Polska

Co Warto Zobaczyć na Podlasiu z Razem z Dziećmi

pole na Podlasiu

Podlasie to rejon kojarzony często z dwiema rzeczami – z polskim biegunem zimna, który znajduje się w Suwałkach oraz pradawną Puszczą Białowieską, której żyje chluba naszego kraju i jeden z jego przyrodniczych symboli, czyli żubr.

Piękno regionu i kultura lokalna – atrakcje Podlasia

Warto również pamiętać, że ten rejon tętni również życiem kulturalnym i artystycznym. Na tym właśnie chcielibyśmy się dziś skupić, prezentując 10 najlepszych atrakcji Podlasia dla dzieci.

1. Poznaj Louisa Armstronga i jego muzykę

W okresie wakacyjnym, najczęściej na początku lipca, odbywa się, ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko fanów tego typu muzyki, Festiwal Jazzu Tradycyjnego, który bywa również nazywany Augustowskim Spotkaniem z Louisem Armstrongiem.

Podczas wydarzenia można posłuchać muzyki na najwyższym poziomie, tradycyjnego jazzu, granego przez prawdziwych wirtuozów, wariacji na temat w nucie lekko swingującej lub rozmaitych odmian jazzu nowoczesnego.

Oprócz czysto muzycznej uczty, można również wsiąść na muzyczny statek i popłynąć nim w podróż do krainy dźwięków, równocześnie podziwiając augustowskie pejzaże.

2. Pływać każdy może – augustowskie pływanie na byle czym

Choć wydawać by się mogło, że do pływania potrzeba łodzi lub nawet statku, w Augustowie udowadniają od kilku lat, że w zasadzie wystarczy byle co, odrobina dobrych chęci oraz otwartość na dobrą zabawę.

Konkurs pływania na byle czym, to świetna zabawa – zarówno dla uczestników, jak i postronnych obserwatorów, którzy mogą ocenić poziom kreatywności poszczególnych ekip. Poza wydarzeniami typowo konkursowymi, w ramach wydarzenia odbywają się również koncerty. W tegorocznej edycji wystąpi m. in. Ania Dąbrowska.

3. Ahoj, piosenko, czyli RockWater Festival

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w sierpniu 2004 roku, pierwotnie pod nazwą Rock Szanty Festiwal Serwy. I jak pierwsza nazwa wskazuje zrzesza on muzyków, grających szantowe klimaty, którym nieobce są też nuty rock’n’rollowe. Wydarzenie uważane jest za jedno z największych tego typu w kraju. To punkt obowiązkowy na mapie Polski, dla każdego kto kocha szanty i „muzykę wodną”.

4. Nad wodą być – Ogólnopolski Spływ Kajakowy – Rospuda

Istnieje w Polsce sporo imprez sportowych o niezwykłym charakterze, który przyciąga rzesze miłośników aktywności, jak i zaciekawionych obserwatorów. Jedną z nich jest bez wątpienia Ogólnopolski Spływ Kajakowy – Rospuda.

Długość trasy wynosi aż 74 kilometry, a jej meandry ciągną się z Czarnego, przez Jezioro Rospuda, żeby dotrzeć do mety w Augustowie.

5. Gotowanie na wodzie, czyli Regaty Gastronomiczne

Augustów otaczają liczne jeziora. Z tego też powodu spora ilość atrakcji w tymże mieście związanych jest z wodą. Pięć lat temu zrodziła się idea połączenia żeglowania i kulinariów. Tak też powstały cieszące się coraz większym zainteresowaniem Regaty Kulinarne. Odbywają się one na jeziorze Necko oraz na rynku w Augustowie, obejmując wiele ciekawych atrakcji oraz możliwości skosztowania różnych smakołyków. Piękny dzień, pełen wrażeń kulinarnych wieńczy zaś koncert muzyczny, dodając nieco strawy dla ducha.

6. Wakacyjne klimaty – Reggae Netta Festiwal

Życie kulturalne w Augustowie kwitnie w znacznej części dzięki Augustowskim Placówkom Kultury, to oni są organizatorem wielu ciekawych imprez, między innymi omawianego wcześniej festiwalu jazzowego.

Nie ograniczają się jednak wyłącznie do jednego gatunku muzycznego, prezentując szerszej publiczności również żywotne i pełne pozytywnej energii reggae. Wydarzenie odbywa się na rynku w Augustowie, a w założeniu ma łączyć pokolenia, dzięki muzyce czystej radości i szczęścia.

7. Nieco klasyki – Camerata Augustoviana

Dla wszystkich preferujących z kolei bardziej klasyczne nuty, odbywają się kolejne odsłony festiwalu muzyki kameralnej. Poszczególne koncerty goszczą w zabytkowych wnętrzach lokalnych kościołów, które tworzą niesamowitą scenografię dla muzycznej uczty, która oprócz typowo tradycyjnego ducha, przynosi również nieco nowoczesności dzięki ciekawym i nietuzinkowym aranżacjom.

8. Aktywność w dzikim plenerze – Augustowski Rajd Konny

Jeśli poszukujecie nieco aktywności fizycznej w nietypowym wydaniu, a przy tym pragniecie spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody, warto wziąć udział w Augustowskim Rajdzie Konnym.

Impreza ta odbywa się cyklicznie od ponad 20 lat. Jej trasa wiedzie przez piękne tereny Puszczy Augustowskiej, w której wytyczono aż 246-kilometrową trasę. Rajd ma w sobie coś z surwiwalu – popas ani odpoczynek nie są dozwolone w ciągu dnia, dlatego też pokonanie trasy stanowi nie lada wyzwanie dla jeźdźca i dzielnego konia.

9. Festiwal kultury ukraińskiej Podlaska Jesień

Oprócz typowo plenerowych wydarzeń, nastawionych na sport lub rekreację, można również znaleźć szereg cyklicznych imprez nastawionych na promocję kultury, nie tylko rodzimej. Już od 28 lat w Bielsku Podlaskim odbywa się Podlaska Jesień Festiwal kultury ukraińskiej. Podczas imprezy można posłuchać muzyki naszych wschodnich sąsiadów, spróbować specjałów ich kuchni, a także wziąć udział w przedstawieniach teatralnych.

To świetna okazja poszerzenia horyzontów i zdobycia nieco wiedzy o innej kulturze, która choć miejscami bliska polskiej, ma swoje własne obyczaje.

10. Folklor w najczystszej formie – Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Polski folklor jest niezmiernie bogaty i różnorodny. Dlatego tak ważne jest kultywowanie tradycji, aby zachować ją dla kolejnych pokoleń. Z tego też powodu w całym kraju odbywają się festiwale przybliżające lokalne obyczaje. Na Podlasiu, w Nowogrodzie, odbywają się Dni Kultury Kurpiowskiej.

Podczas tego święta można choćby wziąć udział w przeglądzie tradycyjnych kurpiowskich kapel, poznać klasyczne stroje ludowe z tego regionu oraz spróbować lokalnej kuchni.