Europa

Co Warto Zobaczyć w Atenach w Jeden Dzień lub Weekend

Ateny

Ateny są miastem leżącym w Grecji. Są także stolicą tego państwa. Pomimo sporego kryzysu jaki w Grecji miał i nadal ma miejsce, państwo te cieszy się sporą popularnością pośród turystów. Szczególnym upodobaniem cieszą się właśnie Ateny, a to za sprawą sporej ilości atrakcji jakie warto tutaj zobaczyć.

Pierwszym i bardzo ważnym miejscem do zobaczenia w Atenach jest Akropol. To właśnie w tym miejscu znajdowały się świątynie, miejsca kultu. Akropol był również świetnym miejscem do zbudowania miasta, ponieważ znajdował się na wzgórzu, a w okolicy znajdowało się morze. Był więc świetny do niego dostęp, a także zlokalizowanie na wzgórzu umożliwiało kontrolowanie sytuacji wokół miasta. Dziś Akropol jest obowiązkowym miejscem odwiedzanym przez turystów.

Co warto zobaczyć w Atenach

To tutaj znajdziemy takie obiekty jak Propyleje, Erechtejon, Partenon, Apteros, a także Muzeum Akropolu, w którym odnajdziemy wiele ciekawych eksponatów odnalezionych podczas prowadzenia prac archeologicznych w tym miejscu. Są to miejsca i obiekty zwiedzane przez każdą wycieczkę zorganizowaną, która do Aten przyjeżdża. Nowe Muzeum Akropolu zostało otwarte stosunkowo niedawno. Jest jednak jednym z najciekawszych muzeów w okolicy Aten. Znajdziemy tu również wiele ciekawych zabytkowych eksponatów, a także co najważniejsze wejściówka nie jest bardzo droga. Warto poświęcić te kilka euro, aby dostać się do środka.

Oprócz tego Ateny to także miejsce organizowania Igrzysk Olimpijskich. Nie można więc zrezygnować ze zwiedzania stadionu Panatenejskiego, na którym odbywały się dawniej igrzyska. Jego wielkość naprawdę jest imponująca. Będący na jego terenie turyści wydają się być mrówkami, w porównaniu do wielkości tego obiektu. Jest wręcz gigantyczny.

Ateny to dla niektórych tylko ruiny i pozostałości po dawnych cywilizacjach. Prawda jest jednak taka, że w Atenach znajdziemy również przepiękne ogrody, którymi warto się zainteresować. Takim wartym uwagi miejscem są Ogrody Narodowe, których powierzchnia to aż 15 hektarów. Niektórzy uważają, że jest to jedno z piękniejszych miejsc na świecie. Tak ogromnej ilości ślicznych roślin, sadzawek, w których okolicach znajdziemy zwierzęta nie znajdziemy nigdzie indziej. Warto dlatego jak najbardziej się tutaj pojawić.

Co jeszcze można, a nawet warto zwiedzić w Atenach? Otóż ciekawym miejscem na pewno jest tutejszy ratusz. Jest to budynek, który na tle innych zabudowań ateńskich jest bardzo młody. Wybudowano go w roku 1874. Dziś już wiadomo, że plac w pobliżu którego się on znajduje jest placem zabytkowym. Pod jego powierzchnią zostały odnalezione ruiny, które są wspaniałym odkryciem, wartym zainteresowania.

Ateny są trudnym miejscem do zwiedzania. Większość wycieczek prowadzi po najbardziej znanych ruinach i obiektach. Na miejscu jest niewielu przewodników, którzy byliby w stanie pokazać nam Ateny od innej strony. Z tego też powodu jesteśmy skazani na zwiedzanie ich samemu na własną rękę bądź kierowanie się tam, gdzie większość wycieczek zorganizowanych.

Podczas zwiedzania Aten warto zatrzymać się na chwilę w jednej z tutejszych knajpek. Jest ich naprawdę całkiem sporo i w większości możemy spróbować tutejszych przysmaków. Jeśli zatrzymujemy się w Atenach na dłużej, to warto poświęcić jeden dzień na odwiedzanie tego typu miejsc.

Przede wszystkim, jeśli chcemy jednak zaoszczędzić na kosztach jedzenia i picia, a pragniemy skorzystać z lokalnych pyszności, to powinniśmy wybierać miejsca, które z reguły nie są odwiedzane przez turystów. W Atenach podobnie jak w każdym innym turystycznym mieście na świecie znajdują się lokale nastawione na przyjezdnych turystów, gdzie wszystko jest bardzo drogie, jak i takie, w których stołują i zaopatrują się w żywność rdzenni mieszkańcy. Te drugie lokale są znacznie tańsze. Jeśli trafimy właśnie do takiego miejsca, to możemy mieć pewność, że spróbujemy wspaniałych potraw i lokalnych napojów, a także nie zapłacimy ogromnych sum pieniędzy. Warto dlatego trochę się wysilić i spędzić odrobinę czasu na penetracji Aten nie tylko w turystycznych dzielnicach.

Będąc w tym przepięknym i historycznym mieście warto zwrócić uwagę na Teatr Dionizosa, który znajduje się pod ateńskim Akropolem. Wejście na teren teatru kosztuje w okolicach 2-3 Euro. Nie jest to bardzo wygórowana cena, dlatego warto się na zwiedzanie tego miejsca zdecydować pomimo konieczności wniesienia opłaty.

Warto także wiedzieć, że dawniej nie wyglądał on tak jak przedstawiany jest dnia dzisiejszego. Kamiennego wykończenia nie było. Był on natomiast wykonany z drewna. Z czasem jednak zdecydowano się na modernizację tego miejsca. Stworzenie teatru kamiennego miało miejsce około 330 roku p. n.e.

Wiadomo już co warto zobaczyć w Atenach. Trzeba jednak szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy miasto te jest rzeczywiście warte tego, żeby je odwiedzać. Wymienione zostały największe atrakcje, nie oznacza to jednak tego, że powinniśmy dla nich tutaj przyjeżdżać. Mówi się, że Ateny to tak zwana kolebka cywilizacji. Jeśli jesteśmy naprawdę chętni do jej zobaczenia to powinniśmy tu przyjechać.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Atenach.