taką samą nazwę.

9. Kompleks narciarski

We wsi znajduje się kompleks narciarski Zagroń Istebna, jak i rozbudowane narciarskie trasy biegowe, co sprawia, iż Istebna jest ośrodkiem sportowym w tym regionie. W kompleksie Zagroń można nie tylko skorzystać z oferty dla narciarzy, ale także z parku wodnego czy też spa.

10. Przejście graniczne

W Istebnej funkcjonowało przejście graniczne Istebna-Bukovec, które zostało zlikwidowane pod koniec 2007 roku na mocy Układu z Schengen. Przejście znajdowało się na szlaku turystycznym.

5/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.